2012 Londra Olimpiyatları Voleybol Hakkında Çeşitli Bilgiler

2012 Londra Olimpiyatları Voleybol Hakkında Çeşitli Bilgiler

Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Hakkında Bilgi

Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Tarihcesi

Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Geniş BilgiSevgili melekler, bu yıl olimpiyatlara filenin sultanları bayan voleybol takımımızı da yolladık. Kendilerine başarılar diliyoruz ve Londra 2012 Olimpiyatları Voleybol Hakkında Bilgi vermek istiyoruz..
Voleybol

Voleybol ilk kez basketbolun bir alternatifi olarak türedi ancak sonrasında dinamik ve yüksek tempolu bir spor haline geldi.

Alternatifi gibi voleybol da ABD, Massachusetts'deki Springfield College'da dünyaya Amerikan silahlı kuvvetleri tarafından yayılmadan ve 20.yy'ın ilk evrelerinde Avrupa ile Asya'da meşhur olmadan önce keşfedildi.


Smaç yapan bir voleybol oyuncusu.

Hatta Paris 1924 Olimpiyatları'nda gösteri amaçlı olarak yapıldı ancak 1957'ye kadar Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından madalya verilmesi için izin çıkmadı. Sonunda 1964 Tokyo Oyunları'nda hem erkekler, hem kadınlar ilk kez programa girdi.

Salon voleybolu beş set üstünden altı oyuncu ile oynanır. Setler 25 puana erişildiğinde kazanılır ancak son sette 15 sayıya erişen kazanır. Her birinde kazanan takımın iki sayılık avantajı olmalıdır.

Diğer fileli oyunlar gibi voleybolda da amaç topu rakip sahada yere düşürmektir.

Takımlar topu erkeklerde 2,43m, kadınlarda 2,24m olan filenin üstünden üç kereden fazla topa dokunmadan göndermelidir. Birçok set defans plojon, set ve smaç biçimini takip ederek biter.

Olimpiyatlar'da hem erkekler, hem kadınlar etkinlikleri altılı iki havuza bölünür ve her gruptan dört takım eleme turuna geçer.

Bu hızlı spor atletlerin uluslararası arenada başarılı olmak için hızlı tepki göstermelerini, hızlı olmalarını ve güçlü olmalarını gerektirir.

Japonya ve eski Sovyetler Birliği 1980'lere kadar voleybolda hakimdi ancak sonrasında Brezilya, Küba ve ABD dikkat edilmesi gereken ülkeler oldu. ABD erkekler ve Brezilya kadınlar takımları 2008 Pekin'de altın madalyayı kazandılar.


Voleybol oyuncuları file mücadelesinde.

Takım Turnuvası

• Voleybol sahası 18 metre uzunluğunda ve dokuz metre genişliğindedir.
•Bir takım servis atma hakkını kazandığında o takımın oyuncuları kortta pozisyonlarını döndürürler.
• Libero plonjonla defans yapmada uzmandır ve bu rakip smaçının ardından yakından yere giden bir pas şutudur.
• Pasör ise hücum oyuncusunun topu rakip sahaya smaçla göndermesi için pas atan oyuncudur.
 
Üst