gebe
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  13.022
  Beğenilen Mesajlar:
  108
  Ödül Puanları:
  0

  AB sürecinin uzaması risk, reform sürmeli

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  TÜSİAD Başkanı, AB sürecinin uzamasının riskli olduğunu belirterek, "Likidite sıkışıklığı ve AB sürecindeki zorluklar aynı zamana denk düşebilir. AB reformları sürmeli" dedi
  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinin uzun vadeli zorluklar göz önünde bulundurulduğunda kayda değer bir risk taşıdığını belirterek, bu durumun Türkiye'deki finansal piyasaların değişkenliğini artırabileceğini söyledi.

  Yalçındağ, "Ortalama düzeyde bir değerlendirme söz konusu olursa, uzun vadedeki zorluklar örneğin daha zor bir AB'ye giriş süreci kayda değer bir risktir. Likidite sıkışıklığı ve AB sürecindeki zorluklar aynı zamanda meydana gelebilir.

  Dolayısıyla Türk ekonomi camiası, çok olumlu yaklaşsa da şimdiye kadar elde edilen kazanımlarla ilgili olarak, bize göre AB reform sürecinin devam ettirilmesi gerekiyor" dedi.
  Yalçındağ, TÜSİAD tarafından düzenlenen Türkiye - Finlandiya İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, ülkede son 5 'yapıcı yıl' içinde ekonomide kaydedilen gelişmelere değinirken, makroekonomik kararlılık, istikrar, daha düşük faiz oranları, sıkı bütçe disiplininin aynı zamanda yatırımları teşvik ettiğini vurguladı.

  Yabancı sermaye endişesi


  Genel performans yükselse de cari açığın bir sorun olmaya devam ettiğine işaret eden Yalçındağ, "Öte yandan önceki dönemlerle karşılaştıracak olursak, şu andaki cari açığın profili çok daha sağlıklı" diye konuştu.
  Bu alandaki finanslamanın büyük ölçüde uzun vadeli kapital akışlarıyla yapıldığını kaydeden Yalçındağ, bunun zayıflığı azalttığını, ancak yabancı sermaye akışlarına olan bağlılığın uluslararası para piyasalarındaki olası bir kötü gidiş karşısında yine de endişe unsuru olabileceğine dikkat çekti.

  'Fırtına bitti' denemez

  TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, şimdiye kadar finansal piyasalarda yaşanan çalkantıya bakıldığında hayata geçirilen reformlar ve ekonominin uzun vadedeki olumlu manzarasının Türk ekonomisini küresel değişkenlikler karşısında çok daha sağlam hale getirdiğini vurgulayarak, "Fırtınanın bittiğini söylemek için henüz erken. Ancak Türk ekonomisinin yeniden düzelmeye geçtiğine dair işaretleri görebiliyoruz" dedi.

  Foruma katılan Finlandiya Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanı Paavo Vayrynen ise, Fin şirketlerinin Türkiye'yi yatırım için çok iyi bulduğunu, ancak gazetelerde yer alan en küçük olumsuz bir haberin bile bu atmosferi etkileyebildiğini belirtti. Vayrynen, Türkiye'nin AB üyeliğine değinerek, "Hükümetler gelir gider, ancak tren yoluna devam eder, gideceği yere varır. Bu da Türkiye'nin AB üyeliği" dedi.

   
AB sürecinin uzaması risk, reform sürmeli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sürmeli Çukurova Otel

  Sürmeli Çukurova Otel

  Otel Bilgileri: 5 yıldızlı standartlara sahip Sürmeli Çukurova Otel Adana, Şehir merkezinde olup, Şakirpaşa Hava alanına 3 km, mesafede yer almaktadir. Otel 11 suit odası toplamda 159 oda, 318 yatak kapasi ile hizmet vermektedir. Adana Sürmeli Çukurova Otel'in oda detayları ise, Telefon, müzik yayını, kasa, televizyon, kablo tv, uydu tv, digiturk, merkezi klima, küvet, banyo, saç kurutma...
 2. Bende hüküm sürmelisin

  Bende hüküm sürmelisin

  Tedirgin Belli ki çok beklemişiz birbirimizi. Belli ki acıların süzgeçinden geçip öyle damlatmışız sevda damlalarını birbirimizin üzerine. Şimdi bundandır tedirginliğimiz. Ama bilirsin, aşk sevmez tedirginliği. Ya tam açacaksın yüreğini, ya hiç yeltenmeyeceksin. Grisi yoktur aşkın, ya siyahı, ya beyazı seçeceksin. Bambaşka diyarların sakini, başka başka yolların yolcusuyken nedir bizi...
 3. Reformun nedenleri ve sonuçları

  Reformun nedenleri ve sonuçları

  reform nedir nedenleri ve sonuçları reformun nedenleri ve sonuçları reformun reform Konu Etiketleri: reform nedir, reformun sonuçları, reformun nedenleri Reform Nedir Reform Anlamı Katolik Kilisesi'nin bozulması ve dini amaçlardan uzaklaşması üzerine 16. yüzyılda Almanya'da başlayarak diğer Avrupa Ülkelerine yayılan dini alandaki yeniliklere Reform denilmiştir. Sevgili meleklerim, şimdi...
 4. Risk? (((:

  Risk? (((:

  Evet meleklerim bu sorunun cvbını bekliyorum. :D Umarım Google amcadan yardım almazsınız (: :D:D:D Öğretmen sınıfa gelmiş sınav kağıtlarıyla birlikte.herkes sırasının üstünü boşaltsın sınav yapıcam demiş herkes hocanın kağıtları dağıtmasını bekliyomuş hoca hepsini sıranın üstüne arkasını çevirerek koymuş hepsi dağıtıldıktan sonra hadi şimdi açın kağıtları demiş herkes bakakalmış çünkü...
 5. Boy Uzaması

  Boy Uzaması

  Nasıl boy uzatılır ?

Sayfayı Paylaş