1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  400 polis komiseri AİHM'e başvurdu

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  İşkence davaları ile gündeme gelen AİHM’e bu sefer haklarını arama derdine düşen 400 polis komiseri başvurdu. Daha çok işkence mağdurlarının hakkını almak için müracaat ettiği Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kapısını bu defa 400 polis komiseri çaldı.

  Radikal gazetesinden Tarık Işık'ın haberine göre Anayasa Mahkemesi’nin 750 komiserin emniyet müdürü olma yolunu kapatan kanun maddesini iptal etmesine karşın Danıştay freni sürünce, emniyet müdürü olmayı hak ettiklerini savunan 400 komiser önceki gün AİHM’ye başvurarak 40 milyon avroluk dava açtı.

  Dört yıllık fakülte mezunu 750 polis memuru 2001 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) açmış olduğu komiser yardımcılığı sınavı ve ardından komiser yardımcılığı kursuna girdi. Memurlar, sınavı kazanarak ‘A grubu emniyet amiri’ olarak Emniyet Müdürlüğüne kadar yükselme hakkı kazandı. Ancak komiser yardımcıları ‘kurs devam ederken’ çıkan bir kanunla sadece başkomiserliğe yükselme hakkı bulunan B grubu emniyet amiri statüsüne sokuldu ve müdür olma hakları ellerinden alındı.

  750 komiserin 450’si çeşitli idare mahkemelerine yasanın yürürlükten kaldırılması yönünde dava açtı. Konya ve Ordu İdare Mahkemeleri kanun maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğunu savunarak konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götürdü. Anayasa Mahkemesi davacı polislere emniyet müdürlüğü yolunu açan karar verdi. Ancak Danıştay 12. Daire’si polis komiserlerinin A grubu polis amirliğine geçmelerine yönelik düzenlemeyi dikkate almadı.


  Daire, gerekçesinde, “Yüksek Mahkeme, A grubu polis amirliğine geçişleri için gerekçe göstermemiştir” ifadesini kullandı. İç hukuk yolları tükenince polisler AİHM’ye başvurdu. AİHM’ye verilen dava dilekçesinde “Dava dört yıl sürmüştür. Bu sebeple işlemlerinden dolayı davalı devletin haksız bulunmasını, maddi zarar için 50 bin avro ve bu süreçte yaşadığı psikolojik tahribat nedeniyle 50 bin avro olmak üzere 100 bin avro tazminatın Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden alınarak davacıya ödenmesini dosyanın duruşma yapılarak incelenmesini istiyoruz” denildi.

  guncel.net


   
400 polis komiseri AİHM'e başvurdu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Polis

  Polis

  Azrail Aleyhisselama ya da şiddet ve kedere; Polis olduğunu görmek, devlet yönetiminin sorumluluğunu üstlenmeye delalet eder.Rüyada polis rakiplerinizi mağlup edeceğinizin işaretidir. Polis tarafından tutuklanmak, etrafınızda tehlike olduğuna yorumlanır. Rüyada polis rakiplerinizi mağlup edeceğinizin işaretidir. Polis tarafından tutuklanmak, etrafınızda tehlike olduğuna yorumlanır. Polis sizi...
 2. komiser

  komiser

  Komiser Komiser görmek, ileride yüksek makamlara ulaşacağınıza yorumlanır. Komiser görmek, ileride yüksek makamlara ulaşacağınıza yorumlanır. Rüyada komiser rütbesinde bir polis görmek, yeni güç bir isle karsilasarak oldukça sikintili günler yasayacaginiza isarettir. Bir baska rivayete görede: Rüyada görülen komiser, hüzün, korku, tehlike vedüsmanliga isaret ede
 3. Fakir MILAS 400

  Fakir MILAS 400

  Fakir MILAS 400 Buharlı Ütü 2000 W Buhar Spreyi, Güçlü şok buhar (50gr/dk süper yoğun buhar çıkışı) Değişken buhar kontrolü Kullanışlı ısı ayar düğmesi Dikey ütüleme Tek düğme ile kendi kendini kireçten temizleme özelliği Anti-drip fonksiyonu ile su damlatmama özelliği Anti-cal kireç temizleyici sistem
 4. Başvuru

  Başvuru

  Madde 52 - Grev ve lokavtın yasak olduğu işler ve yerlerdeki uyuşmazlıklarda taraflardan her biri 32 nci madde uyarınca Yüksek Hakem Kuruluna başvurabileceği gibi grev ve lokavtın ertelendiği hallerde erteleme süresinin sonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı da Yüksek Hakem Kuruluna başvurur.
 5. AİHM'e 'on-line' başvuru imkânı

  AİHM'e 'on-line' başvuru imkânı

  AİHM, internet üzerinden şikayet başvurusu yapılabilmesi için yeni bir çalışma başlattı. Deneme amacıyla başlatılan ''on-line'' başvurular, İsviçre ve Hollanda'dan gelen şikayetler için ilk kez uygulamaya konulacak. Uygulamanın başarılı olması halinde, bu tür başvuru diğer ülkelerden de kabul edilebilecek. AİHM'ye geçen yıl kayda geçen başvurularla birlikte, karar için bekleyen dava sayısı...

Sayfayı Paylaş