1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  2012 Londra Olimpiyatları Hentbol Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Konu, 'Spor' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Londra 2012 Olimpiyatları Hentbol Hakkında Bilgi
  Londra 2012 Olimpiyatları Hentbol Tarihcesi

  Londra 2012 Olimpiyatları Hentbol Hakkında Geniş Bilgi
  Sevgili melekler, bu yıl Londra Olimpiyatlarında 200'den fazla ülkeden 10 binden fazla sporcu madalya kazanabilmek için yarışacak. Türk bayan voleybol ve basketbol takımları da ilk defa Olimpiyat Oyunları'nda yer alacak. Milli yüzücümüz Derya Büyükuncu da 6. defa olimpiyatlara katılarak bir rekora imza atmış olacak.
  Bu sayfamızda Londra 2012 Olimpiyatları Hentbol Hakkında Bilgi vermek istiyoruz sizlere..  [​IMG]  Hentbol

  Hentbolun temel amacı futbola benzer ancak arada tek bir bariz fark vardır.
  Oyuncular topu atmak ve rakip kaleciyi geçmek için ayakları yerine ellerini kullanır . Hızlı oynanan oyun nedeniyle ortalama bir oyun sırasında birçok gol görülebilir.  Hentbol aslında futboldan çok daha eski bir oyundur ve tarihi eski Yunan'a kadar gider. Homeros'un Odyssey'i Faiakes (Korfu) adasında oynanan hentbola benzer bir oyuna gönderme yapar. Oyunun ilkel hali Atina Akropolü'nde M.Ö. 600 yılına ait bir mermer plakada resmedilmiştir.
  Bugün bildiğimiz oyunun kökeni 19. yy'da İskandinavya ve Almanya'da dışarıda oynanan türünden gelmektedir. 1936 Berlin Olimpiyatlar'ında 11 kişilik takımlarla oyunun bir gösterisi yapılmıştır.

  Yedi kişilik takımlarla salonda oynanan türü İskandinavya'da gelişmiştir ve Avrupa'da hızla yayılmış ve sonunda 1972 Münih Olimpiyatları'nda ilk kez erkeklerde, 1976 Montreal'de de kadınlar tarafından oynanmıştır.
  Hentbol hızlı oynanan fiziksel bir oyundur ve iki takımın yedi oyuncusu gol atmak amacıyla deriden yapılan ufak bir topla paslaşmalı, topu fırlatmalı, yakalamalı ve sürmelidir.

  Oyunda yüksek skorlar olur ve tek bir maçta 50 gol atılabilir. Her oyun 30 dakikalık yarılarda oynanır ve arada 10 dakika mola vardır.

  Oyunun çoşkulu yapısı ve dünyanın en iyi oyuncularının sergilediği çeviklik, dayanıklılık ve güç hentbolü Olimpiyatlar'ın en heyecanlı sporlarından biri yapıyor.

  Hem erkekler, hem kadınlar yarışı iki altı takımlık grubun birbirleriyle yaptığı maçlarla başlar ve ardından her grubun en iyi dört takımı madalyaların dağıtıldığı eleme grubuna geçer.

  Avrupa ülkeleri sporun hakim gücüdür ve Pekin 2008'de Fransa şampiyon olmuştur.  Takım Turnuvası

  • Hentbol dünyada 150'den fazla ülkede oynanmaktadır.
  • Oyuncular topu pas atmadan, sürmeden veya şut atmadan önce üç saniyeye sahiptir.
  • Spor 40 metreye 20 metrelik bir sahada oynanır. Olimpiyatlar'daki en geniş salon sahasıdır.
  • Stoperler hentbolda oyun kurucudur ve genelde sahanın ortasında kalıp atakları yönlendirirler, kaleye şut çekerler ve defansı geçmeye çalışırlar.
  • Oyunculara hakemlerden gelen ikinci uyarıları nedeniyle veya ciddi fauller veya sportmenlik dışı davranışlar nedeniyle iki dakika ceza verilebilir.
   
2012 Londra Olimpiyatları Hentbol Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 2012 Londra Olimpiyatları Masa Tenisi Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Masa Tenisi Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Masa Tenisi Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Masa Tenisi Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Masa Tenisi Hakkında Geniş Bilgi Sevgili melekler, Londra Olimpiyat Oyunları büyük harcamalar yapılarak hazırlanan bir açılış töreniyle başladı. Açılışta ışıklarla 3 boyutlu gösteri de gerçekleştirildi. Bu gösteri için görevliler, izleyicilere ve basın mensuplarına...
 2. 2012 Londra Olimpiyatları Yelken Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Yelken Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Yelken Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Yelken Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Yelken Hakkında Geniş Bilgi Sevgili melekler, Londra Olimpiyat oyunları ülkelerin çeşitli gösteriler, ülkelerin bayraklı geçişleri ve çeşitli konuşmaların ardından Kraliçe Elizabeth tarafından resmen başlatıldı. Bundan sonra olimpiyat bayrağı çeşitli sporcularca taşındı ve...
 3. 2012 Londra Olimpiyatları Artistik Jimnastik Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Artistik Jimnastik Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Jimnastik - Artistik Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Jimnastik - Artistik Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Jimnastik - Artistik Hakkında Geniş Bilgi Sevgili melekler, Türkiye bugüne dek olimpiyatlarda topladığı 37 altın, 23 gümüş ve 22 bronz olmak üzere toplam 82 madalyayla, 29. sırada yer alıyor. ABD, şimdiye dek düzenlenen yaz olimpiyatlarında...
 4. 2012 Londra Olimpiyatları Binicilik Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Binicilik Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Binicilik - Engel Atlama Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Binicilik - Engel Atlama Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Binicilik - Engel Atlama Hakkında Geniş Bilgi Sevgili melekler, tüm dünyanın nefesini tutarak izlediği Lonra Olimpiyatları açılış töreninde Kraliçe Elizabeth’ten James Bond’a, Peter Pan’dan Harry Potter’a, Sanayi Devrimi’nden dijital çağa...
 5. 2012 Londra Olimpiyatları Salon Bisikleti Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Salon Bisikleti Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Bisiklet - Salon Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Bisiklet - Salon Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Bisiklet - Salon Hakkında Geniş Bilgi Sevgili melekler, Türkler, Olimpiyatlar’a resmen 1908 Oyunları’nda katıldı. Modern Olimpiyat Oyunları’nın babası Baron Pierre de Coubertin’in 1907 yılında İstanbul’u ziyareti sırasında ona tercümanlık yapan şu anda...

Sayfayı Paylaş