57. Alay sinemaya aktarılıyor

57. Alay sinemaya aktarılıyor
Çanakkale savaşlarında kahramanca mücadele eden 57'nci alayın hikayesi sinema filmi oluyor.
Mustafa Kemal Atatürk'ün, askerlerine, ''Ben, size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum'' diye seslendiği Çanakkale Savaşları'nda kahramanca mücadele eden 57. Alay'da görevli Mehmetçiğin ruhu, beyazperdeye aktarılacak.

Saran Film Yapım Genel Koordinatörü ve projenin uygulayıcı yapımcısı Serkan Balbal, yazar Turgut Özakman yönetiminde oluşturulan ekibin hazırlayacağı senaryonun çekimlerini, Saran Filmin, 2009'un yazında başlatacağını bildirdi.

ÖZAKMAN'IN DİRİLİŞ'İ ÖNAYAK OLDU

Çanakkale ve 57. Alay ile ilgili bir süredir araştırma yaptığını ifade eden Balbal, Turgut Özakman'ın ''Diriliş'' adlı kitabını okuduktan sonra Çanakkale Savaşları'nın en kanlı ve en önemli çarpışmasını yaşayan 57. Alay'ın herkes tarafından tanınması için böyle bir film yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Serkan Balbal, ''Vietnam ve Pearl Harbor savaşlarında yaşananlar ayrıntılarıyla biliniyor. 57. Alay'ın kahramanlığını herkes biliyor ama kimse onların yaşadıklarını ayrıntılarıyla bilmiyor. Herkes bu konuda eksik bilgiye sahip. 70 milyonun içindeki kahramanlık, 57. Alay'da ortaya çıkmıştır. Biz de 57. Alay'ın neler yaşadığını, o dönemde neler hissettiğini, 57. Alay ruhunu anlatmak için böyle bir filmi hayata geçirmeye karar verdik'' dedi.

ATATÜRK'Ü KİM CANLANDIRACAK?

Avustralyalılar, Yeni Zelandalılar ve Türklerin birlikte rol alacağı filmde, Atatürk'ü kimin canlandıracağının henüz belli olmadığını bildiren Balbal, ''Çanakkale Savaşları'nın ruhunu yaşayacak ve yansıtacak bir aktörle çalışacağız ama henüz ismi netleşmedi. Avustralya komutanını da o ruhu yansıtması için bir Avustralyalının canlandırmasını istiyoruz'' diye konuştu.

Balbal, Çanakkale Savaşları'nın en kanlı çarpışmasının yaşandığı ve savaşın kaderini değiştiren 57. Alay'la ilgili Turgut Özakman yönetimindeki araştırmacıların tespitlerinin yansıtılacağı sinema filminde, hurafelere yer verilmeyeceğini dile getirdi.

2010'DA VİZYONDA

Serkan Balbal, 2010 yılının Şubat ayında vizyona girmesi hedeflenen filmle ilgili yurdun dört bir yanından maddi ve manevi destek aldıklarını da sözlerine ekledi.

guncel.net
 
Üst