1. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL

  A’dan Z’ye Fotoğraf

  Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

  Fotoğrafçılıkla ilgilenenelerin okuması gereken bir kitap...
  < Konu Resmi..>


  Fotoğraf, 19. yüzyılın en şık ve en önemli buluşlarından birisidir. Bünyesinde hem teknojiyi, hem de sanatı barındırır. Bugün dahi, birçok iletişim diline rağmen fotoğraf, popülerliğini korumaktadır. Doğaldır ki çok büyük kitlelerin fotoğrafa karşı olan ilgisinin temelinde bu popülerlik yatar. Ancak aynı kitlelerin bu teknolojinin kolay uygulanabilir bir yöntem olduğu konusundaki yanılgısı, bazen uygulama esnasında hüsran yaratabilir. Çünkü, az da olsa bu teknolojiyi uygulayabilmek için bazı temel bilgilere sahip olmak gerekir. Fotoğrafın sadece teknik kısmı söz konusu olduğunda, bazı temel teknik bilgiler insana çekim için yetebilir. Ama amaç sanat ise; o takdirde bu bilgilerin daha da genişletilmesi gerekir. Bu da sizin fotoğraflarınıza doğal olarak yansır. Daha rafine, daha akılcı fotoğraf elde etme şansını size sağlar. Elinizdeki kitap, bu amaçla yapılmış bir kitaptır. Bu kitap hazırlanırken tüm literatür taranmış ve bu bilgiler, fazla kafa karıştırmadan, öz olarak ve bol örnekle anlatılmıştır. Fotoğrafa ait her türlü bilgi, bölümler halinde sunulmuştur. Kitabın ve dolayısıyla fotoğrafın daha iyi anlaşılması için bölümlerin baştan itibaren sırasıyla okunmasında yarar vardır. Umarız büyük emekle hazırlanmış bu kitap fotoğraf yaşantınıza renk katar.

  Kitabın içinden
  Fotoğraf öncelikle bir biçimdir. Konu biçiminden sonra gelir. Her ikisini de birbirinden ayırdığımızda fotoğrafı oluşturan temelleri ayırmış oluruz. Sadece biçimi halletmek ve sonunda bir şey anlatmamak ya da iyi bir konu bulup bunu uygun biçimde kompozite etmemek de ortaya çıkan sonucu eksik bırakır.
  Bu nedenle fotoğraf çekiminde komposizyonu incelerken bunu iki ayrı kısımda incelemek gerekir. Bunlardan biri biçimsel komposizyon, diğeri ise içeriksel komposizyondur. Dolayısıyla, bir fotoğraf çekiminden önce kadraj yapılırken, her iki komposizyon tipini beraber değerlendirerek kadraj yapılmalıdır. Öncelikle bu bölümde ayrıntıları verilen şemalardan bir tanesine görüntü oturtularak, içeriksel komposizyon sağlanmalıdır.


  Kitabın Künyesi Yayınevi: SAY Yayınları
  Yazar: Özer Kanburoğlu
  Türü: Sanat, Fotoğraf
  Sayfa Sayısı: 456
  ISBN: 9754684596
  Basım Tarihi: 2004   
A’dan Z’ye Fotoğraf konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. düğün fotoğrafları

  düğün fotoğrafları

  düğün pozları düğün fotoğraf pozları albüm dügün resim pozlar resmi Düğün fotografları günlerce hazırladıgınız özel gecenizden geriye kalan anıların belgeleri olacaktır. Düşünün ki yıllar sonra çocuklarınız torunlarınız ve tüm ailesi bu fotograflarla tanıyacak. Aksi de olabilir ama insan hayatta bir kez evleniyor! Bu anın fotoğraflanması ve bir ömür boyu bakacağınız kareler haline...
 2. Fotoğraf makinesi

  Fotoğraf makinesi

  Rüyada fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekmek, yakın bir arkadaşınız tarafından hayal kırıklığına uğratılacağınız anlamına gelir.Fotoğraf çekmek, yakın bir arkadaşınız tarafından hayal kırıklığına uğratılacaksınız.Fotoğraf çekmek, yakın bir arkadaşınız tarafından hayal kırıklığına uğratılacaksınız.
 3. Bisfenol A’dan korunmak için ne yapılmalı?

  Bisfenol A’dan korunmak için ne yapılmalı?

  * Cam biberon tercih edilmeli, polikarbon biberonlar kullanılmamalı * Sıcak ya da kaynar süt ile su ve mamalar plastik şişelere konulmamalı. * Plastik kaplar mikrodalga fırında ısıtılmamalı. * İçi plastik kaplı metal kaplarda bulunan mamalar kullanılmamalı. * Yiyecekler polikarbonat kaplarda ısıtılmamalı, bunlara sıcak yiyecekler konulmamalı. * Polikarbonat kapkacak kullanılmamalı....
 4. Çeliknaz Fotoğrafları

  Çeliknaz Fotoğrafları

  Çeliknaz Resimleri Çeliknaz Fotoğrafları Bir kaç yıldır Aröçelik reklamlarından görüpte gerçek bir insanmış gibi sevdiğimiz, sempati duyduğumuz Çelik, yeni reklamlarda Çeliknaz ile evleniyor :) Bizde çeliknaz resimlerini sizlerle paylaşmak isityoruz Melek'ler:)
 5. Fotoğraf yukleyemiyorum

  Fotoğraf yukleyemiyorum

  Kızlar Merhaba buraya nasil fotoğraf yukleyeğim

Sayfayı Paylaş