5 JİTEM'cinin esrarengiz ölümü

PaSikA

Yeni Üye
Üye
5 JİTEM'cinin esrarengiz ölümü
Anlatmadan anlatamadan öldüler. Ölüm şekilleri de arkalarında bıraktıkları soru işaretlerini daha da çoğalttı.
Emekli Albay Abrülkerim Kırca'nın sır intiharı ile gözler esrarengiz yapılanmaya yani Jandarma İstihbarat Terörle Mücedele Birimi'ne (JİTEM) çevrildi.

Varlığı reddedilse de 1990'lı yıllarda PKK ile mücadele için Jandarma bünyesinde kuruldu. Sadece askerler değil, korucular, siviller hatta PKK itirafçıları JİTEM için çalışıyordu.

Faili meçhul cinayetler, yargısız infazlar, silah ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi yasadışı faaliyetlerle anıldı. Üst düzey 5 motuna hayatta değil. Hiçbiri doğal yollardan ölmedi.

BİNBAŞI CEM ERSEVER: Binbaşı rütbesindeyken 1993'te istifa etti. Bir yıl sonra sevgilisi Neval Boz ve yakın arkadaşı itirafçı Mustafa Deniz ile birlikte Ankara'da öldürüldü. Cesetleri üç ayrı yerde bulundu.

TUĞGENERAL İSMET YEDİYILDIZ: Trafik kazasında ölmüştü.

KORGENERAL İSMAİL SELEN VE HULUSİ SAYIN: Cinayete kurban gittiler. Sayın'ın JİTEM faaliyetlerine göz yumduğu Selen'in karşı çıktığı için öne sürülmüştü.

ALBAY ABDÜLKERİM KIRCA: Evinde intihar eden albay sırlarıyla birlikte öldü. PKK itirafçısı Aygan, Kırca'yı Güneydoğu'da yargısız infazlar yapmakla suçlamıştı.
 
Üst