1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  2012 Londra Olimpiyatları Voleybol Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Konu, 'Spor' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Hakkında Bilgi

  Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Tarihcesi

  Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Geniş Bilgi  Sevgili melekler, bu yıl olimpiyatlara filenin sultanları bayan voleybol takımımızı da yolladık. Kendilerine başarılar diliyoruz ve Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Hakkında Bilgi vermek istiyoruz..


  [​IMG]

  Voleybol

  Voleybol ilk kez basketbolun bir alternatifi olarak türedi ancak sonrasında dinamik ve yüksek tempolu bir spor haline geldi.

  Alternatifi gibi voleybol da ABD, Massachusetts'deki Springfield College'da dünyaya Amerikan silahlı kuvvetleri tarafından yayılmadan ve 20.yy'ın ilk evrelerinde Avrupa ile Asya'da meşhur olmadan önce keşfedildi.


  Smaç yapan bir voleybol oyuncusu.

  Hatta Paris 1924 Olimpiyatları'nda gösteri amaçlı olarak yapıldı ancak 1957'ye kadar Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından madalya verilmesi için izin çıkmadı. Sonunda 1964 Tokyo Oyunları'nda hem erkekler, hem kadınlar ilk kez programa girdi.

  Salon voleybolu beş set üstünden altı oyuncu ile oynanır. Setler 25 puana erişildiğinde kazanılır ancak son sette 15 sayıya erişen kazanır. Her birinde kazanan takımın iki sayılık avantajı olmalıdır.

  Diğer fileli oyunlar gibi voleybolda da amaç topu rakip sahada yere düşürmektir.

  Takımlar topu erkeklerde 2,43m, kadınlarda 2,24m olan filenin üstünden üç kereden fazla topa dokunmadan göndermelidir. Birçok set defans plojon, set ve smaç biçimini takip ederek biter.

  Olimpiyatlar'da hem erkekler, hem kadınlar etkinlikleri altılı iki havuza bölünür ve her gruptan dört takım eleme turuna geçer.

  Bu hızlı spor atletlerin uluslararası arenada başarılı olmak için hızlı tepki göstermelerini, hızlı olmalarını ve güçlü olmalarını gerektirir.

  Japonya ve eski Sovyetler Birliği 1980'lere kadar voleybolda hakimdi ancak sonrasında Brezilya, Küba ve ABD dikkat edilmesi gereken ülkeler oldu. ABD erkekler ve Brezilya kadınlar takımları 2008 Pekin'de altın madalyayı kazandılar.


  Voleybol oyuncuları file mücadelesinde.

  Takım Turnuvası

  • Voleybol sahası 18 metre uzunluğunda ve dokuz metre genişliğindedir.
  •Bir takım servis atma hakkını kazandığında o takımın oyuncuları kortta pozisyonlarını döndürürler.
  • Libero plonjonla defans yapmada uzmandır ve bu rakip smaçının ardından yakından yere giden bir pas şutudur.
  • Pasör ise hücum oyuncusunun topu rakip sahaya smaçla göndermesi için pas atan oyuncudur.
   
2012 Londra Olimpiyatları Voleybol Hakkında Çeşitli Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 2012 Londra Olimpiyatları Güreş Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Güreş Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Güreş - Greko Romen Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Güreş - Greko Romen Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Güreş - Greko Romen Geniş Bilgi Sevgili melekler, MÖ 776'da ilki düzenlendiğine dair bilgiler bulunan Olimpiyatlar bu yıl bildiğiniz üzere İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılıyor. 4 yılda bir düzenlenen olimpiyatlar daha önce Çin 'in başkenti...
 2. 2012 Londra Olimpiyatları Halter Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Halter Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Halter Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Halter Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Halter Geniş Bilgi Sevgili melekler, tüm gözler muhteşem bir açılış töreniyle olimpiyatlara start veren Londra'da. 12 Ağustos tarihine kadar sürecek olan Londra Olimpiyatlarına ülkemizden 114 sporcu katılıyor. Bu yazımızda sizlere Londra 2012 Olimpiyatları Halter Hakkında...
 3. 2012 Londra Olimpiyatları Sutopu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Sutopu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Sutopu Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Sutopu Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Sutopu Geniş Bilgi Sevgili melekler, bildiğiniz gibi Londra Olimpiyat Oyunları büyük bir açılışla başladı. Açılışa her ülkeden üst düzey katılımlar olduğu gibi Türkiye'den de Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi de katıldı. Londra olimpiyatlara 1908 ve 1948 'den sonra 3....
 4. 2012 Londra Olimpiyatları Artistik Jimnastik Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Artistik Jimnastik Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Jimnastik - Artistik Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Jimnastik - Artistik Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Jimnastik - Artistik Hakkında Geniş Bilgi Sevgili melekler, Türkiye bugüne dek olimpiyatlarda topladığı 37 altın, 23 gümüş ve 22 bronz olmak üzere toplam 82 madalyayla, 29. sırada yer alıyor. ABD, şimdiye dek düzenlenen yaz olimpiyatlarında...
 5. 2012 Londra Olimpiyatları Futbol Hakkında Çeşitli Bilgiler

  2012 Londra Olimpiyatları Futbol Hakkında Çeşitli Bilgiler

  Londra 2012 Olimpiyatları Futbol Hakkında Bilgi Londra 2012 Olimpiyatları Futbol Tarihcesi Londra 2012 Olimpiyatları Futbol Hakkında Geniş Bilgi Sevgili melekler, muhteşem bir açılışla başlayan Londra Olimpiyatları açılış töreninde neler yoktu ki ? Olimpiyat Stadı'nın içine koyun, at, inek, keçi, ördek, kaz, tavuk gibi çiftlik hayvanlarının yanı sıra bacası tüten bir köy evinin yer aldığı...

Sayfayı Paylaş