A vitaminin faydaları!

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
A vitaminin faydaları!


Sebze ve meyvelerden elde edilen beta karoten, vücutta A vitaminine dönüşür. Beta karoten A vitamini öncülüdür.Süt, süt ürünleri ve yumurta zengin A vitamini kaynaklarıdır. Sağlıklı beslenenlerde A vitamini eksikliği beklenmez. Eksikliğinde gözde ve deride çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Katarakt bunlardan en bilinenidir.Ancak A vitamininin eksikliği kadar fazlalığı da sorun yaratabilir. Bulantı, kusma, baş ağrısı, iştahsızlık, görme bozukluğu ve eklem ağrıları…A vitaminin öncülü olan beta karoten vücudumuzda ihtiyaç halinde A vitaminine dönüşür bu nedenle daha güvenli bir kaynak olarak kabul edilir.Beta karoten;

Bir antioksidandır; serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Yaşlanmayı geciktirir.Cildi ultraviyoleye karşı korur. Sağlıklı bir şekilde daha kolay bronz renk alınmasını sağlar.Cilt kanserinden korur.Radyasyon tedavisinin yan etkisini azaltır.Sigara dumanı ve hava kirliliğine karşı vücuda siper olur.Hücre koruyucudur. Hücrelerdeki sağlıksız değişikliklerini önler.Bağışıklık sistemine destek sağlar.


Beta karoten, havuç, kayısı, kavun, böğürtlen, şeftali, balkabağı, lahana, bezelye, patateste başta olmak üzere tüm sarı, kırmızı ve yeşil renkli meyve ve sebzelerde bulunur.Sigara içenler, hamileler, mide pankreas ve safra kesesi hastalığı olanlar doğal yoldan daha fazla beta karoten almalıdırlar. Uzun süre güneşte kalanların ve radyasyon tedavisi alanların bol beta karotenli beslenme alışkanlığı edinmeleri gerekir.
 
Üst