1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  2012 Londra Olimpiyatları Masa Tenisi Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Konu, 'Spor' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Londra 2012 Olimpiyatları Masa Tenisi Hakkında Bilgi
  Londra 2012 Olimpiyatları Masa Tenisi Tarihcesi

  Londra 2012 Olimpiyatları Masa Tenisi Hakkında Geniş Bilgi  Sevgili melekler, Londra Olimpiyat Oyunları büyük harcamalar yapılarak hazırlanan bir açılış töreniyle başladı. Açılışta ışıklarla 3 boyutlu gösteri de gerçekleştirildi. Bu gösteri için görevliler, izleyicilere ve basın mensuplarına 3 boyutlu gözlükler dağıttı.
  Bu yazımızda sizlere Londra 2012 Olimpiyatları Masa Tenisi Hakkında Bilgi vermek istiyoruz...


  [​IMG]  Masa Tenisi

  Masa tenisi 40 milyondan fazla insan tarafından oynanmaktadır ve dünyada en çok katılımcısı olan spordur.

  İlk olarak İngiliz üst sınıfını 19. yy'da eğlendirmek için geliştirilen bu oyun, o zamanlardan bu yana çok değişmiştir ve şu anda dünyanın birçok ülkesinde oynanmaktadır.

  Masa tenisi Asya ülkelerinde çok sevilmektedir. Özellikle Çin, spor 1988 Seul Oyunları'nda ilk çıktığından beri Olimpiyatlar'da hem erkeklerde, hem de kadınlarda hakim ülkedir.

  Londra 2012 öncesinde Çin 41 madalya ile en başarılı masa tenisi ülkesidir.
  Olimpiyatlar'da dört madalya etkinliği vardır. Erkekler ve kadınlar teklerde ve Pekin 2008'de çiftler mücadelesinin yerini alan takım etkinliklerinde yarışır.

  Oyun, tenis ile aynı kurallara sahiptir ve amaç rakibin topu filenin üstünden kendi yarı sahanızın üstüne geri atmasını engellemektir.

  Tek büyük fark servis kullanan oyuncunun topun rakip sahaya gitmeden önce kendi sahasında bir kere sektiğinden emin olması gerekliliğidir.

  Tüm masa tenisi maçlarında puanlama aynıdır ve 11 puana erişen ilk oyuncu, rakibiyle iki fark olduğu sürece, oyunu kazanır.

  Tekler maçı en iyi yedi oyun üstünden oynanırken, takım maçları en iyi beş maç üstünden oynanır. Takım etkinliğinde dört tekler maçı ve bir çiftler maçı yapılır.

  Oyunlar arasında saha değişimi yapılırken birer dakikalık aralar vardır ve her oyuncu maç başına bir dakika mola alabilir.

  Olimpiyatlar'daki tüm masa tenisi maçları doğrudan eleme yöntemiyle yapılır ve en iyi oyuncular seri başı olarak erkenden birbirleriyle karşılaşmaları engellenir.


  Tekler

  • Tekler maçları en iyi yedi oyun üstünden oynanır ve iki fark olduğu sürece 11 puana ilk kez erişen oyuncu kazanır.
  • Masa tenisi masası 274cm uzunluğunda, 152cm genişliğinde ve 76cm yüksekliğindedir. File 15,25cm yüksekliğinde durur.
  • Servisin başlangıcından, raketin topa vurduğu ana kadar servis atan kişinin raketi, rakip tarafından görülebilir olmalıdır.
  • 'Penholder' raketin kalem tutar gibi tutulmasına, 'shakehands' ise el sıkışır gibi tutulmasına denir.
  • Masa tenisi dünyada en çok katılımcısı olan spordur.


  Takım

  • Takım maçları en iyi beş oyun üstünden oynanır ve iki fark olduğu sürece 11 puana ilk kez erişen takım kazanır.
  • Mücadelede üç kişilik takım dört tekler maçına ve bir çiftler maçına çıkar.
  Pekin 2008'de çiftler mücadelesinin yerini takım etkinlikleri almıştır.
  • Masa tenisi masası 274cm uzunluğunda, 152cm genişliğinde ve 76cm yüksekliğindedir. File 15,25cm yüksekliğinde durur.
  • Masa tenisi dünyada en çok katılımcısı olan spordur.
   
2012 Londra Olimpiyatları Masa Tenisi Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 2012 Londra Olimpiyatları Tenis Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Tenis Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Tenis Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Tenis Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Tenis Geniş Bilgi Sevgili melekler, Londra Olimpiyatları sanat yönetmenliğini 8 dalda Oscar ödülü kazanan ''Slumdog Milyoner'' filminin yönetmeni Danny Boyle hazırladığı açılış törneiyle başladı. Olimpiyat Stadı'nın içine koyun, at, inek, keçi, ördek, kaz, tavuk gibi çiftlik...
 2. 2012 Londra Olimpiyatları Yüzme Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Yüzme Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Yüzme Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Yüzme Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Yüzme Hakkında Geniş Bilgi Sevgili melekler, bu yıl Londra Olimpiyatlarında yüzme dalında 3 bayan 3 erkek olmak üzere 6 sporcumuzla yarışacağız. Tabi ki en çok madalya beklediğimiz isim de Survivor yarışmasında ki performansıyla halkın beğenisini toplayan Derya Büyükuncu. Tüm...
 3. 2012 Londra Olimpiyatları Kürek Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Kürek Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Kürek Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Kürek Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Kürek Hakkında Geniş Bilgi Sevgili melekler, Londra Olimpiyatlarının açılış töreni hayli görkemli olduç İngiltere gelmiş geçmiş tüm değerlerini açılış törenine yansıtmaya çalıştı. Ünlü sporcuların ve sanatçıların da yer aldığı törende ünlü İngiliz futbolcu David Beckham da...
 4. 2012 Londra Olimpiyatları Hokey Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Hokey Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Hokey Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Hokey Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Hokey Hakkında Geniş Bilgi Sevgili melekler, bu yıl LOndra Olimpiyat Oyunlarının teması İngiltere'nin geçirdiği kültürel ve sanatsal değişim ve ilerlemelerdi. Ünlü İngiliz sanatçıların tek tek anıldığı gecede efsanevi Queen grubu ve solisti Freddie Mercury de unutulmadı. Bu...
 5. 2012 Londra Olimpiyatları Artistik Jimnastik Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Artistik Jimnastik Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Jimnastik - Artistik Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Jimnastik - Artistik Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Jimnastik - Artistik Hakkında Geniş Bilgi Sevgili melekler, Türkiye bugüne dek olimpiyatlarda topladığı 37 altın, 23 gümüş ve 22 bronz olmak üzere toplam 82 madalyayla, 29. sırada yer alıyor. ABD, şimdiye dek düzenlenen yaz olimpiyatlarında...

Sayfayı Paylaş