1. RaMaLi

  RaMaLi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Haziran 2010
  Mesajlar:
  118
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  40 Yıllık Yasa Değişiyor...

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında RaMaLi tarafından paylaşıldı.

  1965 yılında kanunlaşan ancak 1971 yılında yürürlüğe giren 657 sayılı Devlet Memurları Yasası değişiyor. Hükümetin hazırladığı 23 maddelik yasa tasarısının ana başlıklarını Devlet Bakanı Hayati Yazıcı açıkladı. Yeni düzenlemeler içerisinde sendikalı memurlara yılda 4 defa verilecek olan toplu görüşme ikramiyesi dikkat çekiyor.
  Özel sektörün CEO’su kamuya transfer olacak! Maaşı artmayacak ama özelde çalıştığı süre, kamuda çalışmış sayılacak! Kamu, 3 bin 680 adet uzman ve uzman yardımcısı alacak.

  Vatandaşa fiilen saldıran memur, memuriyetten ihraç edilecek. Kötü davrananın maaşı kesilecek, ilerlemesi durdurulacak. Şehir dışına çıkmak için amirden izin alma zorunluluğu kalkacak.

  Aysel ALP yazıyor hurriyet.com.tr
  Babalık izni 10 güne çıkacak. Evlilik ve ölüm izni 5 günden 7 güne yükseltilecek. Memurlar, yakınlarının ağır hastalığı veya kaza geçirmesi durumunda 3 aya kadar ‘ücretli’ refakat izni alabilecek. Bu izin gerektiğinde 6 aya uzatılabilecek. Sendikalı memura yıllık 122 lira ‘toplu görüşme ikramiyesi’ verilecek. KİT’lerde çalışan personel de sendikalara üye olabilecek.

  İŞTE TASARININ DİKKAT ÇEKEN DÜZENLEMELERİ

  - Üç gün olan babalık izni 10 güne çıkacak.
  - Evlilik veya ölüm hallerinde verilen 5 günlük izin süresi 7 güne çıkarılacak.
  - Kadın memurlara çocuk bakımı için 0-2 yaş döneminde 24 ay ücretsiz izin alabilecekler.
  - Anne bu izni kullanamaz ise baba memur a da doğum sonrası 24 aya kadar ücretsiz izin verilebilecek.
  - Annenin doğum esnasında veya sonrasında ölümü halinde memur babaya, anne için öngörülen ücretli ve ücretsiz izinler kullandırılacak. Bu durumda baba, doğum sonrası 8 hafta ücretli izin, emzirme izninin yanı sıra ücretsiz izinden de yararlanabilecek.

  ÜCRETLİ REFAKAT İZNİ

  - Devlet memurunun bakmakla yükümlü olduğu veya refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek olan yakınlarının ağır bir kaza geçirmesi veya önemli bir hastalığa yakalanmış olmaları halinde 3 aya kadar aylıklı refakat izni verilecek. Gerektiğinde bu izin 6 aya uzatılabilecek.
  - Çocuk yardımından yararlanma sınırı kaldırılıyor.(bütçe kanunuyla yapılan bu düzenleme memurların kendi yasasına alınmış oluyor.)
  - Emekli olan memurlara yapılan harcırah 500 liradan 750 liraya çıkarılacak. (Bütçe kanunuyla yapılan düzenleme ilgili yasaya alınmış oluyor)
  - Hamile memurların çalışma şartları yeniden düzenlendi. Kadın memurlara hamileliklerinin 24. haftasından itibaren ve doğumdan sonraki bir yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyecek.
  - KİT personelinin sendikaya üye olma yasağı kaldırılacak.

  122 LİRA PİYANGOSU

  - Sendikalı MEMURLARA Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında olmak üzere yılda 4 defa toplu görüşme ikramiyesi verilecek. Böylece sendikalı memur yıllık 122 lira sendikalı ikramiyesi alacak. Anayasa Mahkemesi’nin konuyla ilgili düzenlemeyi iptali nedeniyle sendikalı memurların bu ödeneği kesilmişti.

  VATANDAŞA KÖTÜ DAVRANAN ATILACAK!

  - Memurların vatandaşın işlemine kayıtsız ve ilgisiz kalması uyarı cezasına tabi iken değişiklikle ‘maaştan kesme cezası’ verilecek.
  -Vatandaşa kötü muamelede bulunan; söz veya hereketle sataşan memurun cezası ise ‘fiili kınama’ yerine ‘kademe ilerlemesinin durdurulmasına’ çevrilecek.
  - Vatandaşa fiilen saldıran memur, memurluktan atılacak.

  ŞEHİR DIŞINA ÇIKAN İZİN ALMAYACAK!

  Memurlar, oturdukları ilin dışına gitmek için amirinden izin almak zorunda kalmayacak. Toplu şikayette bulunmak, yasaklanmış yayını görev yerinde bulundurmak, gibi eylemler nedeniyle disiplin cezası almayacak.

  SİCİL SİSTEMİ KALKIYOR AMA…

  - Tasarı ile işlevini kaybettiği belirtilen devlet memuru sicil sistemi kaldırılıyor.

  KİT’lerdeki memurlar dahil her yıl 1 milyon 776 bin personelle ilgili sicil raporu doldurulduğunu anımsatan Bakan Yazıcı, sicil doldurulurken dikkate alınan kriterlerin soyut ve subjektif olduğunu söyledi. Ancak tasarıda, eski sicil sisteminin hangi durum ve sürelerde geçerli olduğuna ilişkin geçici maddeler bulunduğunu belirtti.

  CEZAYA İTİRAZ!

  Memurların haklarında verilen uyarma ve kınama cezalarına karşı ‘bir üst disiplin amirine’ gitme uygulaması son buluyor. Bunun yerine hakkında ceza verilen memur itirazını doğrudan sendika temsilcilerinin de bulunduğu ‘disiplin kuruluna’ yapabilecek.

  ÖZELDEN CEO TRANSFERİ!

  Tasarı ile özel sektör yöneticileri; kamuda müsteşar, müsteşar yardımcısı, başkan ve genel müdür makamlarına atanabilecek. Söz konusu yöneticilerin maaşları geldikleri makamların maaşları kadar olacak. Ancak özelde çalıştıkları süre kamuda çalışılmış sayılacak. Böylece emekli olmaları durumunda kamunun tüm haklarından yararlanacak. Bunun için özelden geçen yöneticinin en az iki yıl süreyle kamuda çalışma şartı aranacak.

  BASINA BİLGİ VERENE MAAŞ CEZASI

  657 sayılı yasada yapılacak bir başka değişiklik ise yetkili olmadığı halde basına bilgi veren devlet memuruna verilecek ceza. Halen bu durumda memura sadece ‘kınama’ cezası verilirken yeni değişiklikle ‘maaştan kesme’ cezası verilecek. İki kere üst üste bu cezayı alan memur, üst düzey yönetici olamayacak. Bakan Yazıcı, “Hiçbir kamu görevlisi o kadar saf değildir. Bir konuda iki defa ceza almaz” dedi.

  UZMAN ALINACAK!

  - Halen kamuda çalışan personelin yüzde 0.7’sini oluşturan 3 bin 100 kariyer uzman ve uzman yardımcısı personelin maaşlarında iyileştirme yapılacak.
  Söz konusu personelin maaşlarının bin 660 lira ile 5 bin lira arasında değiştiğini belirten Bakan Yazıcı, aradaki farkın düzeltileceğini müjdeledi.
  Ayrıca KPSS’de en az yüzde 1’lik dilime giren üniversite mezunları arasından bin 140 adet uzman ve 2 bin 540 uzman yardımcısı alınacak. Bunlar 3 yıllık yetişme dönemine tabi tutulacak ve niteliklerine uygun ücret alacaklar.

  NE ZAMAN YASALAŞACAK?

  Bakanlar Kurulu'nda imzalanan yasa tasarısı bugün Meclis'e sevk edildi. Tasarı Meclis Plan ve Bütçe Kopmisyonu'nda görüşüldükten sonra Genel Kurul'da ele alınacak. Bakan Yazıcı tasarının meclis tatilinden sonra yasalaşabileceğini belirterek 2011'den itibaren yürürlükte olacağını keydetti.

   
40 Yıllık Yasa Değişiyor... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 170 Yasa Değişiyor, Ağır Cezalar Geliyor

  170 Yasa Değişiyor, Ağır Cezalar Geliyor

  170 Kanun değişiyor: Orman yakana idam, sahte doktora 5 yıl TBMM Adalet Komisyonu, geçen dönem yasalaşamayan ancak bu dönem Hükümet tarafından yeniden Meclise sunulan temel ceza mevzuatına uyum öngören yasa tasarısını benimsedi. 170 kanunda değişiklik düzenleyen tasarı 651 maddeden oluşuyor. Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacıyla Çeşitli Kanunlarda, Temel Ceza Kanunlarında ve Diğer Bazı...
 2. Xerox 40 yıllık logosunu değiştirdi

  Xerox 40 yıllık logosunu değiştirdi

  Xerox 40 yıllık logosunu değiştirdi 09.01.2008 Küçük harflerle oluşturulan yeni Xerox logosunun yanında bir küre ve o kürenin üzerinde, günümüz teknolojisini ve Xerox’un faaliyet gösterdiği 160 ülkedeki insanları birbirine bağlamayı sembolize eden esnek bir “X” harfi bulunuyor. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox, tarihinin en...
 3. Gazeteciliğin kuralları değişiyor

  Gazeteciliğin kuralları değişiyor

  Gazetecilik zor bir meslek olsa gerek:)O kadar haber kolay bulunup hazırlanmıyor:)Gazeticiliğin kurallarını bilmiyorum ama bilen ve ilgilenen varsa söyleyeyim; kurallar değişiyormuş!!! Gazeteciliğin kuralları değişiyor ABD'nin Illinois eyaletindeki NorthWestern Üniversitesi’nde, İnternetten özel bir yazılımla toplanarak "el değmeden" hazırlanan ve haberlerin sayısal bir avatar...
 4. 84 yıllık yasa değişiyor

  84 yıllık yasa değişiyor

  84 yıllık yasa değişiyor TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin Ocak ayında yasalaşması konusunda uzlaşmaya vardığı “Borçlar Kanunu Tasarısı” önemli düzenlemeleri içeriyor. Tasarının bazı düzenlemeleri özetle şöyle: -Ismarlanmayan bir şeyi posta kutusunda veya kapısının önünde bulan ya da başka bir yolla alan kişi, söz...
 5. Filiz akın'dan 40 yıllık itiraf?

  Filiz akın'dan 40 yıllık itiraf?

  Magazin - 09 Mart 2013 10:52 Türk sinemasının usta oyuncularından Filiz Akın, 40 yıllık bir itirafta bulundu.Daha önce güzellik sırlarını paylaştığı "Güzelliklere Merhaba" ve kanserle mücadelesini anlattığı "Hayata Merhaba" kitaplarını kaleme alan Filiz Akın şimdi de bir yemek kitabı çıkarıyor. 15 yıl kaldığı Paris'te yemek yapma konusunda kendisini geliştirdiğini...

Sayfayı Paylaş