200 Kadın Daha Bilgisayar Okuryazarı Oldu

ms_enemy

Yeni Üye
Üye
200 Kadın Daha Bilgisayar Okuryazarı Oldu
Intel'in fikir liderliğini yaptığı Kadın ve Bilişim Günü kapsamında tasarlanan Kadın ve Bilişim Eğitimleri projesi ilk meyvelerini vermeyebaşladı
Intel, Teknosa ve Bilge Adam işbirliği ile ücretsiz sağlanan eğitimleri başarıyla tamamlayarak yaşamlarında yeni bir pencere açan bir grup katılımcı, belgelerini, Ayşegül İldeniz ve Güler Sabancı gibi iş dünyasındaki başarıları ile kadınlarımıza örnek olan iki önemli ismin ellerinden aldılar.

İstanbul – 2005 yılında Intel ve KA.DER işbirliğiyle hayata geçirilen Kadın ve Bilişim Günü, başarılı eğitim projelerini de beraberinde getirdi: Intel, Teknosa ve Bilge Adam’ın işbirliğiyle 18 Aralık 2006 tarihinde başlayan “Kadın ve Bilişim Eğitimleri” projesine katılarak bilgisayar ve internet teknolojisiyle tanışan 200’e yakın kadın, eğitimlerini tamamlayarak hayatlarında yeni bir dünyanın kapılarını araladılar.

Son dönem eğitimini tamamlayan kadınlar İstanbul The Marmara Oteli’nde Intel Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Holding Gıda ve Perakendecilik Grup Başkanı Haluk Dinçer ve Bilge Adam Genel Müdürü Hakan Çevik’in de katıldığı toplantıda katılım belgelerini aldılar.

Intel olarak, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok eğitim projesi üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Intel Türkiye Ortadoğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz, Intel’in gelişimci kimliği içerisinde eğitim programlarının kaçınılmaz bir gereklilik olduğuna değindi. İldeniz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Günümüzde teknoloji üretimi çok hızlı ancak üretilen teknolojiyi kullanacak bilgi ve birikim yok ise bu mesele boşa harcanan zaman ve enerjinin doğmasına neden oluyor. Bu nedenle Intel olarak eğitim programlarımızı geniş bir çerçevede sürdürmekteyiz. Kadınlarımızın teknolojiyle tanışmasına, bilgisayarları günlük hayatlarında kullanmalarına çok önem veriyoruz. Bu amaçla bu sene üçüncüsünü düzenleyeceğimiz “Kadın ve Bilişim Günü” kapsamında, hedefimize bir adım daha yaklaşmamızı sağlayan “Kadın ve Bilişim Eğitimleri Projesi”ne Bilge Adam ve Teknosa ortaklığıyla devam etmekten mutluluk duyuyoruz. Bu proje ile teknoloji çağında hala bilgisayarla tanışmamış, teknolojiden uzak kadınlarımıza, yaşamlarını kolaylaştıracak bilgiler aktarmayı amaçlıyoruz. Egitime katilan kadınlarımıza Windows XP temel işlemler, internet ve e-posta işlemleri hakkında Bilge Adam’ın konusunda uzman eğitmenleri aracılığıyla dersler veriyoruz. Her biri artık bilgisayar kullanabilecek ve internet üzerinden birçok işlemi gerçekleştirebilecek konuma geldi. Onların başarılarından dolayı gurur duyuyoruz ve daha nice başarılı projelerde bu başarıları sizlerle paylaşmayı arzu ediyoruz.”


Kadınların hayatın içinde olabilmeleri için teknolojinin içinde olmaları gerektiğine dikkat çeken Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı teknoloji ile ilgili Intel Türkiye, Teknosa ve Bilge Adam’ın çalışanlarının vizyonları ile hayat bulan Kadın ve Bilişim Eğitimleri Projesi’nin destekçisi olduğunu söyledi. Bir ayda 200 kadının eğitim gördüğünü vurgulayan Sabancı “ Bu proje kartopu gibi büyüyecek. Türkiye’nin diğer illerinde de aynı şekilde devam etmesini arzu ediyorum” dedi.


Sabancı Holding Gıda ve Perakendecilik Grup Başkanı Haluk Dinçer toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ilk ve en yaygın teknoloji perakendecisi olarak Teknosa’nın eğitici ve bilgilendirici çalışmalara verdiği önemin altını çizdi. Altı yıl önce kişileri teknoloji ile buluşturarak kültürel ve sosyal yaşama teknoloji ile katkıda bulunma hedefiyle yola çıktıklarını belirten Dinçer, bugün 43 ildeki 153 Teknosa mağazası ile sektör lideri dev bir teknoloji zinciri haline geldiklerini söyledi.


Intel, Teknosa ve Bilge Adam’ın buluştuğu Kadın ve Bilişim Eğitimleri Projesi’nin kadınlar için kaçırılmayacak bir fırsat olduğuna değinen Dinçer, “Herkes için teknoloji felsefesine inanan bir firma olarak kadınlarımızı Taksim mağazamızda ağırlamaktan ve onları teknolojiyle tanıştırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İnanıyorum ki Türk kadını teknolojinin öneminin ve sunduğu fırsatların bilincinde. Kadınlarımızın projeye bu kadar yoğun ilgi göstermesi ve başvuru sayısının yüksekliği de bunun bir göstergesi. Teknolojik gelişmeleri takip edemeyen kadın, hayatını kolaylaştıracak bilgi ve deneyimlerden de mahrum kalmış oluyor. Bu nedenle Intel, Teknosa ve Bilge Adam’ın ortaklaşa düzenlediği bu program kadınlarımız için kaçırılmayacak bir fırsat, ufuklarını genişletecek bir eğitim seferberliğidir. Eğitimlere katılarak yaşamlarında teknolojiye yer vermek isteyen tüm kadınlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.Projenin eğitim kanadını oluşturan Bilge Adam Genel Müdürü Hakan Çevik, modern Türkiye’nin asıl yüzünü bilgili ve teknolojiyi kullanabilir kadınların oluşturacağını belirterek, proje ortaklığından dolayı gurur duyduklarını ifade etti. Çevik, “Bilge Adam olarak toplumumuza değer katacak projelere ortak olmaktan ve birikimlerimizi aktarmaktan mutluluk duyuyoruz. Kadın ve Bilişim Eğitimleri Projesi’nin Intel, Teknosa ve Bilge Adam’ın oluşturduğu doğru bir ortaklıkla daha büyük başarılara ulaşacağına inanıyorum. 1997’den bu yana sürdürdüğümüz BT alanındaki eğitim misyonumuzun merkezinde, yüksek kalitede eğitimlerle hem bireylerin kariyer gelişimlerini hem de kurumların küresel rekabet gücünü artırmak hedefi yer alıyor. Türk bilgi toplumunun gelişimi için dijital okur-yazarlığı ve BT kullanımını bireyler ve kurumlar arasında artırmanın yolu bilişimi desteklemek ve bilişim eğitimlerini yaygınlaştırmaktan geçmektedir. Intel ve Teknosa ile gerçekleştirdiğimiz “Kadın ve Bilişim Eğitimleri Projesi” süresince vereceğimiz temel bilgisayar eğitimleriyle kadınlarımızı teknolojiyle tanıştırmak ve her yıl 10 bin’e yakın bireyin yanı sıra, kadınlarımızın da kişisel gelişimine katkıda bulunmayı istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.Eğitimin ardından sertifikalarını alan kadınlar, tanıştıkları bilgisayar ve internet dünyası ile yaşam sınırlarının genişlediğini bu eğitimlerden herkesin yararlanması gerektiğini ifade ettiler.


alıntı
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Ce: 200 Kadın Daha Bilgisayar Okuryazarı Oldu

teşekkür ederim canım
 
Geri
Üst