1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  13 kent kartlı ulaşıma geçti sırada ’küçük ödemeler’ var

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türkiye’de kartlı sistemlerin ulaşımda kullanıldığı İzmir, Manisa, Adana, Denizli, Kocaeli, Çanakkale, Bandırma, Gebze, Bursa, Kayseri, Eskişehir ve Balıkesir gibi şehirlere, Antalya da ’şehir kartı’yla katıldı. Verifone Genel Müdürü Soner Çaşur, temassız kartlarla ödeme sistemlerinin ulaşım dışında, gazete, ekmek alımı, müzeye girişte de kullanılacağını belirtti.
  TÜRKİYE’de temassız kartlarla ödeme sistemlerinin, başta ulaşım olmak üzere günlük hayatta kullanımı yaygınlaşıyor. Kartların cihaza gösterilerek, dokundurulmadan işlemin gerçekleştirilmesini sağlayan temassız kartlar, hayatı kolaylaştırmanın yanında düşük tutarlı ödemelerde de kolaylık sağlıyor. Türkiye’de ulaşımda İzmir ve Çanakkale gibi şehirlerde kullanılan temassız kartın, Antalya’da şehir kartı olarak kullanımı için ilk adımı atıldı. Türkiye’de kartlı sistemlerinin ulaşımda kullanıldığı şehirler arasında İzmir, Manisa, Adana, Denizli, Kocaeli, Çanakkale, Bandırma, Gebze, Bursa, Kayseri, Eskişehir ve Balıkesir illeri bulunuyor.

  ULAŞIM DIŞINDA DA KULLANILIYOR: Ödeme sistemleri şirketi Verifone’un Genel Müdürü Soner Çaşur, son olarak Antalya Belediyesi için yaptıkları projenin uygulamaya girdiğini belirterek, şehir kartı uygulaması şeklinde olacak sistemin tramvaylar, otobüsler ve taksiler yanında gazete ve ekmek alımı gibi küçük ölçekli ödemelerde de kullanılacağını kaydetti. Türkiye’de daha önceden Çanakkale, İzmir gibi şehirlerde temassız kartların ulaşımda kullanılmaya başlandığını aktaran Çaşur, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasının ise daha kapsamlı olduğunu ve ulaşım dışındaki alanları da kapsadığını belirtti.

  ŞEHİR KARTI UYGULAMASI: Çaşur, kendi ödeme çözüm ve sistemlerinin kullanıldığı Antalya’daki Antkart’la Türkiye’de şehir kartı uygulamasının ilk defa uygulamaya konulduğunu dile getirerek, "Önce tramvayla başladı, daha sonra otobüsler devreye girecek. Gazete ve ekmek alırken de, müzelerde de geçecek. Bozuk para taşınmasının önüne geçecek. Bu kart kullanıldığı yerlerde yüzde 10 indirim de sağlayacak" diye konuştu. Temassız kart uygulamasını otoyollarda uygulanan Kartlı Geçiş Sistemi’ne benzeten Çaşur, kartın otobüs ya da tramvaylarda bulunan cihazlara gösterilmesiyle geçileceğini bunun da kuyrukları ve beklemeyi azaltacağını anlattı. Pilot aşamasındaki uygulamada beş bin kart kullanımı bekleniyor. Antalya Belediyesi’nin uzun vadede hedefi 300 bin kart kullanıcısına ulaşmak.

  GÜVENLİĞE KATKI SAĞLAYACAK: Soner Çaşur, temassız kartların günlük hayatta kullanımının ilk olarak ulaşımla başladığını ancak zamanla kullanım alanlarının genişleyeceğini ifade ederek, temassız özelliği bulunan şehir kartlarıyla 10-20 YTL’lik tutarın altındaki işlemlerin hedeflendiğini kaydetti. Çaşur, temassız kartların güvenliğe de önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

  Verifone, İstanbul için hazırlık yapıyor

  VERIFONE olarak projede, karta yükleme noktaları, pos cihazları, uygulama ve işletme çözümlerinde yer aldıklarını dile getiren Soner Çaşur, şu bilgileri verdi: "Başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde bu tarz uygulamalar, projelendirme ya da fikir aşamasında. Şehir kartı uygulaması Antalya ile sınırlı kalmayacak. Bazı projelerde biz de bulunacağız. İstanbul da, bunlar arasında yer alacak. İstanbul altyapı büyüklüğü açısından bu uygulamanın olması gereken şehirlerden biri."

  Antalyalılar para taşımayacak

  ANTALYA Büyükşehir Belediyesi ve Antkart Kart Teknoloji Hizmetleri A.Ş. işbirliğiyle toplu taşımacılıkta "Akıllı Kart: Antkart kullanıma geçti. Sistem, yolcuların nakit para yerine, kart kullanmaları amacıyla hazırlandı. 2008’de, bilet-yer-mesafe ve durağı tanımlayacak cihaz ve uydu takip sistemi uygulamaya geçirilecek. Akıllı duraklarla bir sonraki aracın geliş zamanı öğrenebilecek. Araç içi LCD panellerde haberler izlenebilecek, günlük kent bilgileri ve bir sonraki durakla ilgili mesafe, zaman bilgileri edinebilecek. Antkart Antalya’da sadece toplu taşımacılıkta kullanılmayacak. Tüm anlaşmalı üye işyerlerinde para taşıtmayan bir kart (e-cüzdan) olarak hizmet verecek.

  Ulaşım kartlarının yerini banka kartları alacak

  DÜNYADA da kartlı ulaşım sistemlerine doğru bir yönelim olduğunu ve son üç yıldır bu sistemlere hızlı geçiş yaşandığını dile getiren Soner Çaşur, "Gelecekte banka ve kredi kartları şehir içindeki ulaşım sistemlerinde ve belediyecilik hizmetlerinde kullanılacak. Kullanılan sistemlerin bu tip altyapılara hazır olması gelecekte geçişleri kolaylaştıracak" dedi.


  Hürriyet


   
13 kent kartlı ulaşıma geçti sırada ’küçük ödemeler’ var konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Geç Tunç Çağında Ticari Bir Kent "UGARİT"

  Geç Tunç Çağında Ticari Bir Kent "UGARİT"

  Ugarit Krallığı'nın hükmettiği alan günümüzün Lazkiye kentinin kuzeyinde ve güneyinde sahil boyunca uzanan dar bir ovayı ve bölgeyi Asi vadisi ile iç bölgelerden ayıran, Suriye Alevileri�nin kutsal dağı Cebel Ansariye'nin yamaçlarını kapsamaktadır. Bu alanın, kuzeyde yerel mitolojide tanrı Baal'in yaşadığı yer olan Cebel Akra Dağı�nın yüksek kayalıkları ve güneyde de ovanın deniz ile yalıyar...
 2. Gece Gündüz 13.Bölüm Özeti

  Gece Gündüz 13.Bölüm Özeti

  Kemal ve Aslan, Rus mafyasına karşı Kemal ve Aslan, sahte para yapımında kumlanılan yeni bir formülün peşinde olan Rus mafyası ile çetin bir mücadeleye giriyor. Sipsi’nin manevi babası İndira Gandi Şefik’in hayatı tehlikededir. Kalpazanlık işine bulaşan Şefik, sahte para yapımında yeni bir formül bulmuştur. Bu formülün peşindeki Rus mafyası Şefik’i kaçırır. Bunun üzerine Sipsi, Aslan’dan...
 3. Makyaj Sırasında Hata Yapanlara Küçük Uyarılar

  Makyaj Sırasında Hata Yapanlara Küçük Uyarılar

  Dudak Fırçası Kayarsa: Pamuklu çubukla lekeyi hafifçe silin. Başka bir çubuğu fondötenleyip tekrar silin. Sonra pudralayıp, rujunuzu tekrar sürebilirsiniz. Renklerde Yanıldıysanız: Renklerde yanıldığınızı hissettiğiniz zaman makyaja sıfırdan başlamak zorunda değilsiniz. Aplikatöre toz pudra koyup göz farının fazlasını gözün iç kısmına doğru silin. Yeterli olana kadar devam edin. Aynı...
 4. Gece Sesleri 13.Bölüm Özeti

  Gece Sesleri 13.Bölüm Özeti

  Aslı İstanbul’a dönmeyi planlarken babası Sinan’ın ölüm haberini alır. Şok geçirir. Yaşadığı büyük acıyla babasının intihar ettiğini ve bunda herkesin payı olduğunu düşünür. Cenaze için İstanbul’a giden Aslı’yı burada ilginç bir sürpriz beklemektedir. Sinan’ın İstanbul’daki alacaklıları onun öldüğünü öğrenince Aslı’nın peşine düşerler ve genç kızı rehin alırlar. Aslı’nın kaçırıldığı haberini...
 5. Küçük Hanımefendilere Gece Elbiseleri

  Küçük Hanımefendilere Gece Elbiseleri

  düğün elbiseleri çocuk gece elbiseleri çocuk abiyeleri küçükler için abiyeler abiyesi Meleklerim küçük hanımlara göre birbirinden şık gece elbiseleri :) Hemde çok güzel görünüyorlar ..

Sayfayı Paylaş