2.4 milyon kişi şiddet yaşadı 9 milyon kişi korkuyor

2.4 milyon kişi şiddet yaşadı 9 milyon kişi korkuyor
İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Yaptırdıkları "Şiddet Araştırması"nı Açıklarken, "İstanbul'da Yaşayanların Dörtte Üçü (9 Milyon Kişi) Kendini Güvende Hissetmiyor. Her 5 Kişiden Biri (2.4 Milyon Kişi Ediyor) Şiddete Maruz Kalmış" Dedi.İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, yaptırdıkları "Şiddet Araştırması"nı açıklarken, "İstanbul’da yaşayanların dörtte üçü (9 milyon kişi) kendini güvende hissetmiyor. Her 5 kişiden biri (2.4 milyon kişi ediyor) şiddete maruz kalmış" dedi.
İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul’da yaşayanların dörtte üçünün kendini güvende hissetmediğini ve her 5 kişiden birinin şiddete maruz kaldığını açıkladı. İTO’nun 32 ilçede 2 bin 150 kişi, 105 hükümlü ve 50 sokak çocuğuyla yaptırdığı "İstanbul’da Şiddet ve Şiddetin Sosyolojik Arka Planı Araştırması" sonuçlarını değerlendiren konuşan Yalçıntaş, ticaretin gelişmesi için en önemli şartın güvenlik olduğunu belirterek, insanların ticaret yapabilmesi için kendilerini güvende hissetmesi gerektiğini kaydetti.


Suçlarda düşüş var

İstanbul’un en büyük sorunlarından birisinin göç alması olduğunu anlatan Yalçıntaş, araştırmalara göre İstanbul’un 2020 yılında Avrupa’nın en kalabalık şehri olacağını dile getirdi. Yalçıntaş, yaklaşık 12 milyon nüfusu bulunan İstanbul’da güvenliği sağlamanın zor olduğuna işaret ederek, "2007-2008 yıllarının ilk dört ayı kıyaslandığında genel suçlarda yüzde 21, adam öldürme, gasp ve dolandırıcılıkta yüzde 38 ve kapkaçta yüzde 59 düşüş var" dedi.

Görevli sayısı yetersiz

İstanbul’un güvenilir bir şehir olması için herkesin daha fazla çalışması gerektiğini ifade eden Yalçıntaş, ilde güvenlikle ilgili sorunların nedeninin göç ve buna bağlı çarpık kentleşme, gelir dağılımının düzensizliği ve görev yapan kolluk kuvvetlerinin sayısının yetersiz olması olarak sıralanabileceğini söyledi. Bireylerin yüzde 93.5’inin İstanbul’da şiddet olduğunu düşündüğünü aktaran Yalçıntaş, katılımcıların yüzde 29’nun eğitimsizlik, yüzde 25.3’ünün işsizlik ve yüzde 15.8’inin de psikolojik unsurları şiddetin temel nedenleri olarak gösterdiklerini kaydetti.

Suç işleyen pişman

Yalçıntaş, hükümlülerle yapılan görüşmelerde ortaya çıkan sonuçlar nedeniyle ceza sistemi üzerinde düşünülmesi gerektiğine dikkati çekerek, hükümlülerin yüzde 60.8’inin işlediği suçtan pişman olduğunu bildirdi. Hükümlülerin yüzde 30.8’inin suç işlemekten başka çözüm yolu bulamadıklarını belirttiklerini aktaran Yalçıntaş, cezaları caydırıcı bulmayanların oranının da yüzde 47.6 olduğunu kaydetti. Yalçıntaş, sokak çocuklarının neredeyse hepsinin sigara, alkol, tiner ya da esrar bağımlısı olduğunu belirterek, yarısından fazlasının da gelecekten bir beklentisi olmadığını dile getirdi. Sokak çocuklarının yüzde 96’sının örnek aldığı birisinin olmadığını ifade eden Yalçıntaş, yüzde 36’sının da hiçbir şeyi özlemediğini aktardı.


haberler.com
 
Üst