2012 Londra Olimpiyatları Salon Bisikleti Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

2012 Londra Olimpiyatları Salon Bisikleti Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler
Londra 2012 Olimpiyatları Bisiklet - Salon Hakkında Bilgi

Londra 2012 Olimpiyatları Bisiklet - Salon Tarihcesi

Londra 2012 Olimpiyatları Bisiklet - Salon Hakkında Geniş Bilgi
Sevgili melekler, Türkler, Olimpiyatlar’a resmen 1908 Oyunları’nda katıldı. Modern Olimpiyat Oyunları’nın babası Baron Pierre de Coubertin’in 1907 yılında İstanbul’u ziyareti sırasında ona tercümanlık yapan şu anda Türkiye'nin en iyi Anadolu liseleri içinde ilk sırada yer alan Galatasaray Lisesi ’nden Aleko Mullos, 1908 Londra Olimpiyatları’nda Türkiye adına yarışan ilk ve tek sporcu oldu ve katıldığı jimnastik branşında başarı gösteremedi.
Bu yazımızda Londra 2012 Olimpiyatları Bisiklet - Salon Hakkında Bilgi veriyoruz sizlere..

Bisiklet - Salon

1896 Atina'da yapılan ilk Olimpiyatlar'daki sprint etkinliğinden bu yana salon bisikleti Oyunlardaki en hızlı ve heyecanlı aksiyona sahne oluyor.

İlk başlarda dışarıda yapılan spor daha sonra ilk kez 1976 Montreal Olimpiyatları'nda özel bir velodromda yapıldı.

Aradan 16 yıl geçti ve şimdilerin sık kullanılan ultra hafif karbon fiber bisikletlerinin kullanıma girmesiyle disiplinin gerçek gelişimi ancak başladı.
Büyük Britanya'dan Chris Boardman 1992 Barselona'ya yeni ve test edilmemiş Lotus bisikleti ve futuristik aerodinamik kaskıyla geldiğinde herkesi şaşırttı ancak Alman rakibi ve önceki dünya şampiyonu Jens Lehmann'ı finalde tur bindirerek yenerek eleştirmenleri haksız çıkarttı ve bireysel altın madalyayı kazandı.

Bu olay günümüzde kullanılan yüksek teknoloji bisikletlerin trendini başlattı ve spor o zamandan beri sürekli değişmektedir. Artık mühendisler bisikletçiler için daha hafif ve aerodinamik bisikletler üretmekte ve olabilecek en yüksek hızlara ulaşılmasına yardımcı olmaktadır.

Teknoloji ve atletik mükemmelliğin karışımı olan salon bisikleti Olimpiyat programındaki en heyecan verici sporlardan biridir.

Stokholm 1912 haricinde salon bisikleti tüm Oyunlarda yer aldı. Kadınlar etkinliği ilk kez 1988 Seul'de yapıldı.

Şu anki formatında hem sprint, hem dayanıklılık yarışları tahtadan yapılma, en az 250 metre uzunluğundaki oval bir parkurda yapılmaktadır.

Yıllar içinde Olimpik programın yapısı oldukça değişmiştir ve bir kilometrelik zamana karşı yarış, bireysel takip, puan yarışı ve madison yakın zamandaki Oyunlardan çıkarılmıştır.

2012 Londra'da erkekler ve kadınlar Olimpiyat tarihinde ilk kez aynı etkinliklerde yarışacak. Her cinsiyet için beş tür (keirin, sprint, takım sprint, takım takip ve omnium) olacak ancak bazı etkinliklerde kadınlar ve erkekler arasında mesafe farkı mevcuttur.

Büyük Britanya yakın geçmişte salon bisikletinin hakim ülkesidir. Üç altın madalyalı Chris Hoy tarafından öncülük edilen Team GB 2008 Pekin'de yedi altın, üç gümüş ve iki bronz madalya kazandı.
Keirin

• Keirin ilk kez Sydney 2000'de Olimpiyatlar'a katıldı.
• Yarışçılar parkuru iki buçuk tur kala terk etmeden önce git gide hızlanan 'derny' adı verilen bir motorsiklet arkasında tur atar ve ardından finiş çizgisine ulaşmaya çalışırlar.
• Aynı anda sekiz sürücü yarışır ve finişi ilk geçen kazanır.
• Salon bisikletlerinde sabit tekerlekler vardır ve fren yoktur. Sürücüler pedallara baskı yaparak dururlar.
Takım Sprint

• Takım sprint yarışında bir grup yarışçı ayrılmadan önce en önde sırayla yarışır ve en sonda son yarışmacı finişe kadar sprint atar.
• İki takım birbirine karşı yarışır ve eleme turlarında finale ulaşmak için parkurun ters taraflarında yarışa başlarlar.
• Takım sprintinde ilk yarışan her zaman en güçlü başlayandır.
• Takım sprinti Sydney 2000'de Olimpiyatlar'a alındı.
• Salon bisikletlerinde sabit tekerlekler vardır ve fren yoktur. Sürücüler pedallara baskı yaparak dururlar.Sprint

• Sprintte iki yarışçı kafa kafaya üç tur yarışır ve yarışmacılar son turdaki sprint öncesinde ilk iki turda pozisyon için mücadele eder.
• Etkinliğin sonraki bölümlerine ulaşmak için yarışmacılar eleme turlarında yarışır ve burada en iyi üç kuralına göre iki yarışmacı karşı karşıya gelir.
• 1896 Atina'daki modern çağın ilk Olimpiyatlar'ındaki tek salon bisiklet etkinliği sprintti.
• Salon bisikletlerinde sabit tekerlekler vardır ve fren yoktur. Sürücüler pedallara baskı yaparak dururlar.
• Başlangıç sinyaline kadar özel bir takoz bisikletleri yerinde tutar.
Omnium

• Omnium, 2012 Londra'da eklenen en yeni salon bisikleti etkinliğidir.
• Altı etkinlikten oluşan omnium sürücüleri her yönden test eden ve iyi sprint yeteneği ve dayanıklılık gerektiren bir yarıştır.
• Altı etkinliğe hız turu, puan yarışı, eleme yarışı, kişisel takip, scratch yarışı (herkesin eşit şartlarda başladığı bir yarış türü) ve zamana karşı dahildir.
• Omniumdaki altı yarışta kazanılan puanlar sıralamaya göre verilir (ne kadar iyi bitirilirse o kadar az puan alınır) ve yarışların sonunda en düşük puana sahip yarışmacı altın madalya kazanır.
• Salon bisikletlerinde sabit tekerlekler vardır ve fren yoktur. Sürücüler pedallara baskı yaparak dururlar.
 
Üst