1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  3 boyutlu dizüstü.

  Konu, 'Donanım Haberleri İnceleme' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Gözlük ya da başka herhangi bir yardımcı ekipman kullanmadan 3 boyutlu görüntüler oluşturabilen ekranlar gün geçtikçe çeşitleniyor. Henüz çok yaygın olmasalar da sürekli değişik ürünler pazara 3B destekli olarak giriyor. Bizde size bunlardan ikisini tanıtmak istedik. İlk ürünümüz Sharp'tan. Sharp geçen sene oldukça sükse yaptığı 3B LCD ekranlarını ürettiği dizüstü bilgisayarlara eklemiş ve ortaya 2.nesil 3B ekranlı Actius AL3DU dizüstü bilgisayar çıkmış.
  Sharp Actius AL3DU, Pentium M 750 (1.86 GHz) işlemciye sahip, 128 MB GeForce 6600 Go ekran kartlı, 1 GB belleğe ve 80 GB sabit diski barındıran ve daha da önemlisi 15" boyutunda gerçek 3 boyutlu 2.nesil yüksek kaliteli LCD'si olan yepyeni bir dizüstü.

  < Konu Resmi..>


  Actius AL3DU'nun ekranı özellikle moleküler modelleme, medikal görüntüleme ve CAD (Bilgisayar destekli Tasarım) yapanlar için çok büyük kolaylık sağlıyor. Cihazla gelen yazılımlardan biri olan TriDef 3D ise özel 3 boyutlu video görüntülerini bu cihazla izleyebilmenizi sağlıyor.

  Sharp'ın bu dizüstünde ve 3B LCD ekranlarında kullandığı teknoloji "paralaks bariyer" kullanılması temeline dayanıyor. Aşağıdaki Sharp'ın sitesinden alınan görüntüler oldukça açıklayıcı.

  < Konu Resmi..>

  3 boyutlu görüntü oluşturabilmek için sistem arka plan ışığının önüne açılıp kapanabilen ve bunu yaptıkça da ışığın yansıyacağı açıyı değiştiren bir bariyer kullanıyor. Bariyer devredeyken her iki göz için farklı ışık bilgisi göze ulaşıyor. Bu sayede normalde renkli camlı gözlük gerektiren 3B olayı, buna gerek kalmadan mümkün olabiliyor.

  Sistemin en önemli noktalarından biri ise 2 boyutlu olan herhangi bir görüntüyü 3 boyutlu olarak yansıtmaması; bunun için görüntünün ya bu teknolojiyi desteklemesi ya da özel yazılımlarda destekler hale getirilmesi gerekiyor. Bir de mümkün olduğunca dik açıyla monitörü izlemeniz gerekiyor; sağa sola gittikçe doğal olarak ışığın özel ayarlanmış yansıması kayboluyor.

  Bu kabul edilebilir engellerine rağmen Sharp'ın teknolojisi oldukça akıllıca ve işe yarıyor.

  3B ekranlı güçlü dizüstü Actius AL3DU ABD'de 3500$ civarı bir etikete sahip.

  » Sharp Actius AL3DU
  » Sharp 3D Teknolojisi

  Sıra diğer 3 boyutlu teknolojiye geldi. Bunun sahibi bize MP3'ü armağan eden Alman Fraunhofer Enstitüsü.
  Free2C 3D adındaki 60 derece yatay izleme açısı ve 1200 (2x600) x1600 çözünürlüğe kadar 3 boyutlu görüntüler oluşturabilen bir diğer sistem.

  < Konu Resmi..>

  Üstte solda gördüğünüz özel monitör 21.3" boyutunda çift piksel kolonlarıyla ekranın önünde özel bir lens kullanarak izleyiciye 3.boyutun eşsiz deneyimini yaşatıyor. Üstelik bunu %2'den daha düşük bir crosstalk (kanalların bir birbirini olumsuz etkilemesi/karışması) düzeyiyle gerçekleştiriyor. Yani sonuçta oluşan 3B görüntü oldukça net. Monitör özellikle tıp ve mühendislik uygulamaları düşünülerek geliştirildiğinden üzerinde el hareketlerini tanıyan bir sensör sistemi taşıyor; bu sayede elinizin hareketlerine göre 3B objeleri ekranda hareket ettirebiliyorsunuz. Mesela CATIA gibi profosyonel tasarım ortamlarında tasarladığınız her hangi bir parçayı her açıdan takip edebilmeniz mümkün.

  Şimdilik sadece profesyonel uygulamalar da yer alan Free2C 3D teknolojisinin Fraunhofer diğer alanlarda da (mesela 3B monitör, TV gibi) kullanılacağından umutlu.


   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Cevap: 3 boyutlu dizüstü.
  valla çalışıyo insanlar rüyam helal yanii:clapping:
   
 3. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS
  Cevap: 3 boyutlu dizüstü.
  Ilginc....
  Sagol canim!
   
 4. İzmirella

  İzmirella Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.370
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: 3 boyutlu dizüstü.

  prensess paylaşım için teşekkürler..
  biz den sonraki nesiller daha şanslıı olacakk
   
3 boyutlu dizüstü. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. isminizi 3 boyutlu yazın

  isminizi 3 boyutlu yazın

  buyrun meleklerim ISMINI UC BOYUTLU YAZ
 2. 3 boyutlu karakalem çalışmaları

  3 boyutlu karakalem çalışmaları

  3 boyutlu karakalem çalışması üç boyutlu karakalem çalışmaları 3 çalışmaları iç mekan Bu nasıl bir yetenektir ya bu resimler tek kelimeyle HARİKA...ben daha cin aliyi doğru düzgün çizemiyorum şunların yaptıklarına bak yaaa hahahaüstelikte 17 yaşında bi genç evet melişler bu resimlerim sahibi Fredo şili'de yaşayan daha 17 yaşında bir genç.Daha bu yaşta harikalar yaratıyor ve en önemliside...

Sayfayı Paylaş