1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  AB sürecinin uzaması risk, reform sürmeli

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  TÜSİAD Başkanı, AB sürecinin uzamasının riskli olduğunu belirterek, "Likidite sıkışıklığı ve AB sürecindeki zorluklar aynı zamana denk düşebilir. AB reformları sürmeli" dedi
  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinin uzun vadeli zorluklar göz önünde bulundurulduğunda kayda değer bir risk taşıdığını belirterek, bu durumun Türkiye'deki finansal piyasaların değişkenliğini artırabileceğini söyledi.

  Yalçındağ, "Ortalama düzeyde bir değerlendirme söz konusu olursa, uzun vadedeki zorluklar örneğin daha zor bir AB'ye giriş süreci kayda değer bir risktir. Likidite sıkışıklığı ve AB sürecindeki zorluklar aynı zamanda meydana gelebilir.

  Dolayısıyla Türk ekonomi camiası, çok olumlu yaklaşsa da şimdiye kadar elde edilen kazanımlarla ilgili olarak, bize göre AB reform sürecinin devam ettirilmesi gerekiyor" dedi.
  Yalçındağ, TÜSİAD tarafından düzenlenen Türkiye - Finlandiya İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, ülkede son 5 'yapıcı yıl' içinde ekonomide kaydedilen gelişmelere değinirken, makroekonomik kararlılık, istikrar, daha düşük faiz oranları, sıkı bütçe disiplininin aynı zamanda yatırımları teşvik ettiğini vurguladı.


  Yabancı sermaye endişesi
  Genel performans yükselse de cari açığın bir sorun olmaya devam ettiğine işaret eden Yalçındağ, "Öte yandan önceki dönemlerle karşılaştıracak olursak, şu andaki cari açığın profili çok daha sağlıklı" diye konuştu.

  Bu alandaki finanslamanın büyük ölçüde uzun vadeli kapital akışlarıyla yapıldığını kaydeden Yalçındağ, bunun zayıflığı azalttığını, ancak yabancı sermaye akışlarına olan bağlılığın uluslararası para piyasalarındaki olası bir kötü gidiş karşısında yine de endişe unsuru olabileceğine dikkat çekti.

  'Fırtına bitti' denemez

  TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, şimdiye kadar finansal piyasalarda yaşanan çalkantıya bakıldığında hayata geçirilen reformlar ve ekonominin uzun vadedeki olumlu manzarasının Türk ekonomisini küresel değişkenlikler karşısında çok daha sağlam hale getirdiğini vurgulayarak, "Fırtınanın bittiğini söylemek için henüz erken. Ancak Türk ekonomisinin yeniden düzelmeye geçtiğine dair işaretleri görebiliyoruz" dedi.

  Foruma katılan Finlandiya Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanı Paavo Vayrynen ise, Fin şirketlerinin Türkiye'yi yatırım için çok iyi bulduğunu, ancak gazetelerde yer alan en küçük olumsuz bir haberin bile bu atmosferi etkileyebildiğini belirtti. Vayrynen, Türkiye'nin AB üyeliğine değinerek, "Hükümetler gelir gider, ancak tren yoluna devam eder, gideceği yere varır. Bu da Türkiye'nin AB üyeliği" dedi.


   
AB sürecinin uzaması risk, reform sürmeli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Reform ve Atılımları

  Reform ve Atılımları

  Milli Eğitim Atatürk, zaferden sonra, yeni Türkiye'nin kurulmasının eğitime dayandığı, en önemli ve en onurlu görevin eğitim işleri olduğu ve milli eğitim işlerinde kesinlikle başarıya ulaşılması gerektiği inancını taşıyordu. Her gittiği yerde, katıldığı toplantıda, eğitimin temel ilke ve hedeflerini ortaya koymuş, cehaletin eğitim yoluyla ortadan kaldırılabileceğini belirtmiş, öğretmenleri...
 2. Reform ve Rönesans Hareketleri

  Reform ve Rönesans Hareketleri

  rönesans reform hareketleri rönesans ve reform hareketleri ve matbaanın rönesansın yayılma sürecine etkileri süreci XV. ve XVI.yy.da, Avrupa'da edebiyat ve güzel sanatlar alanındaki yeniliklerin ve sanat anlayışının tümüne Rönesans denir. Kelime anlamı " Yeniden Doğuş " demektir. Nedenleri : *Ortaçağdan beri yapılan çalışmaların, XV. ve XVI. yy. da olgunlaşması. *XV. ve XVI. yy.da,...
 3. Hangi renk rimel sürmeliyim?

  Hangi renk rimel sürmeliyim?

  Hangi renk rimel sürmeliyim? Bu seçim aslında makyajınızda arzu ettiğiniz sonuca göre değişir. Genellikle göz rengi temel alınsa da, bu tamamen elde etmek istediğiniz makyaj tarzına bağlıdır. Eğer gözlerinize ışıltı vermek ve göz makyajınızı daha belirgin hale getirmek istiyorsanız, göz renginiz ne olursa olsun siyah renk rimel kullanmalısınız. Eğer göz renginizi ortaya çıkarmak ve...
 4. Risk? (((:

  Risk? (((:

  Evet meleklerim bu sorunun cvbını bekliyorum. :D Umarım Google amcadan yardım almazsınız (: :D:D:D Öğretmen sınıfa gelmiş sınav kağıtlarıyla birlikte.herkes sırasının üstünü boşaltsın sınav yapıcam demiş herkes hocanın kağıtları dağıtmasını bekliyomuş hoca hepsini sıranın üstüne arkasını çevirerek koymuş hepsi dağıtıldıktan sonra hadi şimdi açın kağıtları demiş herkes bakakalmış çünkü...
 5. Boy Uzaması

  Boy Uzaması

  Nasıl boy uzatılır ?

Sayfayı Paylaş