2012 Londra Olimpiyatları Futbol Hakkında Çeşitli Bilgiler

2012 Londra Olimpiyatları Futbol Hakkında Çeşitli Bilgiler
Londra 2012 Olimpiyatları Futbol Hakkında Bilgi

Londra 2012 Olimpiyatları Futbol Tarihcesi

Londra 2012 Olimpiyatları Futbol Hakkında Geniş Bilgi


Sevgili melekler, muhteşem bir açılışla başlayan Londra Olimpiyatları açılış töreninde neler yoktu ki ? Olimpiyat Stadı'nın içine koyun, at, inek, keçi, ördek, kaz, tavuk gibi çiftlik hayvanlarının yanı sıra bacası tüten bir köy evinin yer aldığı örnek bir İngiliz köyü kuruldu. Köy tasviri için 2 keçi, 70 koyun, 12 at, 10 tavuk, 10 ördek, 9 kaz, 3 köpek ve 3 inek kullanıldı, ayrıca yapay bulutlarla resim tamamlandı. Öte yandan ünlü çocuk romanı karakteri 'Harry Potter'in yazarı JK Rowling, açılış töreninde ''Peter Pan''dan bir bölüm okudu.Hasta çocuklar için yapılan bu gösteride sahada 320 yatak kullanılırken, 600 dansçı görev yaptı.
Bu yazımızda sizlere Londra 2012 Olimpiyatları Futbol Hakkında Bilgi vermek istiyoruz...


Futbol

Olimpiyatlar geleceğin futbol yıldızlarının yeteneklerini sergilemek için küresel çapta bir deneme yeri olmuştur.


Yakın yıllarda mücadelede Robinho (Brezilya), Messi (Arjantin) ve Cristiano Ronaldo (Portekiz) oyunun baş manşetlerini kapmıştır.

Barselona simgesi Messi üç kez üst üste FIFA Dünya'da Yılın Oyuncusu olarak adlandırılmadan önce Pekin 2008'de erkekler mücadelesinde 21 yaşında takımının altın madalyadaki ilham kaynağı olmuştur.

Erkekler Olimpik futbol mücadelesi 23 yaş altı Dünya Kupası gibidir ve oyuncular takımlarında 23 yaş üstünde sadece üç kişi bulundurabilir.
Birçok ülke Olimpiyatlar'ı genç oyuncularının kıtasal şampiyonalarda veya Dünya Şampiyonası öncesinde deneyim kazanmaları için kullanmaktadır. Ancak Oyunlarda profesyonel oyuncuların görülmesi ilk kez 1984 yılında olmuştur.

O zamana kadar sadece amatörlere izin veriliyordı ve yarışma Macaristan ve Sovyetler Birliği gibi ülkelerin hakimiyetindeydi.

Spor ilk kez gösteri amaçlı olarak Paris 1900'de ve ardından St Louis 1904'de oynandı. Londra 1908'deyse ilk resmi madalya maçı yapıldı.
Kadınlar mücadelesiyse programa Atlanta 1996'da eklendi ancak erkeklerde olan yaş kısıtlamasına sahip değildir.

Olimpiyatlar'daki uygulamada dünya çapında 200 ülkede oynanan oyuna göre farklılıklar çok azdır ve 11 oyuncu 90 dakika mücadele eder.

Erkekler etkinliğinde 16 takım dörtlü gruplara ayrılır ve her grubun en iyi iki takımı eleme turuna hak kazanır. Kadınlar mücadelesinde 12 takım üç grupta oynar ve en iyi ikiler yanında iki tane en iyi üçüncü de yoluna devam eder.
Elemeler esnasında uzatmalar ve penaltı atışları berabere biten maçların sonucunu belirlemek için kullanılır.
Takım Turnuvası

• Futbol Olimpiyatlar'da madalya etkinliği olarak ilk kez 1908 Londra'da oynandı ve 1932 Los Angeles haricinde her zaman programda vardı.
• Oyunlarda erkeklerde 23 yaşın üstünde sadece üç oyuncuya izin verilirken kadınlar turnuvasında yaş sınırlaması yoktur.
• Olimpik futbol 1930'da yapılmaya başlayan Dünya Kupası'na kadar oyunun önde gelen uluslararası turnuvasıydı.
• Futbol topu deriden veya başka bir uygun sentetik maddeden yapılır. 70 santimetre çapındadır ve yaklaşık 450 gramdır.
•Kalelerin genişliği 7,32m, yüksekliğiyse 2,44m'dir.
 
Üst