1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  14.Altın Koza Film Festivali

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Adana Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde düzenlenen ve bu yıl uluslararası statü kazanan 14. Altın Koza Film Festivali, 8 ünlü yönetmenin kısa filmlerinden oluşan ''Görünmez Çocuklar'' filminin gösterimi ile başladı.

  Festivalin, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'ndaki açılış töreninde, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası sanatçıları, film müziklerinden oluşan bir dinleti sundu.


  Daha sonra, festivalde yarışacak ve gösterime girecek filmlerin fragmanlarıyla, Altın Koza'nın bu yılki teması olarak belirlenen ''çocuk hakları''yla ilgili sanatçıların görüşünün yer aldığı film sunuldu.  Ardından, yönetmenliğini Mehdi Charef, Emir Kustarica, Spike Lee, Katia Lund, Jordan Scott, Ridley Scott, Stefano Veneruso ve John Woo'nun yaptığı kısa filmlerden oluşan, 2005 Fransa ve İtalya ortak yapımı ''Görünmez Çocuklar'' gösterildi.

  --------------------------------------------------------------------------  Adana'da bu yıl 14.'sü düzenlenen 'Altın Koza Film Festivali'ne sanatçı akını yaşanıyor.


  4-11 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek festival için bugün de Adana'ya uçakla 165 sanatçı geldi. Türk sinemasının emektarı Yılmaz Köksal, Süleyman Turan, Bulut Aras, İlyas Salman, Süleyman Yöntem'in de aralarında bulunduğu sanatçıları, Adana Havalimanı'nda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile Altın Koza A.Ş. Genel Müdürü Fevzi Acevit çiçeklerle karşıladı.


  Sanatçı Yılmaz Köksal, Altın Koza'nın geçmiş yıllarda kendilerinin yükünü çektiğini belirterek, "Altın Koza'ya gelmek ve ona destek vermek bizim gibi sanatçıların borcudur. Altın Koza bu yıl uluslararası nitelik kazandı. Giderek gelişen bir Altın Kozayla karşı karşıyız. Bundan 3 yıl önce Altın Koza'ya çok uzun bire süre ara verilmişti. Bu bizim için çok kötü olmuştu. Ancak Altın Koza şimdi yeniden ayakta. Altın Koza'nın 14'ünü gördük Allah, inşallah 54'ünü de gösterir" dedi.


  Sanatçı Süleyman Turan ise Altın Koza'nin Türk Sineması için ayrı bir yeri olduğunu, en kötü zamanlarında Altın Koza'nın sanatçıların yanında olduğunu ifade ederek, "Altın Koza Türk Sineması'nın gelişmesi için çok önemli. Bu tür festivaller, üretilen filmlerin tanıtımı için çok önemlidir" diye konuştu.


  Sanatçı İlyas Salman ise Türk Sineması'nın son yıllarda atağa kalktığını ve yapılan festivallerinde bunda çok büyük bir katkısı olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:


  "Son yıllarda Türk Sineması'nda arka arkaya filmler gösterime girmeye başladı. Bu filmlerin arasında çok kaliteli filmler olduğu gibi kalitesiz filmler de bulunmakta.


  Ancak filmlerin çok olması mutlaka kaliteyi arttırır. Altın Koza gibi festivallerde filmlerin gelişmesi için çok önemlidir."


  "Kader" filmiyle 14. Altın Koza Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu adayı olan Vildan Atasever ise Adana'ya ilk kez geçen yıl geldiğini hatırlatarak, "Adana'da ve Altın Koza Film Festivali'nde olmaktan çok mutluyum. Bu tür festivaller filmlerin gelişmesi ve tanınması için çok faydalıdır. Festivalde iyi bir derece alacağıma inanıyorum" dedi.


  Kurtlar Vadisi dizisinde aldığı rolle ünlenen Süleyman Yöntem ise yaz döneminden sonra yeni yayın döneminde iddialı bir dizi filmle televizyon ekranlarına geleceğini söyledi. Yöntem, "Türk Sineması için bu tür festivaller çok önemli. Altın Koza, sinemayı ayakta tutan birkaç festivalden birisi. Altın Koza'nın uluslararası olması da çok önemli" diye konuştu.


  Türk Sineması'nın emektar oyuncusu Bulut Aras da Altın Koza'nın Türk Sineması'na çok büyük hizmetlerde bulunduğunu kaydetti.


  Sanatçılar Adana Havalimanı'ndan ayrılarak konaklayacakları otellere gitti.   
14.Altın Koza Film Festivali konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Başkent'te film festivali rüzgarı

  Başkent'te film festivali rüzgarı

  Başkentlilerin sinemaya doyacağı 20. Ankara Uluslararası Film Festivali başladı. Dünya Kitle İletişimi Vakfınca düzenlenen ve 10 gün sürecek festivalin açılışı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi Farabi Salonunda yapıldı. Çok sayıda sanatçı ve sanatseverin katıldığı gecede sunuculuğu oyuncu Ruhi Sarı ve Janset üstlendi. Festivalin açılış konuşmasını birlikte yapan...
 2. Antalya Altın Portakal Film Festivali İle İlgili Bilgiler

  Antalya Altın Portakal Film Festivali İle İlgili Bilgiler

  antalya altın portakal film festivali 2012 altın portakal film festivali 2012 Sevgili melekler, Akdeniz'in incisi güzel Antalya'nın simgelrinden biri haline gelmiş olan uluslararası bir festival Antalya Altın Portakal Film Festivali nedir sizlerle ayrıntılı bilgileri paylaşıyoruz bu sayfamızda... 1950`li yıların ortalarında tarihi Aspendos Tiyatrosu`nda düzenlenmeye başlayan...
 3. 2012 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde Yarışacak Filmler Belli Oldu

  2012 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde Yarışacak Filmler Belli Oldu

  Altın Portakal için yarışacak filmler belli oldu Altın Portakal için yarışacak filmler açıklandı Sevgili melekler, her yıl Antalya'da düzenlenen Altın Portakal için yarışacak filmler belli oldu. Antalya'nın simgelerinden biri haline gelen Altın Portakal Film Festivali bu yıl 6-12 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Kültür Sanat Vakfı...
 4. 20.Altın Koza Film Festivali Jüri Üyeleri Belli Oldu

  20.Altın Koza Film Festivali Jüri Üyeleri Belli Oldu

  20.altın koza film festivali, 20.altın koza film festivali jürisi, 20.altın koza film festivali jüri üyeleri Sevgili melekler, 20.aştın koza uzun metrajlı film yarıiması jüri üyeleri belli oldu. 16-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan festival Adana'da gerçekleşiyor. Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda görev...
 5. 50.Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Dağıtıldı

  50.Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Dağıtıldı

  50.altın portakal film festivali, altın portakal 2013, altın portakal film festivali 2013 ödülleri Sevgili melekler, bu yıl 50.si düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Bu yıl en iyi film ödülü iki filme birden verildi. Ödülü 'Kusursuzlar’la paylaşan 'Cennetten Kovulmak’ filminin yönetmeni Ferit Karahan, salonu Kürtçe selamladı. İşte ödül gecesi ile...

Sayfayı Paylaş