1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  13 bebeğin ölümünde vahim ihmal

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  "Hemşire sıvıyı ellerini yıkamadan hazırlamış"

  Tepecik'te 9 ay önce ölen bebeklerle ilgili raporu değerlendiren CHP'li Arıtman: Sıvı mikroplu, elini yıkamayan hemşire hazırlamış.

  Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Ünitesi'nde 9 ay önce iki gün içinde 13 bebeğin ölmesiyle ilgili raporunu, CHP'li Canan Arıtman'a da gönderdi. Raporda; ölümlerin bebeklere verilen damar içi beslenme sıvısının (TPN) hazırlanma aşamasında yaşanan kirlilikten kaynaklandığı tespiti ve bebeklerde bağırsak mikrobuna rastlanmış olması, aynı zamanda hekim olan Arıtman'ı tüyler ürperten bir sonuca ulaştırdı: "Bu bir cinayet. Rapordan çıkan sonuç, sıvıyı ellerini yıkamayan bir hemşire hazırlamış. Sıvı mikroplu." 20-21 Eylül 2008'de İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde iki gün içinde 13 bebeğin ölmesi, Türkiye'nin gündemine oturmuştu. CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, Sağlık Bakanlığı'na başvurarak konuyla ilgili soruşturma raporlarının kendisine iletilmesini talep etti. Bilim Kurulunca hazırlanan rapor, 1 Temmuz günü Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hakkı Yeşilyurt'un ön yazısıyla Arıtman'a iletildi. Raporda Arıtman'ın dikkatini çeken şu tespitlerde bulunuldu:

  13 yenidoğanın ölümüne neden olan salgının, damar içi kullanılan sıvılarla ilişkili olduğu saptanmıştır. Aynı gün sıvı verilip ölmeyen çocuklarda herhangi bir enfeksiyon bulgusu saptanamamıştır.


  Damar içi beslenme sıvısı solüsyonlarından birinin anlaşılmayan bir şekilde kontamine (kirlilik teması) ve daha sonra sıvılarda ennetobacter cloacae'nin (bağırsak mikrobu) üremesi ve ayrıca endotoksin yapımına bağlı olarak kontamine TPN verilmiş olan yenidoğanlarda bakteriyemi, sepsis (iltihaplanma) endotoksemik şok gelişmiş ve ilgili 13 bebek ölmüştür.
  Olasılıkla araya giren anlık bir sorun nedeniyle bulaşma gerçekleşmiştir." Arıtman, raporu değerlendirirken "Bu bir cinayet. Rapordan çıkan sonuç, sıvıyı ellerini yıkamayan bir hemşire hazırlamış. Sıvı mikroplu" dedi.

  MAKİNE VE HEMŞİRE

  Arıtman, hemşirenin temizliğine dikkat etmediğini nasıl anladığına ilişkin soru üzerine "Taşeron firmanın damar içi sıvıyı hazırlayan bir makinesi var. Çocuklar için hazırlanacak sıvı burada yapılıyor. Bir de hemşire var. Ama, rapordan da anlaşılıyor ki; ortada bir mikrop var. Bu da bağırsak mikrobu. Bu ellerin yıkanmamasından kaynaklanır. Bana göre; hemşire sıvıyı hazırlarken 'steril eldiven takmadı ve kirli ellerden damar içi sıvıya mikrop girdi" değerlendirmesi yaptı. Hemşirenin sıvıyı hazırlaması sırasında denetleyen bir mekanizmanın olmadığını belirten Arıtman, şunları söyledi: "Bir cihaz ve o hemşire var. Taşeron şirkette çalışıyor. Sağlık Bakanlığı bünyesinde değil. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmiyor. Bebekler umut yerine ölüme gitti. Başka bebekler ölmesin."

  TPN nasıl hazırlandı?

  Rapora göre damar içi beslenme sıvısı "Compounder" adı verilen cihazla hazırlandı. 19 Eylül 2008'de saat 10.35 itibariyle sıvı hazırlandı. Saat 2.25'e kadar 19 Eylül Cuma gününe ait sıvılar hazırlandı. Bunu takiben 20 ve 21 Eylül günü için sıvılar hazırlandı. Saat 14.25-16.05 arasında hazırlanan sıvıları alan 12 bebek öldü. Raporda, sorunun bu saat aralığında hazırlanan TPN sıvılarından kaynaklanmış olması dikkat çekici bulundu ve "Olayın TPN hazırlama aşamasından kaynaklanabileceği ihtimali düşülmüştür" denildi.

  'Talimatnameye uydum' dedi

  Rapora göre, cihazı kuran özel firma sorumlu hemşiresi A.S.'nin de ifadesi alındı. A.S., sıvı dağıtma çalışmalarını firma tarafından hazırlanmış talimatnameye göre yaptığını belirtti. Bebeklerden 12'sinin 20 Eylül günü, 1'inin de ertesi gün öldüğü anlatılan raporda "günlük" hazırlanması gereken damar içi beslenme sıvısının, 20 ve 21 Eylül günlerinin hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle 19 Eylül cuma gününden hazırlanıp buzdolabına konulduğuna dikkat çekildi.

  Gizli müfettiş raporu verilmedi

  Raporda, ölümlerin yaşanmasından önce bir aylık süreçte 91 bebekten 22'si (% 24), ağustosta 141 bebekten 16'sı, (% 11) temmuzda 147 bebekten 13'ü (% 9) öldü. Raporu Arıtman'a gönderen Müsteşar Yardımcısı Hakkı Yeşilyurt, idari soruşturmadaki tespitleri içeren gizli müfettiş raporunun Bilgi Edinme Kanunu uyarınca gönderilemeyeceğini belirtti. Böylece, kusurlu personelin olup olmadığı ve varsa ne ceza verildiği ortaya çıkmadı.   
13 bebeğin ölümünde vahim ihmal konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ultrasyon bebek ölümlerini azaltıyor

  Ultrasyon bebek ölümlerini azaltıyor

  profdrsermet sağol sermet sağol prof dr sermet Gebelik takibi sırasında ultrasonografi ile ciddi bebek anomalilerin tespit edilebildiğini açıklayan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Sermet Sağol, "Bu gebeliklerin 20.gebelik haftasından önce sonlandırılmaları anomalilere bağlı bebek ölü doğum oranını azaltacaktır" dedi....
 2. Vaha

  Vaha

  Rüyada vaha görmek, sıkıntılı günleri artık çok gerilerde bırakıp rahata kavuşacağınızı gösterir. Rüyada vaha görmek, dertli günlerin sona erdiğine rahata ve bolluğa kavuşacağınıza yorumlanır. Çöl ortasında bir vaha, görmek, eski bir arkadaşınızla bir araya geleceğinizi işaret eder. Çöl ortasında bir vaha, yani sulak bir arazi görmek, eski bir arkadaşınıza kavuşacağınız anlamına gelir. Rüyada...
 3. Vah Vah

  Vah Vah

  Demek yalan vaatler, ateşimi söndürdün!... Demek yangın gözlerin seni geri döndürdü Sakın benden aşk dilenme hani bulmuştun eşini Kim çaldıysa yüreğini ona söyle o sallasın beşiğini .................................................. ... Çok mahsun gördüm SENİ!.. Vah vah bensiz öksüzmü kaldın? vah vah hanı sen hıc aglamazdın? Bu ibretlik halinle vah sana vah sana vah
 4. Bebek ölümlerinin nedeni "enfeksiyon"

  Bebek ölümlerinin nedeni "enfeksiyon"

  Bebek ölümlerinin nedeni "enfeksiyon"Sağlık Bakanlığı Komisyonu Ankara'daki bebek ölümleriyle ilgili raporunu tamamladı. Sağlık Bakanlığınca Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki bebek ölümlerini araştırmak üzere oluşturulan inceleme komisyonu raporunu tamamladı. Rapor, bir üyenin önlemlere ilişkin şerhi ile tüm üyeler...
 5. Bebekler meyveyi ihmal etmesin!

  Bebekler meyveyi ihmal etmesin!

  Bebeklerinizin sağlığı çok önemlidir meleklerim.Onlar için her şeyin doğalını kullanmakta hepimizin isteğidir.Bildiğiniz gibi meyve çok sağlıklıdır bu sağlıktan bebeklerimizde nasibini alsın değil mi? Bebekler meyveyi ihmal etmesin! 0-3 yaş aralığında doğru beslenme, ileriki yaşlarda obezite, kanser, böbrek yetmezliği veya kalp hastalıkları gibi risklerden korunmada büyük rol oynuyor....

Sayfayı Paylaş