6 Çocuğunun Ölümünden Sorumlu Tutuluyor

6 Çocuğunun Ölümünden Sorumlu Tutuluyor
Ankara Cumhuriyet Savcılığınca hakkında hazırlanan iddianamenin ardından 6 çocuğunun ölümünden sorumlu olduğu gerekçesiyle tutuklanan Afyonkarahisarlı Fatma Akkuş'un köylüleri, büyük şaşkınlık yaşıyor.

Şeker hastası kayınvalidesine insülin iğnesi yapan anne, çocukları hastalanmasın diye 6 çocuğuna insülin iğnesi yapmış..

Afyonkarahisar'ın İscehisar ilçesine bağlı Çalışlar köyünde 19 yıldır muhtarlık yapan Battal Ekici, Akkuş ailesinin çaresizlik içinde ve yoksul bir aile olduğunu söyledi.

Ailenin, doğan çocuklarının belirli bir yaşa gelmesinin ardından ölmeleri nedeniyle ''çocuklarımız burada yaşamıyor, belki başka bir yerde yaşar'' diyerek köyü terk ettiklerini anlatan Ekici, şöyle konuştu:

''Önceki çocukları yaşamadı. 5-6 yaşına gelen çocuklar hep öldü. 'Acaba evden veya köyden mi' diyerek Afyonkarahisar'a taşındılar. Yıllardır burada yaşıyorlardı. 19 yıldır muhtarım, ailenin bir gün tartışmasına şahit olmadım. Bugüne kadar bana bir şikayetleri gelmedi. Bunu, annenin cahilliğinden kaynaklanan bir olay olarak görüyorum. Kadın, çocuklarına bir şey yapabilecek biri gibi görünmüyordu.''

Öte yandan, Fatma Akkuş'un mermer fabrikasında çalışan 16 yıllık eşi Mehmet Akkuş, basın mensuplarına konuşmayacağını söyledi.

CAHİLLİKTEN OLDU İDDİASI

Fatma Akkuş'un avukatı olan ve geçmişte iki dönem Afyonkarahisar Milletvekilliği yapan Abdullah Ulutürk, müvekkili hakkında basında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını savundu. Fatma Akkuş'un yoksul olması ve ailesini tanıdığı için gönüllü avukatları olduğunu bildiren Ulutürk, kadının cahilliğinden dolayı böyle bir hata yaptığını iddia etti.

Fatma ve eşi Mehmet Akkuş'un durumlarını iyi bildiğini ifade eden Ulutürk, şunları kaydetti:

''Aile, geçmişte olumsuz olaylar yaşadıklarından psikolojik çöküntü yaşamış. Fatma Akkuş'un hastaneden alınan raporunda da psikoloji rahatsızlığı olduğu gözleniyor. Ancak bu rahatsızlık, çocuklarını öldürecek düzeyde değil. 6 çocuğunun ölümünün ardından, kayınvalidesinin de şeker hastası olması nedeniyle tüm yük Fatma Akkuş'a kalmış. İnsülin iğnesini bile bu kadın yapmış. Bu yükleri kaldıramayınca, bilinçsizlikle çocuğuna insülin iğnesi yapmış. 'Çocuk hastalanırsa, bu köyden ve kayınvalidemden biraz uzaklaşmış olurum' diye. Tamamen cehaletten yapılan bir hata. Çocuğun durumunda bir bozukluk yok. İğne de köyde yapılmış bir tek iğne. Sanki defalarca yapılmış gibi gösterilmesi çok yanlış.''

Bu arada, Fatma Akkuş'un insülin ilacı kullanan kayınvalidesi Şükriye Akkuş'un 20 gün önce hayatını kaybettiği bildirildi.

internethaber.com
 
Üst