1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  2012 Londra Olimpiyatları Sutopu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Konu, 'Spor' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Londra 2012 Olimpiyatları Sutopu Hakkında Bilgi
  Londra 2012 Olimpiyatları Sutopu Tarihcesi

  Londra 2012 Olimpiyatları Sutopu Geniş Bilgi  Sevgili melekler, bildiğiniz gibi Londra Olimpiyat Oyunları büyük bir açılışla başladı. Açılışa her ülkeden üst düzey katılımlar olduğu gibi Türkiye'den de Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi de katıldı. Londra olimpiyatlara 1908 ve 1948 'den sonra 3. kez ev sahipliği yapıyor.
  Bu yazımızda sizlere Londra 2012 Olimpiyatları Sutopu Hakkında Bilgi vermek istiyoruz..


  [​IMG]


  Sutopu

  Hızlı ve kaleden kaleye bir spor olan sutopu yaşattığı heyecan dolu anlarla izleyicileri kendine çeker.

  İlk başta ragbinin su çeşidi olarak geliştirilen ve göllerde ve nehirlerde oynanan sutopunun modern şekli Paris 1900 Oyunları'ndan bu yana Olimpiyat programının madalya veren bir etkinliğidir.
  Havuzda oynanan sporda altı oyuncu ve bir kaleciden oluşan iki takım vardır. Sınırları dubalarla çevrili alanda voleybol topu büyüklüğünde bir topla en fazla golü atmaya çalışırlar.

  Derin havuz nedeniyle oyuncular oyun boyunca suda yüzmelidir ve 32 dakikalık maç boyunca aşırı atletizm ve dayanıklılık gerektirir.

  Oyunlar sekiz dakikalık dört devre üstünden 30 metre uzunluğunda ve 20m genişliğinde bir alanda oynanır ve kale 3m genişliğinde, 90 cm yüksekliğindedir ve su üstünde yüzer.

  Topu yakalamak, pas atmak ve tek elle şut çekmek için su üstünde kalmak gerekirken ihtiyaç duyulan gücün yanında oyuncular aynı zamanda topa sahip olmak için yüzerken boğuşmalı ve oyun esnasında binlerce metre yüzmek zorundadır.

  Sutopu dinamik bir spordur ve aksiyon her zaman yüksek tempodadır. Yedekler oyuna, oyun durdurulmadan sokulabilir.

  Maç esnasında takımlar çok sert faul yapmaları halinde oyuncu kaybedebilir ve rakip takım fazla kişiyle oynama ve 20 saniye güç oyunu yapma avantajına sahip olur.

  Londra 2012'de sekiz kadınlar takımı iki gruba ayrılacak ve gruplarda en iyi iki takım madalya için yarı finalde karşılaşmak üzere ilerleyecek.
  Erkekler turnuvasında altı takımlık iki grup sekiz çeyrek final yeri için yarışacak.  Bir oyuncu sutopu maçında şut çekiyor.

  Takım Turnuvası

  • Sutopu oyuncuları suyu itmek için yumurta çırpma denen bir ayak hareketi kullanır ve vücutlarını havuzun üstüne taşırlar.
  • Sahadaki oyuncular topu atmak için tek el kullanabilir ancak kaleciler iki ellerini de kullanabilir.
  • Oyuncu değiştirmede sınır yoktur ve oyun devam ederken yapılabilir.
  • Bir oyuncu, diğerinin yüzüne bilerek su atarsa veya bir takım topu aldıktan 30 saniye sonra şut çekemez veya topla ilerleyemezse faul olur.
   
2012 Londra Olimpiyatları Sutopu Hakkında Çeşitli Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 2012 Londra Olimpiyatları Güreş Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Güreş Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Güreş - Greko Romen Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Güreş - Greko Romen Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Güreş - Greko Romen Geniş Bilgi Sevgili melekler, MÖ 776'da ilki düzenlendiğine dair bilgiler bulunan Olimpiyatlar bu yıl bildiğiniz üzere İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılıyor. 4 yılda bir düzenlenen olimpiyatlar daha önce Çin 'in başkenti...
 2. 2012 Londra Olimpiyatları Halter Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Halter Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Halter Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Halter Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Halter Geniş Bilgi Sevgili melekler, tüm gözler muhteşem bir açılış töreniyle olimpiyatlara start veren Londra'da. 12 Ağustos tarihine kadar sürecek olan Londra Olimpiyatlarına ülkemizden 114 sporcu katılıyor. Bu yazımızda sizlere Londra 2012 Olimpiyatları Halter Hakkında...
 3. 2012 Londra Olimpiyatları Voleybol Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Voleybol Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Geniş Bilgi Sevgili melekler, bu yıl olimpiyatlara filenin sultanları bayan voleybol takımımızı da yolladık. Kendilerine başarılar diliyoruz ve Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Hakkında Bilgi vermek istiyoruz.. Voleybol Voleybol ilk kez basketbolun bir...
 4. 2012 Londra Olimpiyatları Artistik Jimnastik Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Artistik Jimnastik Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Jimnastik - Artistik Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Jimnastik - Artistik Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Jimnastik - Artistik Hakkında Geniş Bilgi Sevgili melekler, Türkiye bugüne dek olimpiyatlarda topladığı 37 altın, 23 gümüş ve 22 bronz olmak üzere toplam 82 madalyayla, 29. sırada yer alıyor. ABD, şimdiye dek düzenlenen yaz olimpiyatlarında...
 5. 2012 Londra Olimpiyatları Futbol Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Futbol Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Futbol Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Futbol Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Futbol Hakkında Geniş Bilgi Sevgili melekler, muhteşem bir açılışla başlayan Londra Olimpiyatları açılış töreninde neler yoktu ki ? Olimpiyat Stadı'nın içine koyun, at, inek, keçi, ördek, kaz, tavuk gibi çiftlik hayvanlarının yanı sıra bacası tüten bir köy evinin yer aldığı...

Sayfayı Paylaş