1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  6552 Sayılı Torba Yasa Maddeleri

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  torba yasa kabul edildi mi,torba yasa maddeleri,ssk affı çıktı mı torba yasa,torba yasa resmi gazetede çıktı mı,torba yasadan neler çıktı,torba yasadan erken emeklilik çıktı mı,torba yasa hakkında bilgiler,
  < Konu Resmi..>
  Meclis ise dün Torba Yasa Kanunu konuşmak için tekrardan açıldı. Çoğu kişiyi ilgilendiren Torba Yasa Kanunu ise çoğu vatandaş tarafından merak ediliyor. Torba Yasa Kanunu'nda ise MTV Borcu, Vergi Borcu Afları, SGK-SSK Borçlanması Afları, Taşeron İşci Düzenlemesi, GSS ve BAĞ-KUR Borçlanması, Trafik Borçları Afıı gibi konular ise en çok merak edilen konular oluyor

  Biz ise sizler için bu haberimizde Torba Yasa Kanunu'nun Şartlarının Neler Olacağı, Torba Yasa Kanunu Görüşmelerinde Son Şartların Neler Olacağı, Meclis'te Torba Yasa Son Kararların Neler Olduğu, Torba Yasa Maddeleri Belli Olup Olmadığı gibi konulara cevap bulacağız.

  Torba Yasa Kanunu Meclis'te Dün Tekrardan Görüşülmeye başlandı. Torba Yasa Mesaisi Yapan Meclis'in Kısa Süre İçinde Torba Yasa Tasarısını Herhangi bir Karara Bağlaması bekleniyor.

  Toplumun her kesimini ilgilendiren düzenlemelerin yer aldığı torba tasarının yasalaşmasında sona gelindi. Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırmasını içeren, taşeron işçiye, madenciye önemli haklar getiren düzenleme için TBMM Genel Kurulu bugün olağanüstü toplanacak. Tasarının 126 maddesi kabul edilmişti, kalan 21 maddenin bugün tamamlanması planlanıyor. Genel Kurul ayrıca, 3 tasarı ve 1 kanun teklifini daha ele alacak. Meclis'in 10 Eylül'den itibaren tatile girmesi bekleniyor. İşte torba yasayla gelecek düzenlemeler haberimizin devamında olacak.

  20 MİLYON İNSANA İLAÇ OLACAK

  Yaklaşık 20 milyon kişiyi ilgilendiren torba yasa için geri sayım başladı. Emekliden esnafa, öğretmenden taşeron işçiye kadar pek çok kesimin beklediği torba tasarı için takvim belli oldu. 7-8-9 Eylül'de kalan maddeler tamamlanacak.

  Vergi, prim, ceza gibi borçlara yapılandırma imkanı getiren, taşeron işçilere ve madencilere önemli haklar sağlayan düzenleme, 1 Ekim'e kalmadan yasalaşacak. Torba tasarının, 62'nci Hükümet'in güven oylamasının ardından yasalaştırılması planlanıyor. İlk 5 bölümü kabul edilen torba tasarının kalan 6'ncı bölümü 7-8-9 Eylül günleri ele alınacak. İşte torba yasanın getirdiği bazı düzenlemeler:

  ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK

  * 40 bin öğretmen ataması yapılacak.

  * Prim borçları yapılandırılacak. Gecikme zammı ve faizleri silinecek. Taksitle ödenecek borç anaparasına yüzde 1.05-1.15 arasında ekleme yapılacak.

  * Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu ve trafik cezası olan 6 milyon taşıt sahibine ödeme kolaylığı sağlanacak. Vergi cezaları silinmeyecek.

  * Vergi asılları ve cezaların tümü yeniden yapılandırma kapsamında tahsil edilecek.

  * 120 liranın altında kalan trafik cezalarının tahsilinden vazgeçilecek.

  * 12 liranın altındaki karayolu geçiş ücreti cezası alınmayacak.

  * İşçilerin yeraltındaki çalışma süresi haftada en çok 36 saat olacak. (Takvim)

  Hükümetten emekliye müjdeli haber!

  28 Ağustos'tan sonra görüşmeleri tamamlanacak olan torba yasa tasarısı, emeklilerin ve yaşlıların da yüzünü güldürecek.

  Hükümetten emekliye müjdeli haber!

  Çok yakında yasalaşacak olan tasarıya göre, 65 yaş üstü yaşlılık maaşı alanlara çeşitli sebeplerden dolayı fazla yapılan ödemeler geri alınmayacak. Çalışan emeklilerin Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) borçlarına da yapılandırma imkanı sunulacak.

  FAİZLERİN TAMAMI SİLİNECEK

  Emekliler eğer bir işyerinde çalışıyorlarsa SGDP kesintisi işveren tarafından ödeniyor. Ama emekli kendine ait bir işyeri açarsa emekli maaşından yüzde 15 oranında kesinti yapılıyor. Bu kesintiyi ödemeyen binlerce emekliye çıkarılan borçların faizleri silinecek.


  Doğan Haber Ajansı'nın Haberine Göre ;

  Kamuoyunda 'Torba Kanun' tasarısı olarak bilinen 'İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Tasarı' TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.
  TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen ve kamuoyunda 'Torba Kanun' tasarısı olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri tamamlandı. Soma'daki faciadan sonra madencilere, esnaftan öğretmene, taşeron işçiden emekliye kadar yaklaşık 20 milyon kişiyi ilgilendiren düzenlemeleri içeren tasarı, 99 günün ardından Genel Kurul'da kabul edildi.
  3 Haziran 2014 tarihinde Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlanan ve 37 günlük görüşmenin ardından 10 Temmuz günü komisyondan geçen 'Torba Kanun' 15 Temmuz günü Genel Kurula geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 13 Ağustos tarihinde TBMM'nin 1 Ekim'e kadar tatil kararı almasının ardından 'Torba Kanun' görüşmeleri yeni yasama yılına bırakılmıştı. Ancak AK Parti'nin Genel Kurulu olağanüstü toplantıya çağırmasının ardından kanun tasarısı görüşmeleri geçtiğimiz pazartesi günü tekrar kaldığı yerden devam etti. 148 maddeden oluşan 'Torba Kanun' 99 günün ardından bugün 231 kabul,17 ret oyuyla kabul edilerek yasalaştı.

  TASARI DA NELER VAR

  Genel Kurul'da kabul edilen 'Torba Kanun'a göre artık yeraltı işlerinde çalışan işçilerde kıdem şartı aranmayacak. Yeraltı işlerinde bir gün bile çalışanlar kıdem tazminatı almaya hak kazanacaklar. Yeraltındaki çalışma süresi haftada en fazla 36 saat olacak, günlük çalışma süresi ise 6 saati geçemeyecek. Yeraltın madenlerinde çalışan işçiler için emeklilik yaşı 55'ten 50'ye düşürülecek. Tüp bebek deneme sayısı 2'den 3'e yükseltilecek. Vergi, prim, ceza gibi borçlar yapılandırılacak. Bazı kamu alacaklarında faiz, cezai faiz, gecikme faizi, gecikme zammı Yİ-ÜFE oranları esas alınarak yeniden hesaplanacak. Vergi cezalarının silinmesi söz konusu olmayacak. Vergi asıllarının tamamı, cezaların tamamı yeniden yapılandırma kapsamında tahsil edilecek. Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki maden kazasında hayatını kaybeden işçilerin eş ya da çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kardeşlerinden birisi olmak üzere, bir kişiye istihdam sağlanacak. Maden kazasında hayatını kaybedenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu'na olan bütün borçları silinecek ve hak sahibine aylık bağlanacak. 31 Aralık 2014 tarihine kadar ise 35 bin öğretmen atanacak.

  GENEL KURUL'DA 'TORBA KANUN' YORGUNLUĞU

  TBMM Genel Kurulunda görüşülen 'Torba Kanun' tasarısı görüşmelerinde yorgun düşen bazı AK Partili milletvekilleri uyuya kaldılar.
  TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen ve kamuoyunda 'Torba Kanun' tasarısı olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerinin kanunlaşması için dün saat 14.00'da toplandı. Görüşmeler gece geç saatlere kadar sürünce AK Partili milletvekilleri yorgun düştü ve uyuya kaldılar.
   
 2. elif kutlu

  elif kutlu Forum Okuru

  Hamileyim 4 yildir özel bir şirkette calisiyorum ayrilirken tazminat alma hakkim varmi
   
 3. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul
  Hamilelik veya doğum nedeni ile işten ayrılan işçi, kıdem tazminatına hak kazanır mı?
  İşten kendi isteğiyle (istifa) ayrılan işçinin, herhangi bir tazminat hakkı oluşmamaktadır. Yasal düzenleme açısından hamilelik veya doğum nedenine dayalı işten ayrılmalar istifa olarak değerlendirildiğinden, bu nedenlerle işten ayrılan işçi tazminat haklarından vazgeçmiş sayılmaktadır.

   
6552 Sayılı Torba Yasa Maddeleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 506 Sayılı SSK Kanunu ( Geçici Maddeler ve Son Hükümler )

  506 Sayılı SSK Kanunu ( Geçici Maddeler ve Son Hükümler )

  ONDÖRDÜNCÜ BÖLÜM Geçici Hükümler Kanunun uygulanma alanı: Geçici Madde 1- Bu kanun hükümleri, şehir ve kasabalarda belediye sınırları içinde bulunan yerlerde 4 kişiden, bunlar dışında kalan yerlerde de 8 kişiden az kimse çalıştıran işverenler ile bunların çalıştırdıkları kimseler hakkında, ihtiyacı karşılayacak sağlık tesisleri ve Kurum teşkilatı kurulduktan sonra, Bakanlar Kurulunca...
 2. 6111 sayılı Torba Kanunu Tebliğ

  6111 sayılı Torba Kanunu Tebliğ

  6111 tebliğ 6111 sayılı kanun tebliği sayılı yasa tebliği torba yasası torba yasa Nihayet beklenen Torba yasası çıktı.. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda Torba Yasa olarak 6111 Sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun onayladı....
 3. Torba yasa emeklilik biraz bilgi verir misiniz

  Torba yasa emeklilik biraz bilgi verir misiniz

  Selamlar. Sigortalıydım, sonra bağkura giriş yaptım ve 4 yıl sonra bağkurdan çıktım. Hiç para yatırmamıştım, taksitlendirebilirmiyim? Bir de sgk da var. Ben ne zaman emekli olacağımı nasıl öğrenebilirim ?Torba yasa ile erken emeklilik durumu barmış.Bilgi verebilir misiniz ?
 4. Torba Yasa maddeleri arasında hangileri onaylandı  ?

  Torba Yasa maddeleri arasında hangileri onaylandı ?

  torba yasanın hangi maddeleri kabul edildi,sgk bağkur vergi affı torba yasada kabul edildimi,torba yasada hangi maddeler değişti,torba yasada onaylanan maddeler hangileri,torba yasa maddeleri hakkında bilgiler Kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen ve yasalaşması uzun bir süre alan 6552 sayılı İş Kanunu ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı...
 5. 2014 TORBA YASA CEZAEVİ AFFI VARMI?

  2014 TORBA YASA CEZAEVİ AFFI VARMI?

  2014 torba yasada mahkumlara af varmı,2014 torba yasa cezaevlerine af çıktımı,cezaevlerine af çıkacakmı 2014,2014 torba yasa cezaevi affı hakkında bilgiler Milyonlarca vatandaşın beklediği Torba Yasa uzun bir zamandır TBMM'de görüşülüyor.Torba Yasa adı altında bir çok yeni madde ve yasa çıkartıldı.Torba Yasa'yı bekleyen milyonlarca kişi paketten yararlanabilmek için sabırsızlıkla bekliyor....

Sayfayı Paylaş