1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  17 Üniversite 1 Üniversite Etmiyor

  Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Başbakanlık ‘her ile bir üniversite’ sloganı ile yeni üniversite açılışlarına devam etmesine karşın, 2007 yılında açılan 17 üniversiteye sadece 150 milyon YTL bütçe ayrıldı. Toplam 449 milyon YTL bütçesi olan İstanbul Üniversitesi 17 üniversiteyi üçe katlıyor.
  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bu yıl 17 ilde üniversite kurulmasını öngören kanun tasarısı bu yıl Mart ayında kabul edilerek yürürlülüğe girdi. Karaman, Ağrı, Sinop, Siirt, Nevşehir, Karabük, Kilis, Çankırı, Artvin, Bilecik, Bitlis, Kırklareli, Osmaniye, Bingöl, Muş, Mardin ve Batman’da kurulan üniversitelerin bütçesi ise güdük kaldı.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 81 ile üniversite kurmakta kararlı olduğunu her fırsatta belirtmesine karşın, yeni kurulan üniversitelere bütçeden ayrılan pay çok düşük oldu. 2008 yılı bütçesinde en büyük payı alan kurumlardan MEB, yeni kurulan 17 üniversiteye 65 milyon YTL’si personel gideri olmak üzere toplam 150 milyon 221 bin YTL bütçe ayırdı. Bütçe içerisinde mal ve hizmet alımı için ise 47 milyon YTL pay bulunuyor.

  -BÜTÇEDEN EN AZ PAY MARDİN ÜNİVERSİTESİ’NE-
  Yeni kurulan üniversiteler arasında ise en büyük payı 14 milyon 124 bin YTL ile Karabük Üniversitesi alırken, Bilecik Üniversitesi 12 milyon 468 bin YTL pay aldı. Mardin Artuklu Üniversitesi ise sadece 4 milyon 760 bin YTL pay alarak bütçeden en az pay alan üniversite oldu.


  -YENİ ÜNİVERSİTELERİN TOPLAM BÜTÇESİ BİR ÜNİVERSİTE ETMİYOR- İstanbul Üniversitesi bütçeden 449 milyon YTL pay alırken, Hacettepe Üniversitesi 319 milyon YTL, Marmara Üniversitesi 206 milyon YTL, ODTÜ 202 milyon YTL, Selçuk Üniversitesi 214 milyon YTL, Gazi Üniversitesi 297 milyon YTL, Ankara Üniversitesi 304 milyon YTL, Dokuz Eylül Üniversitesi 208 milyon YTL, Ege Üniversitesi ise 263 milyon YTL pay alıyor. Yeni kurulan 17 üniversitenin bütçeden aldığı toplam pay; bu üniversitelerin bütçesinin yanına bile yaklaşamıyor.

  -YÖK, KADRO OLMAMASI NEDENİYLE ÜNİVERSİTE KURULMASINA KARŞIYDI-
  Yükseköğretim Kurulu’nun, 9 Aralık 2003- 9 Aralık 2007 tarihlerini kapsayan “Faaliyet Raporuönda da YÖK ve Üniversitelerin bütçesinin, MEB bütçesi içindeki payının son dört yılda yüzde 25’den yüzde 20’ye düşürüldüğü bildirilmişti. Raporda; üniversite, fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokul sayılarındaki artışa rağmen 2008 bütçesindeki artış oranının, geçen yıl olduğu gibi yüzde 11 civarında olduğu vurgulanmıştı. Raporda, YÖK’ün üniversite açılacak kadro olmadığı gerekçesiyle üniversite açılmasını desteklemediği, YÖK’ün bu görüşüne rağmen, 2006’da 15, 2007’de 17 olmak üzere 32 devlet üniversitesi açıldığı anımsatılmıştı. Raporda; üniversite, fakülte, yüksekokul, ve öğrenci sayılarındaki artışa karşılık üniversitelerin akademik kadrolarında aynı oranda artışın sağlanamadığı belirtilmişti.

  ANKA


   
17 Üniversite 1 Üniversite Etmiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Üniversite AşKLARI

  Üniversite AşKLARI

  üniversite aşkları sevişilecek yerler sevişilecek mekanlar istanbulda yerler sevgiliyle ÜNİVERSİTEDE AŞK… Serbest zaman değerlendirmesi gibidir üniversite aşkları..Ve hep iktisat kantinlerinde tanışılır.Çay sırasında beklemek, onun omuzlarına omuzlarının değmesi yakınlaşmak adını alır ve yanında sebepsiz bir kibarlık...Çoğu üniversite kantini self servistir ve ileri günlerde sevgili olacak...
 2. üniversite

  üniversite

  Rüyada bir üniversitede ders veya konferansı dinlerken görülmesi, durumunun pek yakında düzeleceğine işarettir. Rüyada bir üniversitede olduğunu görmek, içinde bulunduğunuz sıkıntılı durum iye doğru değişecek demektir. İş yaşamınızda da başarılı olacağınıza yorumlanır. Üniversite görmek başarının işaretidir. Bu rüya, iş hayatınızda hedeflerinize ulaşacağınız ve istediğiniz pozisyona...
 3. üniversite adaylarına müjde

  üniversite adaylarına müjde

  Üniversite sınavına girip bir yeri kazanamadıysanız üzülmeyin.Sizin için bir şans daha var.:) Üniversitelere ''ek yerleştirme'' başvuruları 5-9 Ekim 2009 tarihleri arasında yapılacak. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, üniversitelere ''ek yerleştirme'' takvimi belirlendi. 2009-ÖSS'ye giren adaylardan baraj puanlarını aşan adaylar 5-9 Ekim günleri arasında ek yerleştirme için...
 4. yurtdışında üniversite eğitimi

  yurtdışında üniversite eğitimi

  yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyorum ve sizden de yurtdışında üniversite eğitimi hakkında bilgi istiyorum.
 5. Üniversite Tercihleri

  Üniversite Tercihleri

  Hepinizin bildiği gibi tercih dönemi başladı ve neredeyse bitmek üzere. Sanırım birçoğunuz (burayı okuyan) üniversite hayatı, koşulları hakkında bilgiye ihtiyaç duyuyorsunuzdur. Bir Atılım Üniversitesi mezunu olarak diyebilirimki kesinlikle burada okumanızı tavsiye ederim. Burs kesintisi korkusunu ensesinde hissetmeden sadece akademik takvimine odaklanmak, aynı zamanda özel üniversitelere has...

Sayfayı Paylaş