1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  3G ihalesini Turkcell 358 milyon euro ile kazandı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Cep telefonu kullanıcılarına yeni olanaklar sunacak Üçüncü Nesil Mobil Haberleşme Sistemi’nin (3G) kurulmasını öngören ihalede üç firma yarıştı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) yapılan ihalede lisans bedelleri bant genişliğine göre belirlendi. En geniş frekans bandını içeren A lisansı asgari 285 milyon Euro’dan satışa çıkarıldı.
  Lisans için kapalı zarfla Vodafone 298 milyon Euro, Turkcell 287 milyon Euro, Avea 285 milyon Euro verdi. Vodafone açık artırmadan çekildi. Daha sonra yapılan açık artırmada Avea 348 milyon Euro verirken, Turkcell 358 milyon Euro teklifiyle ihaleyi kazandı. Turkcell iptal edilen önceki ihalede A lisansına 321 milyon Euro teklif etmişti.

  B LİSANSI KURAYLA VODAFONE’UN

  B lisansı için asgari tutar 250 milyon Euro olarak belirlendi. Kapalı zarfla Vodafone ve Avea 250 milyon Euro teklif etti. Her iki operatör de sözlü teklife katılmadı. İhale komisyonu B lisansı ihalesinin kurayla sonuçlanacağını açıkladı ve ihaleyi Vodafone kazandı.

  C AVEA’YA KALDI

  İhaleye 3 operatör katıldığı için son yetkilendirme lisansının verildiği C lisansında, Avea kaldı. Bu lisansta açık artırma yapılmayacak ve Avea’nın verdiği teklif aynen kabul edilecek. BTK, yetkilendirmesi yapılamayacak D tipi son lisansın ihalesini ise daha sonra gerçekleştirebilecek.

  İHALEYE KARARI BTK TARAFINDAN ONAYLANDI

  Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) ihalesine ilişkin İhale Komisyonu kararı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından onaylandı.

  BTK'dan yapılan yazılı açıklamada, bugün yapılan ''IMT-2000/UMTS Hizmet ve Altyapılarına İlişkin İhale''de Vodafone İletişim Hizmetleri A.Ş, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. ve Avea İletişim Hizmetleri A.Ş'nin teklif verdiği hatırlatıldı.

  Açıklamada, ihalenin BTK Başkan Yardımcısı Orhan Öge başkanlığındaki İhale Komisyonu tarafından gerçekleştirildiği kaydedildi. A tipi lisansın 358 milyon Avro KDV'ye Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş'ye, B tipi lisansın 250 milyon Avro KDV'ye Vodafone İletişim Hizmetleri A.Ş'ye ve C tipi lisansın ise 214 milyon Avro KDV'ye Avea İletişim Hizmetleri A.Ş'ye ihale edildiği bildirildi. İhalenin toplam bedelinin KDV dahil 970 milyon Avro olarak gerçekleştiğinin kaydedildiği açıklamada, İhale Komisyonu kararının BTK tarafından alınan karar ile onaylandığı belirtildi.

  Ayrıca, 3G ihalesiyle lisans alacak işletmecilere 500 AR-GE mühendisi çalıştırma yükümlülüğü getirildiği, özellikle genç ve eğitimli işgücü açısından yeni istihdam alanlarının açılacağı da vurguladı.

  guncel.net


   
3G ihalesini Turkcell 358 milyon euro ile kazandı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sabiha Gökçen’e 336 milyon Euro kredi

  Sabiha Gökçen’e 336 milyon Euro kredi

  İSTANBUL Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş (İSG), havalimanı işletme devrinin alınmasını takiben, havalimanı işletmesi ve yeni dış hatlar terminali inşası için 336 milyon Euro’luk proje finansmanı kredisi sağladı. ABN AMRO Bank N.V. ve Yapı Kredi Bankası’nın ortak eş düzenleyici sağladıkları kredi için ilk 5 yılı geri ödemesiz, 13.5 yıllık bir ödeme planı...
 2. Garanti 20 milyon euro kredi aldı

  Garanti 20 milyon euro kredi aldı

  Garanti Bankası, SELP II (Küçük İşletmeler Kredi Programı II) kapsamında, KOBİ'lerin finansmanına katkı sağlamak amacıyla 20 milyon euroluk kredi sağladı. Kredinin kalkınmada öncelikli 49 ilde, maksimum 50 bin euroya kadar yatırım kredisi ve maksimum 30 bin euroya kadar ihtiyaç kredisi olarak kullanıma sunulacağı belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı...
 3. Ubuntu ile 50 milyon Euro tasarruf

  Ubuntu ile 50 milyon Euro tasarruf

  Fransız polisi: Ubuntu'ya geçerek 50 milyon Euro tasarruf ettik. Fransız polisinin yaptığı açıklamaya göre kullandıkları sistemleri Microsoft Windows'tan açık kaynak kodlu Linux dağıtımı Ubuntu'ya geçerek milyon dolarlar tasarruf etmişler. Polis birimi özgür yazılıma geçişini 2005'te bütün birimlerde Microsoft Office'den Open Office'e geçerek başlatmış. Bu başlangıçla beraber yavaş yavaş...
 4. Turkcell MP ihalesine katılıyor

  Turkcell MP ihalesine katılıyor

  Turkcell, Milli Piyango'nun özelleştirme ihalesine katılmaya karar verdi. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Turkcell, “Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğüne ait olan Şans Oyunlarının Lisans Verilmesi Suretiyle Özelleştirilmesi İhalesi”ne yüzde 100 oranında iştirak ettiği Turktell Bilişim Servisleri A.Ş.’nin iştiraki olan Şans Oyunları Yatırım Holding A.Ş. aracılığı ile teklif...
 5. 3G ile gizli arama:D

  3G ile gizli arama:D

  Meleklerim inernette 3G ile ilgili birşeyler ararken bir resim buldum ki sormayın.hahahahaGülme krizlerine girdim artık ne diyeceğimi şaşırdım valla.:D:DBiliyorsunuz ki artık 3G hayatımıza girmiş olan en yeni buluşlardan biri.3G yi bilmeyenler için söyleyeyim görüntülü arama ve yüksek kalite de inernet vs.gibi işlere yarıyor:D3G görüntülü arama olduğu için bizim Türk'ler yine ve yeni...

Sayfayı Paylaş