2011 Yılı Yeni Özel Tüketim Vergi Oranları Açıklandı!

T

TİTAN

Forum Okuru
2011 Yılı Yeni Özel Tüketim Vergi Oranları Açıklandı!
2011 özel tüketim vergisi ötv oranları belli oldu açıklandı sigara motorlu taşıtlar vergisi ile ilgili bilgiler burada melekler
Kapalı alanlarda sigara yasağı gelmesine rağmen yine de ısrarla sigarayı fazla tüketen ülkemize bir darbe de, uzun zamandır beklenen ötv zamlarıyla geldi melekler :) Sigara ve alkol kullanmayan biri olarak bu habere sevindim ancak zamlar sadece sigara ve alkol severleri vurmadı.Ötv zamlarından a'dan z'ye herşey nasibini aldı.2011 yılı ötv zamlarıyla ilgili haberimiz şöyle;


sigara-255.jpg


Tütün içeren purolar, uçları açık purolar ve sigarilloların vergi oranları yüzde 30dan yüzde 69a, asgari maktu vergi tutarları ise 0,1325 liradan 0,1450 liraya çıkarıldı.
Tütün içeren sigaraların ve tütün yerine geçen maddelerden yapılmış sigaraların da vergi oranı yüzde 63ten yüzde 69a, asgari maktu vergi tutarı da 0,1325 liradan 0,1450 liraya yükseltildi.
Alkol
Alkollü içkilerde maktu vergi tutarı artarken, sigarada ÖTV oranı yüzde 63′den yüzde 69a çıktı. Buna göre, tütün içeren purolar, uçları açık purolar ve sigarilloların vergi oranları yüzde 30dan yüzde 69a, asgari maktu vergi tutarları ise 0.1325 liradan 0.1450 liraya çıkarıldı.
Cep telefonu
Alıcısı bulunan verici portatif (cellular) telsiz telefon cihazlarında ÖTV oranları yüzde 20den yüzde 25e çıkarılırken, bu oranlara göre hesaplanan verginin bu malların her bir adedi için 100 liradan az olması halinde, orana göre hesaplanan vergi yerine her bir adet için 100 lira vergi alınacak. Bu rakam daha önce 40 lira idi.
Otomobil
Motor hacmi 1600 cm3′ü geçmeyenlerin vergisi artırılmazken, motor silindir hacmi 1600-2000 cm3 arasında olan araçlarda vergi oranı yüzde 60tan yüzde 80e, motor silindir hacmi 2000 cm3ün üzerinde olan araçlarda, yüzde 84ten yüzde 130a yükseltildi.
Alkol ve sigarada “kaçak” uyarısı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, içki ve sigaraya yapılan ÖTV zammının kaçağı arttıracağı uyarısında bulundu.
Palandöken “”Ağırlıklı olarak ithal edilen ürünlerin vergisinin artırılmasını da doğru buluyorum. Ancak, bugüne kadarki tecrübeler gösteriyor ki, içki ve sigaradaki vergi artışının cari açığa etkisi fazla olmuyor; ama sektördeki kaçağı çok büyük oranda artırıyor. 2010 yılında yüzde 15 düşen sigara satışlarının yerini yüzde 400 oranında artan kaçak sigara almıştır. Batıdaki illerimizde kaçak sigara oranı yüzde 10 ile 20 iken, Doğu illerimizde bu oran yüzde 60 ile 80 arasında yüksek boyutlara ulaşmıştır. ‘Geçen yıl kaçak sigara yüzünden 1,6 milyar lira ÖTV kaybı yaşandı. Yakalanan bandrolü bulunmayan alkollü içki miktarında da yüzde 63 artış var.” diye konuştu.
Taşıt kredisine talep artabilir
ÖTV zammına genel olarak baktığımızda, motorlu araçlarda özellikle hafifi ticari ve 1600 cc’ye kadar motor hacmine sahip araçlarda çok fazla bir etkisi olmadığını görüyoruz. Öte yandan motor hacmi 1600 cc üstünde olan araçlarda, özellikle 2000 cc ve üstünde yer alan artış bu klasmandaki sıfır araçlara olan talebi oldukça etkileyecek gibi gözüküyor.
1600 cc’den büyük motor hacmine sahip sıfır araç araçlara olan talep, bu hacimdeki ikinci el araçlara kayacaktır. Bu kayan taleple birlikte özellikle ikinci el oto için kredi imkanı sunan bankalara kredi başvurusunda artış olacaktır.
İkinci el oto kredisindeki bu talep artışını fırsat bilen bazı bankalar, müşterilere yansıttıkları dosya masrafı gibi faiz dışı masraflara zam yapabilirler. Bu anlamda ikinci el veya sıfır oto kredilerine başvururken söz konusu faiz dışı masrafları karşılaştırmakta fayda olacaktır.
 

Benzer İçerikler

Üst