1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  2012 Londra Olimpiyatları Halter Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Konu, 'Spor' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Londra 2012 Olimpiyatları Halter Hakkında Bilgi
  Londra 2012 Olimpiyatları Halter Tarihcesi

  Londra 2012 Olimpiyatları Halter Geniş Bilgi
  Sevgili melekler, tüm gözler muhteşem bir açılış töreniyle olimpiyatlara start veren Londra'da. 12 Ağustos tarihine kadar sürecek olan Londra Olimpiyatlarına ülkemizden 114 sporcu katılıyor. Bu yazımızda sizlere Londra 2012 Olimpiyatları Halter Hakkında Bilgi vermek istiyoruz..  [​IMG]


  Halter

  Olimpiyat halter mücadelesi boyunca dünyanın en güçlü erkekleri ve kadınları vücut ağırlıklarının üç katına kadar ağırlıkları kaldırabilir.

  Spor, insan gücünün en saf testidir ancak yarışmacılar ağırlık takılmış çubukları yerden kafalarının üstüne kaldırdıkları için aynı zamanda süper teknik de gerektirir.


  Bir halterci kaldırış yapmaya hazırlanıyor.

  Olimpik halter yarışmalarında silkme ve koparma adında, ikisi de halterle uygulanan iki teknik görülmektedir.

  Koparmada halter yerden kafanın üstüne tek bir hamlede kaldırılır.
  Silkmedeyse iki aşamalı kaldırma atletlere daha fazla ağırlık kaldırma imkanı verir. Halter önce omuz hizasına ve sonra kol boyu kadar kafanın üstüne kaldırılır.

  Her atletin üç hakkı vardır ama kaldırışın geçerli olması için üç hakemden en az ikisinin geçerli kararı vermesi gerekir.

  Her yarışmacı istediği ağırlığı kaldırabilir ancak başarısız olduktan sonra ağırlığı azaltamaz.

  Altın madalyayı iki stilin toplamında en çok kiloyu kaldıran atlet alır ve beraberlik olursa vücut ağırlığı az olan galip ilan edilir.

  Londra 2012 erkekler halter yarışmasında toplam 56kg ile 105kg üstüne kadar sekiz ağırlık kategorisi varken, kadınlardaki yedi kategori 48kg'den başlayıp 75kg üzerine gider.

  Atina 2004'de İranlı halterci Hossein Rezazadeh silkmede toplam 263,5kg kaldırarak en ağır kaldırışı yapıp rekor kırdı. Bu ağırlık yaklaşık beş tüy siklet Olimpik boksörün ağırlığına eşittir.


  Almanya'dan Kathleen Schoppe kaldırışını yapıyor.

  Erkekler 56kg
  Erkekler 62kg
  Erkekler 69kg
  Erkekler 77kg
  Erkekler 85kg
  Erkekler 94kg
  Erkekler 105g
  Erkekler 105kg Üstü
  Kadınlar 48kg
  Kadınlar 53kg
  Kadınlar 58kg
  Kadınlar 63kg
  Kadınlar 69kg
  Kadınlar 75kg
  Kadınlar 75g Üstü

  • Halterciler kaldırıştan önce tutuş kolaylığı olması için ellerine pudra sürer.
  • Kaldırışlar her kenarı dört metre ve yüksekliği 50-150mm olan kaymaz kare bir alanda yapılır
  • Yarışmadan iki saat önce atletlerin kiloları tartılır ve kategorilerinin limitlerinin üstünde olan atletlerin yarışmasına izin verilmez.
  • İki atlet aynı toplamı kaldırırsa ve aynı kiloya sahipse, toplam ağırlığı önce kaldıran atlet kazanır.
  • Atletlerin sırtlarını ve bellerini desteklemesi için deneme sırasında kemer giymelerine izin verilir ama bu kemer en fazla 12cm genişliğinde olmalıdır.
   
2012 Londra Olimpiyatları Halter Hakkında Çeşitli Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 2012 Londra Olimpiyatları Güreş Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Güreş Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Güreş - Greko Romen Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Güreş - Greko Romen Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Güreş - Greko Romen Geniş Bilgi Sevgili melekler, MÖ 776'da ilki düzenlendiğine dair bilgiler bulunan Olimpiyatlar bu yıl bildiğiniz üzere İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılıyor. 4 yılda bir düzenlenen olimpiyatlar daha önce Çin 'in başkenti...
 2. 2012 Londra Olimpiyatları Sutopu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Sutopu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Sutopu Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Sutopu Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Sutopu Geniş Bilgi Sevgili melekler, bildiğiniz gibi Londra Olimpiyat Oyunları büyük bir açılışla başladı. Açılışa her ülkeden üst düzey katılımlar olduğu gibi Türkiye'den de Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi de katıldı. Londra olimpiyatlara 1908 ve 1948 'den sonra 3....
 3. 2012 Londra Olimpiyatları Voleybol Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Voleybol Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Geniş Bilgi Sevgili melekler, bu yıl olimpiyatlara filenin sultanları bayan voleybol takımımızı da yolladık. Kendilerine başarılar diliyoruz ve Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Hakkında Bilgi vermek istiyoruz.. Voleybol Voleybol ilk kez basketbolun bir...
 4. 2012 Londra Olimpiyatları Atıcılık Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Atıcılık Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Atıcılık Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Atıcılık Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Atıcılık Hakkında Geniş Bilgi Büyük bir açılış töreniyle başlayan Londra Olimpiyat Oyunları devam ediyor melekler :) Açılış töreninde Türk bayrağını milli voleybolcularımızdan Neslihan darnel taşıdı. Tüm ülkelerin geçişleri tamamlandıktan sonra yapılan konuşmaların...
 5. 2012 Londra Olimpiyatları Futbol Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Futbol Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Futbol Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Futbol Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Futbol Hakkında Geniş Bilgi Sevgili melekler, muhteşem bir açılışla başlayan Londra Olimpiyatları açılış töreninde neler yoktu ki ? Olimpiyat Stadı'nın içine koyun, at, inek, keçi, ördek, kaz, tavuk gibi çiftlik hayvanlarının yanı sıra bacası tüten bir köy evinin yer aldığı...

Sayfayı Paylaş