5 milyon doları kim alacak?

5 milyon doları kim alacak?
13 yıl boyunca hippi kılığında farklı bir kimlikle saklanan 250 bin kişinin katili Sırp Kasap Radovan Karadziç’in ABD tarafından başına ödül olarak konulan 5 milyon doları kimin alacağı merak konusu oldu.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bir belediye otobüsünde başına çuval geçirilerek yakalanan savaş suçlusu Radovan Karadziç’in (63) ABD tarafından başına ödül olarak konulan 5 milyon doların kime teslim edileceği merak ediliyor. Washington yönetimi, 11 ayrı suçtan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılanması beklenen Sırp liderin yakalanmasına yardım edenlere 5 milyon dolar ödül vereceğini açıklamıştı. 8 bin kişinin üç günde öldürüldüğü Srebrenitsa katliamının direkt sorumlusu olarak gösterilen ve toplam 250 bin Boşnak ve Hırvat’ın katili Karadziç’in sadece Sırp istihbarat birimleri tarafından yakalanıp yakalanmadığı sorusuna net bir cevap yok.

CIA’Mİ YAKALADI?

Dragan Dabiç adıyla sahte kimlikle ortalıklarda dolanan Karadziç’in cuma günü yakalanmasından birkaç hafta öncesinde Sırp istihbarat servisinin, yabancı bir istihbarat servisinden çok önemli bilgiler aldığı öne sürüldü. Buna karşın Belgrad yönetimi, operasyonda kesinlikle yabancı istihbarat birimlerinden yardım almadıklarını açıkladı. 3 gün boyunca polis merkezinde bir hücrede tutulan ve DNA testi yapılan Karadziç’in avukatı Svetozar Vujacic, müvekkilinin başına çuval geçirilerek tutuklanmasının yasalara aykırı olduğunu öne sürdü.

PARTİZAN GÖRÜNTÜ

Uzun saçları ve sakalıyla dikkati çeken Karadziç’in, uzun yıllardır Belgrad’da, daha çok milliyetçi Radikal Parti yandaşlarının oturduğu ‘Yeni Belgrad’ semtinde yaşadığı belirtiliyor. Çetnik Sırp milliyetçilerine has uzun sakalıyla yüz hatlarını gizleyen Karadziç’in elmacık kemiklerinin dikkat çekmemesi için gözlük taktığı ifade ediliyor.

haber7.com
 
Üst