1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  4 soruda güzel bir gülüş!

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Güzel gülüşün sırrına ermek için bu 4 sorunun yanıtını okumakta fayda var.
  Özgüven sarsılıyor
  Dişlerdeki ve çenedeki bozukluklar özgüveni sarsıp psikolojiyi bozabiliyor. Ancak görünmeyen diş telleri ve çene operasyonları ile güzel ve güvenli bir gülüşe kavuşmak mümkün.

  Işık saçan gülüş için...
  Görünmeyen diş telleri ve çene operasyonları çevreye ışık saçan bir gülüşe kavuşmamızı sağlayabilir.

  Güzel dişlere ve estetik bir gülüşe sahip olmak neden önemli?


  • Dişlerimiz ve çene yapımız, asıl işlevleri olan çiğneme ve konuşmanın yanı sıra estetik açıdan da önem taşıyor.
  • Öyle ki dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları veya çenedeki yapısal bozukluklar özgüvenimizi sarsarak psikolojimizi olumsuz yönde etkileyebiliyor.
  • Araştırmalar da, gülüşüne güvenen bir kişinin iş, sosyal ve günlük yaşamında diğer kişilere oranla çok daha başarılı ve mutlu olduğunu ortaya koyuyor.
  Güzel bir gülüş dizayn etmek; kişiyi güzel ve sağlıklı görünen dişlere kavuşturmak için hangi yöntemlere başvuruluyor?
  • Bildiğiniz gibi, güzel bir gülüş için dişler beyaz, eksiksiz ve düzgün sıralanmış olmalı. Ayrıca dişleri saran dişeti açık pembe ve diş yüzeyi de düzgün görünmeli, işte bu görüntünün elde edilebilmesi için eksik dişler varsa boşluklar porselen vb. materyallerle restore ediliyor.
  • Diş çürükleri de uygun renkte dolgu maddeleriyle ve dişin orjinal formuna sadık kalınarak dolduruluyor. Dişlerin diziliminde çapraşıklık sorunu da ortodonti tedavi, yani dişlere tel takılmasıyla giderilebiliyor.
  Ortodonti yani diş telleri ile nasıl diş estetiği yapılıyor?
  • Diş telleri, estetik gülüşün sağlanmasında uzmanların başvurdukları en önemli kozlardan biri.
  • Dişlerin hafif ve ileri derece çapraşık olduğu durumlarda, alt ve üst diş dizisinin kapanış bozukluklarında, çenelerin yüze ve/veya birbirine göre yanlış konumlandığı durumlarda diş tellerine başvuruluyor.
  • Ortodontik tedavi ile dişler, yavaş yavaş hareket ettirilerek en doğru konuma gelmeleri sağlanıyor.
  Ortodonti tedavisi her yaşta uygulanabilir mi?
  • Üst veya altçenenin geride olması gibi çenelerin konum bozukluklarına erken müdahale etmek gerekiyor.
  • Bu dönem de 6-12 yaş arasında değişiyor. Dolayısıyla bu tip sorunları gözden kaçırmamak için, daha önce dikkati çeken özel bir durum yoksa her çocuk 6 yaşından itibaren yılda bir kez ortodontik muayeden geçmeli.
  • Eğer dişlerde sadece çapraşıklık varsa, daimi dişlerin tamamlandığı 11-12 yaş alt sınır olarak kabul ediliyor ve bu yaştan itibaren herkese ortodonti uygulanabiliyor.
  Çenedeki yapısal bozukluklar nasıl tedavi ediliyor?
  • Kalıtıma bağlı olarak çene eklemlerinden biri veya her ikisi büyük, küçük, ileride ya da geride olabiliyor. Çenelerin gelişimi dikey yönde geri kalmışsa bu kişiye yaşlı ifade veriyor.
  • Bunun aksine çene gelişimi dikey yönde artmışsa bu kez uzun surat görüntüsü oluşabiliyor. Bu sorunların bazıları büyüme dönemi bitmeden yakalanabilirse ortopedik tedavi yaklaşımlarıyla kısmen düzeltilebiliyor.
  • Çenedeki bazı yapısal bozukluklarda ise mutlaka cerrahi işlem uygulamak gerekiyor.

  kaynak:hürriyet sağlık   
4 soruda güzel bir gülüş! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bir Soruya 3 Cevap

  Bir Soruya 3 Cevap

  Üstteki bir soru soracak... En sevdiğin yiyecek? Alttaki 3 cevap verecek: 1. Mantı 2. Mantar sote 3. Pizza gibi... Sonra alttakine bir soru soracak "en sinir olduğun 3 kişi"... ve böyle devam edecek. Başlıyorum: En sevdiğin 3 film?
 2. Uzunca bir mektubu okur gibiydi gülüşünün rengi

  Uzunca bir mektubu okur gibiydi gülüşünün rengi

  Uzunca bir mektubu okur gibiydi gülüşünün rengi.. özlemiştin ve gelmişti işte… Postacının kutuya bıraktığı bir mutluluktu bu.. Büyüdüğün evin balkonunda izlerken eski sokağın, eskimeyen paket taşlarını, ellerinde tuttuğun kitabın çok uzağına dalardı gözlerinin elası.. Bazen dolardı … Bazen taşardı.. Elinin tersinde kalan gözyaşların küçük bir çocuk gibi kayardı...
 3. Tarkan Gülüşü Bir Başka Şarkı Sözü

  Tarkan Gülüşü Bir Başka Şarkı Sözü

  Tarkan Gülüşü Bir Başka Şarkı Sözü - Arkadaşlar hepinize merhaba diyor ve mega star Tarkanın Gülüşü Bir Başka Şarkısının Sözlerini yazmanızı bekliyorum.
 4. Tarkan'dan Gülüşü bir başka şarkısı sözleri

  Tarkan'dan Gülüşü bir başka şarkısı sözleri

  Tarkan Gülüşü bir başka şarkısı sözleri Tarkan gülüşü bir başka sözleri Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda Mega Star Tarkan'ın hit şarkılarından biri olan Gülüşü Bir Başka adlı şarkısının sözlerini sizler için ve tüm Tarkan hayranları için paylaşıyoruz. Gün gibi doğdu yarim zifiri karanlığıma Tam ümidi kesmişken yetişti imdadıma Bundan böyle ben ölsem de gam yemem Bu dünyanın...
 5. Güzel Gülüşler İçin Ne Yapmalı acaba kızlar

  Güzel Gülüşler İçin Ne Yapmalı acaba kızlar

  Selam hanımlar ben gülerken kendimi çirkin hissediyorum bazı kadınlara bakıyorum ne kadar da güzel gülüyorlar acaba Güzel Gülüşler İçin Ne Yapmalı ne önerirsiniz?

Sayfayı Paylaş