2012 Londra Olimpiyatları Hokey Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

2012 Londra Olimpiyatları Hokey Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler
Londra 2012 Olimpiyatları Hokey Hakkında Bilgi

Londra 2012 Olimpiyatları Hokey Tarihcesi

Londra 2012 Olimpiyatları Hokey Hakkında Geniş BilgiSevgili melekler, bu yıl LOndra Olimpiyat Oyunlarının teması İngiltere'nin geçirdiği kültürel ve sanatsal değişim ve ilerlemelerdi. Ünlü İngiliz sanatçıların tek tek anıldığı gecede efsanevi Queen grubu ve solisti Freddie Mercury de unutulmadı.
Bu yazımzıda Londra 2012 Olimpiyatları Hokey Hakkında Bilgi vermek istiyoruz sizlere...


Hokey

Hokeyin renkli bir Olimpiyat tarihi vardır ve Londra 2012'deki mücadele sıradışı mavi saha nedeniyle çok daha farklı olacak.


Önceleri çim sahada oynanan üst seviye hokey 1970'lerden beri sentetik sahada oynanmakta ve daha hızlı ve heyecanlı seyir imkanı vermektedir.

Suni sahalar ilk kez 1976 Montreal Olimpiyatlar'ında kullanıldı ve o zamandan beri kullanılmaktadır ancak şimdiye dek yüzey hep sporun kökenlerine dayanarak çimen yeşili olmuştur.

Ancak Olimpiyat tarihinde ilk kez Londra 2012'de oyun son teknoloji polietilen fiberden mavi sahada, pembe çevrede ve sarı topla oynanacak.

Renkler Olimpiyat logosuyla aynıyken, bu büyük değişimin asıl nedeni bilimseldir ve hem stadyumdaki izleyiciler, hem de TV başında izleyenlerin topu daha kolay takip etmeleri içindir.

Erkekler hokeyi 1908 Londra'dan beri vardır ve önceleri hakim güç Hindistan'dı. 1928 ve 1956 arasında altı kere üst üste olmak üzere sekiz altın madalya kazanmışlardı.

Yakın zamandaysa Avustralya, Almanya ve Hollanda erkekler ve kadınlar mücadelesinde öne çıkan ülkelerdir. Kadınlar mücadelesi ilk kez 1980 Olimpiyatlar'ında oynanmış ve Zimbabwe kazanmıştır.

Hokey'de oyuncular kancalı tahta sopalar kullanır ve takımlarda 10 oyuncu ve bir kaleci vardır. Oyunlar 35 dakikalık yarılarda oynanır, bir turnuvanın eleme aşamasında beraberlik olması halinde uzatmalar ve penaltı atışları yapılır.

Londra 2012'de hem erkekler, hem kadınlar maçları her gruptaki en iyi iki takımın madalya için play-off oynamalarından önce gruplara ayrılmıştır.
 
Üst