1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.106
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  2008 yılının en iyi yabancı filimleri

  Konu, 'Sinema & Tiyatro' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Mynet Beyazperde editörleri, eleştirmenleri, yurt dışı temsilcileri ve stajyerleri, tam kadro 2008'in en iyi yabancı filmlerini seçti. Listeler hazırlanırken, sadece 2008 yılında Türkiye'de vizyona giren filmler değil, festivallerde gösterilen ve resmi olarak DVD'si çıkan filmler de dikkate alındı. Amerika ve İngiltere'de yaşayan yazarlarımızın pek çok filmi önceden izlemiş olmaları nedeniyle çok taze yapımlar da listelerde yer buldu. İşte yorumlarıyla yılın en iyi yabancı filmleri... [​IMG]
  Serdar Kökçeoğlu
  1. Açlık: Sinema sanatı ile çağdaş sanat arasında beden ve radikal siyaset gibi konular üzerinden son derece yaratıcı bağlar kuruyor ve böylece yılın en önemli çalışmasına dönüşüyor bu "kavramsal" sinema filmi. Gezici festivalin Kars ayağında Sonbahar ile birlikte gösterilmesi ise ayrıca anlamlıydı.
  2. Man on Wire: İçinde 11 Eylül geçmeyen en sıkı 11 Eylül filmi belki de. İkiz Kuleler arasında ip üzerinde illegal yürüyüş gerçekleştiren bir sanatçıyı anlatan belgesel yaratıcı muhalefetin en önemli örneklerinden biri olmayı başarıyor.
  3. My Winnipeg: Guy Maddin, doğduğu, büyüdüğü ve yaşlandığı Winnipeg'i karlar içinde bir masal ülkesi gibi anlatırken, kendi kişisel tarihimize ve kentimize nasıl bakmamız gerektiğini hatırlatan eleştirel bir bakış açısı da yakalıyor.
  4. In Bruges: Sıradan suçluları anlatan tür sineması klişelerinin köküne, "hayatın anlamı" gibi hassas konulara dokunarak kibrit suyu dökmekle kalmıyor, beyazperdede kent kullanımı konusunda da eşi benzeri olmayan bir örneğe dönüşüyor.
  5. The Dark Knight: Gelecekte içinde yaşadığımız günleri hatırlamak için şöyle diyebiliriz: "Öyle karanlık ve belirsiz zamanlardı ki; bir Batman filmi bile işte böyle çekildi..." Bu gerçek, onu popüler kültürden havalandırarak yılın önemli sanat filmleri arasına yolluyor.

  Funda Sularöz
  1. Wall-E:Yılın en güçlü kadın karakterini bize armağan eden bu animasyon film tüm öğeleriyle şimdiden efsane olmayı başardı.
  2. Kung Fu Panda: Uzun söze gerek yok, kesinlikle yılın en eğlenceli filmi!
  3. Vicky Christina Barcelona: Rahatlıkla büyük usta Woody Allen'ın Avrupa'da çektiği en iyi film olduğunu söyleyebiliriz. Usta bize Avrupa'da sanat ve aşk dersleri veriyor.
  4. The Dark Knight: Heath Ledger’ın Joker performansı bile tek başına bu önemli filmi en iyiler listesine sokmaya yeter.
  5. Thomas: Bursa İpek Yolu Festivali’nde gösterilen Thomas, kuzey insanın mesafeli hayatını tüm derinliği ve gülümseten öğeleriyle birlikte, sade ama çarpıcı bir dille anlatıyor.
  Ali Ercivan
  1. Wall.E: Sadece animasyon sinemasının kalıpları içerisinde değerlendirilemeyecek, daha ziyade bilim kurgunun sınırları içerisinde yer alan; sinemasal düzeyi ile belki de bugüne kadar yapılmış tüm animasyonların bir gömlek üzerinde duran; yönetmeni Andrew Stanton’ın bir önceki başyapıtı Finding Nemo’ya göre tek eksisi belki de çocuklara fazla hitap etmemesi olan, hayranlık uyandırıcı bir film…
  2. The Dark Knight: Tıpkı Wall-E gibi, tüm muadillerinin bir gömlek üstünde; basitçe yeni bir Batman filmi veya çizgi roman uyarlaması olarak görüp geçemeyeceğimiz; olağanüstü güçlü dramatik çatışmalar ve sinemasal ustalıklarla dolu bir popüler kültür şaheseri… Tekrar tekrar izlemekten bıkmayacağım bir film…
  3. In Bruges: Zekice kurulmuş senaryosu, keyifli kara mizahı, hepsi birbirinden enteresan karakterleri, üç erkek oyuncusunun (Brendan Gleeson, Colin Farrell ve Ralph Fiennes) birbirinden güçlü performansları ve en önemlisi hiç beklemediğiniz ölçüde duygusal, dokunaklı, hatta yürek paralayıcı öyküsüyle, yılın en büyük sürprizi… İnsanın yüreği ağzında, hem delicesine eğlenerek hem de yüreği sızlayarak izleyeceği, şaşırtıcı bir film…
  4. Gomorrah: Resim kökenli genç yönetmen Matteo Garrone’den, Napoli’deki mafya ağını bütün gerçekliğiyle ve gerçekçi göründüğü kadar stilize bir sinema diliyle perdeye aktaran, sert ama güçlü bir film… Bu yıl içinde yeniden yükselişe geçen İtalyan sineması için bir yüz akı…
  5. Rachel Getting Married: Jonathan Demme’nin Kuzuların Sessizliği’nden beri en büyük başarısı… Geçmişlerindeki trajedi sebebiyle ağır hasarlar görmüş bir ailenin, bütün bir hafta sonuna yayılmış bir düğün sürecindeki duygusal hesaplaşmalarını, sanki bu inanılmaz keyifli ve çalkantılı düğünün bir parçasıymışız gibi seyircisine yaşatan, tüm oyuncularının döktürdüğü, son derece gerçekçi ve keyifli bir film…
  [​IMG]

  Ayşegül Kesirli
  1. Happy-Go-Lucky: Mike Leigh’in bir kez daha iyimserlik, yardımseverlik ve iyi niyetlilik gibi kavramların kişiye göre değişkenliğini başarıyla tartıştığı bu film, sadece başrol oyuncusu Sally Hawkins’in muhteşem performansıyla bile yılın en etkileyici çalışması olmayı hak ediyor.
  2. Juno: Sade anlatımı, sempatik karakterleri ve fantastik havasıyla izleyenlere huzur, güven ve ümit aşılayan, yılın en iç açıcı filmi.
  3. İşte Özgür Dünya: Ken Loach’un bizleri yüzünü kapitalizme dönen işçi sınıfının vahşi girişkenliğiyle tanıştırdığı son derece keskin ve vurucu bir film.
  4. The Darjeeling Limited: Adrian Brody’nin Wes Anderson filmlerine ne kadar yakıştığını kanıtlayan ve sadece bu güzel ortaklık için bile izlenebilecek harika bir Hindistan yolculuğu.
  5. La Antena: Geleceğin sinemasına yön veren çığır açıcı görselliği ve düşündürücü konusuyla yılın en ilham verici çalışması.

  Oktay Ege Kozak
  1. Wall-E: Yılın en iyi animasyonu, bilim-kurgusu, komedisi, aşk hikayesi, global tüketimcilik eleştirisi ve çevre dersi; aynı zamanda 2001 ve Yıldız Savaşları gibi bilim-kurgu klasikleri arasında yer almayı hak ediyor.
  2. Kara Şövalye: Yıllarca fanboy diyarında dolanan süper kahraman türünü tek başına prestij sineması statüsüne çıkaran Christopher Nolan’ın karanlık, bol katmanlı ve tek kelimeyle mükemmel süper kahraman/suç epiği.
  3. Milk: Eşitlik hakları üzerine çekilmiş son yılların en güçlü ve duygusal biyografisinde San Francisco’nun ilk eşcinsel meclis üyesi Harvey Milk, Sean Penn’in metamorfozuyla hayat buluyor.
  4. Gran Torino: Sert ve ırkçı bir Kore savaşı gazisinin komşusu Asyalı bir genç aracılığıyla yaşamına anlam kazandırmasını anlatan muazzam drama, Clint Eastwood’un belki de en kişisel filmi.
  5. The Visitor: Yılların karakter aktörü Richard Jenkins’e inşallah hak ettiği Oscar’ı kazandıracak, Amerika’nın geniş ve derin kültürel çeşitliliğini dürüstçe ve hassasiyetle inceleyen, yılın en başarılı bağımsız yapımı.

  Melis Zararsız
  1. Utanç: Ödüllü film dokunaklı ve etkileyiciydi; İstanbul’da vizyonda sadece tek salonda oynaması, bir de festivalde gösterilmiş olması ise üzücüydü.
  2. Sweeney Todd: Bir müzikalden etkilenip böyle gotik bir korku/müzikal film çekmek de ancak Tim Burton’dan beklenirdi. Şahane bir film.
  3. The Dark Knight: Batman filmlerinin arasında en sağlamı. Kaybettiğimiz Heath Ledger’in başarısı ise cabası…
  4. Wanted: Grafik roman uyarlaması olan film, iyi vakit geçirten bir aksiyon denemesi. Çekimleri de oyuncular da dikkat çekici…
  5. X-Files İnanmak İstiyorum: Hayranlıkla izlenen diziden uyarlama olan film, senenin en iyi gerilimlerinden.

  [​IMG]
  Zafer İlbars
  1. Açlık: İşlediği konuyu çarpıcı bir biçimde yansıtan, neredeyse bir delil olarak kullanılabilecek kadar gerçek bir film. Daha başlangıçta diyalogsuz ama çok vurucu başlangıç sahneleriyle izleyeni teslim alıyor. Cezaevi sahneleri kadar gardiyanın yer aldığı sahneler de vurucu. Gardiyanın işkence yaptıktan sonra karda sigara içtiği sahne ve 18 dakikaya yakın süren ikili diyaloga dayalı sahne akılda yer eden onlarca sahneden sadece birkaçı. Her fırsatta insan haklarından dem vuran Avrupa’nın karşısına konan parçalanamaz güçte bir ayna…
  2. Stuck: Türü dahilinde yapılan filmler arasında parlayan bir film. Aslında pür bir gerilim filmi olarak tanımlayamayız filmi. Zira bir gerilim için bile oldukça naif, daha çok dramatik yanı güçlü olan bir film. Yarattığı klostrofobik atmosferi, raydan çıkan karakterleri ve hantallaşmadan verdiği kallavi mesajları ile bu yılın en iyilerinden.
  3. Kan Dökülecek: Şahane bir film, muhteşem bir aktör performansı. İhtiraslı bir adamı, karakterinin moleküllerine dek hissettiren bir Daniel Day Lewis ve bir dönemi aşırı ayrıntılara girmeden başarıyla yansıtan senaryo. Ve tabii unutulmazlar arasına giren muazzam bir final sahnesi.
  4. In Bruges: Bir şehir bir filmle ancak bu kadar güzel resmedilebilir. Hem de belgesel yapmaksızın! Bunun yanı sıra ortalama ve sıkıcı filmlerde oynayarak hakkında olumsuz düşüncelere sahip olduğumuz bazı oyuncular, bazen şahane filmlerde, şaşırtıcı işler çıkarabiliyorlar. Filmin enfesliğinde Colin Farell’ın oyununun rolü önemliydi (Tıpkı Punch Drunk Love’daki Adam Sandler’ın oyunculuğu gibi.)
  5. 4 Ay, Üç Hafta, 2 Gün: Karanlık atmosferi, doğal oyunculuklarıyla, zamanın Romanya'sını gerçekçi bir trajedi ile yansıtan etkileyici bir film. Filmin izleyiciye başarıyla zulmeden atmosferini, özellikle de son derece ilkel koşullarda kürtaj yaptıran arkadaşını izbe bir otel odasında bırakıp sevgilisinin doğum gününe giden kızın hislerini unutmak pek mümkün değil.
  Mert Yenici
  1. The Dark Knight: Christopher Nolan'ın daha önce beyazperdede göremediğimiz bir gerçeklikle sunduğu süper kahraman yorumu ve Heath Ledger’ı trajik ölümüyle değil de sinema tarihine geçecek derecede bir ustalıkla yorumladığı Joker performansıyla hatırlatacağı için…
  2. Wall.E: Her işiyle ağzımızı açık bırakan Pixar’ın halen sektörün en iyisi olduğunu kanıtlayan bir film olduğu ve en az çocuklar kadar (belki bu sefer onlardan da fazla) büyükleri de kendine hayran bıraktığı için…
  3. The Fall: “Salvador Dali, film çekse nasıl olurdu?” sorusunun cevabı niteliğinde, Tarsem Singh’in sinema sanatına olan saygısını ve titizliğini her bir karesinde gösterdiği, ve birçok iyi film gibi gözden kaçmasına gönlümün razı gelmediği bir başyapıt olduğu için...
  4. Man on Wire: Pierre Peter’ın daha İkiz Kuleler inşa edilmeden önce başlayan sıra dışı hikayesini ustalıkla seyircisine aktardığı, öncesinde geçmesine rağmen 11 Eylül’ü naif bir biçimde yansıtmayı başarabildiği için…
  5. La Zona: Türkiye’de de her boş arazide bitiveren uydu kentlerle dolup taşan İstanbul gibi büyük kentlerin sorunlarını farkında olmadan çarpıcı bir biçimde ortaya koyduğu için yılın en iyi filmlerinden olduğunu düşünüyorum.
  Can Evrenol
  1. Battle For Haditha: Belgesel film ustası Nick Broomfield'den şaşırtıcı derecede güçlü, son derece objektif, cesur ve gerçekçi bir savaş filmi.
  2. Kan Dökülecek: Karanlık müzikleri, usta oyunculuğu ve günümüzün politik durumuna paralel hikayesiyle, modern bir başyapıt.
  3. Tanrının Vadisinde: "Savaştan eve dönüş" temasının son derece karanlık bir şekilde işlendiği, dokunaklı bir dram.
  4. Tokyo Gore Police: Robocop çarpı Ichi The Killer, artı Machine Girl!
  5. Chugyeogja (The Chaser): Seyirciyi beklemediği yerlere götüren bir polisiye/gerilim.
  Hakan Bonomo
  1. 9,90 YTL: Işıltılı reklam dünyası aracılığıyla, tüketim toplumunu ve medyayı son derece başarılı, sert ve bir o kadar da etkili mizah diliyle eleştirdiği için. Sadece eleştirdiği düzene sonuna kadar hizmet eden erken finali için bile izlenmeye değer…
  2. Körlük: Medeniyeti görme duyusuyla müthiş bir şekilde ilişkilendiren ve medeniyetin çöküşünü gözlere perde inişiyle gözler önüne seren, insan doğasına dair tokat gibi bir film…
  3. In Bruges: Colin Farrell kötü oyuncu diyenlerin taş olmasına yetip artacak, küçük çocuk ironisiyle hafızalara kazınacak mükemmel bir şehir filmi. Kara komedi, drama, aksiyon, aşk ne aranırsa hepsi Bruges’da…
  4. Kan Dökülecek: Daniel Day Lewis’in insanüstü performans sergilediği bir Paul Thomas Anderson harikası…
  5. Transsiberian: Vicdan muhasebesi yaptıran sürükleyici bir yol ve suç filmi. Hitchcock tarzı gerilim sevenler için yılın en iyilerinden biri…
   
2008 yılının en iyi yabancı filimleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. *2008'in en iyi fotoğrafları!*

  *2008'in en iyi fotoğrafları!*

  Cannes Fransa'da yapılan Palais Festivalinde 2008'in en iyi fotoğrafları seçildi. Ödüller moda, manzara, müzik, haberfotosu şeklinde verildi.
 2. 2008 yılının en beğenilen parfümleri

  2008 yılının en beğenilen parfümleri

  2009 yılının en iyi parfümü 2009 yılın parfümü 2008'in En Çok Beğenilen Parfümleri Harvey Nichols İstanbul, 2008'in en çok beğenilen kokularını açıkladı.. Annick Goutal – Petite Cherie (50 ml – 137 YTL) MPG – Freezia D’or (50 ml – 132 YTL) Bond No.9- Fashion Avenue (50 ml – 430 YTL) Escentric Molecules – Molecules 01 (50 ml – 182 YTL) Chloe – Chloe (50 ml – 224 YTL) Marc...
 3. 2008 yılının en popüler haberi

  2008 yılının en popüler haberi

  Yok yok bu yabancı insanların ar damarları çatlamış arkadaşlarım, malesef para için her yolu mübah sayıyorlar. İşte bir kocanın başına gelenler :) KARISINA GENELEVDE RASTLADI KARISINA GENELEVDE RASTLAYAN ADAMIN İLK TEPKİSİ, 'BURADA NE İŞİN VAR?' OLDU. REUTERS HABER AJANSI BU HABERİ 2008 YILININ EN POPÜLER HABERİ OLARAK SEÇTİ. Aynı yastığa 14 yıl baş koyan çift genelevde karşılaştı. Kadın,...
 4. 2008-2009 en fazla izlenen filimler

  2008-2009 en fazla izlenen filimler

  en çok izlenen türk filmleri 2009 en çok izlenen filmler 2009 filmler un filmleri da Evet meleklerim 2008/2009 yılında en fazla gişe yapmış filimleri veriyoruz sizlere. O kadar yazıldı çizildi yok hırsızlık yok bilmem ne ama yinede kimseye bırakmadı birinciliği AROG. CEM YILMAZ'IN GÖSTERİME GİRDİĞİ İLK GÜNDEN TARTIŞMALARLA GÜNDEME GELEN FİLMİ 'AROG', BEŞİNCİ HAFTA SONUNDA 3 MİLYON 576...
 5. 30 En İyi Yabancı Film Müziği (Video)

  30 En İyi Yabancı Film Müziği (Video)

  30 yabancı film müziği, en iyiler, video mix, videosu, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Aşağıda ki iki videoda gelmiş geçmiş en iyi yabancı film müziklerini izleyecek ve dinleyeceksiniz..:tik: http://www.youtube.com/watch?v=w0gXKwqz9OQ&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=5GPH7xQcWKE&feature=related

Sayfayı Paylaş