26. İstanbul Kitap Fuarı

eylül

eylül

Yeni Üye
Üye
26. İstanbul Kitap Fuarı
1989 yılından bu yana her sene farklı bir tema çerçevesinde okurla yazarı buluşturan İstanbul Kitap Fuarı, 27 Ekim - 4 Kasım 2007 tarihleri arasında 26'ncı kez sanat severleri biraraya getiriyor. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan fuarın bu seneki teması "Akdeniz'de Edebiyat; Edebiyat'ta Akdeniz" olarak belirlendi.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Beylikdüzü'nde düzenlenecek olan 26. İstanbul Kitap Fuarı bu sene 27 Ekim - 4 Kasım 2007 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Her yıl ayrı bir tema çerçevesinde, okurla yazarı buluşturan İstanbul Kitap Fuarı, kültür ve edebiyat etkinliklerini de kapsıyor. Kitap Fuarı'nın bu seneki teması, İstanbul Kitap Fuarı Danışma Kurulu tarafından "Akdeniz'de Edebiyat; Edebiyat'ta Akdeniz", onur yazarı ise Sayın Metin And olarak belirlendi.

Fuar süresince söyleşi, panel, şiir-dinletisi ve çocuk etkinlikleri gibi 200'ün üzerinde kültür-sanat etkinlikleri ve Akdeniz teması çerçevesinde yurt dışından konuk yazarların katılımıyla çeşitli söyleşiler gerçekleştirilecek.

İstanbul Kitap Fuarı bu sene yaklaşık 500 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenleneniyor. Kültür etkinlikleri ve imza günlerinde ise, konuk yazarların yanı sıra yüzlerce yazar, sanatçı, bilim insanı, gazeteci ve politikacı, kitap severlerle buluşma imkanı bulacak. 26. İstanbul Kitap Fuarı, ARTİST 2007 - 17. İstanbul Sanat Fuarı ile eş zamanlıgerçekleştirilecektir.


FUAR'IN KONUKLARI VE FUAR ETKİNLİKLERİ


Akdeniz teması çerçevesinde Akdeniz Şiirleri Dinletileri, İstanbul Şiirleri Dinletisi, Akdeniz Edebiyatı, Deniz Edebiyatı, Akdeniz'de Modernite, Akdeniz Kültüründe Kadın Olmak, Akdeniz Mutfağı üzerine söyleşi-paneller, dinleti ve dia gösterisi yer alacak.

Bu sene fuara ilk kez katılacak olan Kore, Kore edebiyatı üzerine Türkçe'ye çevrilmiş Koreli yazarların katılımıyla bir panel düzenleyecek. İlk kez geçtiğimiz yıl fuara katılan Literature Across Frontiers (LAF) bu sene yaklaşık 13 ülkeyi temsilen fuarda bulunuyor. Litvanya'dan şairlerin katılımıyla bir müzik-şiir dinletisi, Avrupa'daki Türkiye imajı ve azınlık edebiyatı üzerine birer panel gerçekleştirilecek.

2-3 Kasım 2007 tarihlerinde düzenlenecek olan "Akdeniz Buluşması", fuarın önemli etkinliklerinden biri. Bu etkinlik kapsamında Akdeniz'de Edebiyat, Akdeniz Kültüründe Kadın Olmak, Modernite üzerine paneller ve dinleti düzenlenecek.

Onur yazarı Metin And'ın katılımıyla Doğan Hızlan ile bir sohbet ayrıca Sabri Koz ile Metin And'ın katılacağı Metin And'ın çalışmaları ve hayatı üzerine bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Fuarın konukları arasında Valentin Rasputin (Rusya), David Gaunt (İsveç), Eva Cox, Henri Loevenbruck (Fransa), Mladen Jandrlic (Almanya), Asa Lind (İsveç), Yoon Ji-Kwan, Yi Mun-Yol, Gong Sun-Ok, Young-Ha (Kore), Gregory Jusdanis (ABD), Brigitte Labb(Flander/Belçika), Alev Adil (KKTC), Nicholas Gage (ABD), Anna Aguilar-Amat (Katalan), Uldis Berzins, Liana Langa, Junis Kronbergs (Litvanya), Brane Mozetic ve Jana Putrle (Slovenya), Jerzy Jarniewicz (Polonya), Helim Yusiv (Suriye), Marius Chivu, Denisa Comanescu, Bogdan Stanescu, Luminita Munteanu, Cornia Bernic Ioana Ieronim, Filip Florian (Romanya), John Barnie (Galler), Claire Messud (ABD), Kemal Abdulla, Elçin Şıhlı, Vakıf Behmenli (Azerbaycan) yer alıyor.


'TÜYAP ÇOCUK KULÜBÜ'

TÜYAP Çocuk Kulübü bünyesinde bu sene okuma, söyleşi, drama çalışması ve resim atölyeleri gibi 30'a yakın çocuk etkinliği yer alacak. Atölye çalışmaları için bir atölye alanı oluşturulacak; okuma ve söyleşiler ise hafta içi günlerde 11:00-14:00 arası Karadeniz salonunda yapılacaktır. Bu sene TÜYAP Çocuk Kulübü bünyesinde Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği ile birlikte ortak çocuk etkinlikleri düzenlenecek. Bu kapsamda yazarların katılımıyla serbest söyleşiler yapılacak.

Bu sene fuarın yurt dışından çocuk kitabı yazarı konukları olacak. Belçika'dan Brigitte Labbİsveç'ten Asa Lind ve Almanya'dan Mladen Jandrlic çocuk edebiyatı üzerine söyleşilerde bulunacaklar.


"AKDENİZLİLİK VE GURBET"

Geçtiğimiz yıl 100 sanat galerisi ve kurumunun katılımıyla düzenlenen Sanat Fuarı'na bu sene 100'e yakın sanat kurumu katılacak. TÜYAP Fuarcılık tarafından gerçekleştirilen, İstanbul'un en büyük metrekarede düzenlenen sanat fuarı olma özelliği taşıyan ARTİST 2007 bünyesinde sanat galerinin yanı sıra bağımsız gruplar ve üniversiteler çalışmalarıyla yer alacak.

Bu sene ilk kez İstanbul Sanat ve İstanbul Kitap Fuarı ortak 'Akdeniz' temasıyla buluşacak. Bu tema çerçevesinde, İstanbul Sanat Fuarı bünyesinde Uluslararası Plastik Sanatları Derneği (UPSD) tarafından "Akdenizlilik ve Gurbet" sergisi düzenlenecek.


MODERN İTALYAN RESMİ TÜYAP'TA

Küratörlüğünü Maurizio Vanni'nin üstlendiği İtalyan Kültür Merkezi tarafından düzenlenen "Sınır İşaretleri/ İnsan Ben'inin Tekrar Fethi" resim sergisi 17. İstanbul Sanat Fuarı kapsamında gerçekleştirilecek.

Modern İtalyan resminin önemli örneklerinin sergileneceği serginin Küratörü Maurizio Vanni başta İtalya ve yurt dışı olmak üzere 400'ün üzerinde sergi gerçekleştirdi. Şu ana kadar 70 kitabı yayınlanan Vanni'nin eserleri arasında "Sürrealistler: Mantık ve İçgüdü Arasında", "Yaratıcılık ve Provokasyon", "Yeni Gerçekçilik ve Çağdaş Kültür" bulunuyor.

İstanbul Kitap Fuarı ve ARTIST 2007 , 27 Ekim-3 Kasım 2007 tarihlerinde saat 11:00-20:00, kapanış günü olan 4 Kasım 2007 tarihinde ise 11:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
 
Üst