22 ayda 248 terörist kaçarak devlete teslim oldu...

ocean

ocean

Paylaşımcı Melek
Üye
22 ayda 248 terörist kaçarak devlete teslim oldu...
22 ayda 248 terörist örgütten kaçarak devlete teslim oldu
22 ayda 248 terörist örgütten kaçarak devlete teslim oldu


Aktütün baskını ve Diyarbakır'da polis servis aracına yönelik saldırının ardından terörle mücadelede strateji değişikliğine gidilirken, 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren TCK'nın "Etkin Pişmanlık" yasası kapsamında da 248 teröristin örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olduğu bildirildi.

Aileler, terör örgütüne kaptırdıkları çocuklarını eve dönmeleri için ikna etmeye çalışıyor. Doğu ve Güneydoğu'da valilikler bünyesinde kurulan komisyonlar, çocukları dağda olan ailelerle görüşüyor. 'Etkin pişmanlık' hükümleri kapsamında aileleri aracı kılan yetkililer, teröristlerin örgütten ayrılmalarını sağlıyor. Kimi aileler çocuklarıyla telefon yoluyla kimileri de örgüt kamplarına giderek görüşüyor.

Operasyonlarla birlikte son aylarda kaçmaların artması üzerine terör örgütü de teröristleri aileleriyle görüştürmemeye çalışıyor. Ailelerle görüşen teröristlerin duygusallaşıp örgütten kaçmasına neden olduğu ifade ediliyor. Terör örgütünün Kuzey Irak'ta bulunan Kandil başta olmak üzere Zap, Hakurk, Hınera, Haftanin, Avaşin, Keleraş ve Metina kamplarından kaçan teröristler güvenlik güçlerine sığınıyor.

2007 yılı ve 2008 yılının 10 aylık döneminde toplam 248 terörist, örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim oldu. 2007 yılında terör örgütünden 109 terörist kaçarken; 2008 yılının 10 aylık döneminde ise 139 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu. Haklarında terör örgütü üyesi olmak suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan örgüt üyeleri, "Herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin terör örgütünden gönüllü ayrıldıkları" gerekçesiyle serbest kalıyor.

1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren TCK'nın "Etkin Pişmanlık" başlıklı 221. maddesinden şimdiye kadar güvenlik güçlerine teslim olan teröristlerden 320'si faydalandı. 2008 yılında ise şimdiye kadar, "Etkin Pişmanlık"tan 35 terörist yararlanırken; kanun sayesinde teröristler yeni bir hayata ilk adımı attı. 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren TCK'nın "Etkin Pişmanlık" başlıklı 221. maddesinden şimdiye kadar güvenlik güçlerine teslim olan 330'un üzerinde terörist faydalandı. 2008 yılında ise şimdiye kadar, "Etkin Pişmanlık"tan faydalanan terörist sayısı 50'ye yaklaştı.​
 
Üst