1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi

  Konu, 'Üniversiteler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Kendi web sitesinden:
  Türkiye'nin iki metropolü olan Ankara ve Istanbul sehirlerinin arasinda dogal güzelliklerle çevrili ülkemizin en seçkin üniversitelerinden biri olan Abant Izzet Baysal Üniversitesi egitim ve ögretim alaninda da en ön siralarda yerini almaktadir. 3 Temmuz 1992 'de kurulan üniversitemizde bugün, 8 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu ve 4 arastirma merkezi bulunmaktadir. Bu birimlerde 900 ögretim elemani 18200 ögrenciye kaliteli ve çagdas egitim vermenin gururunu yasamaktadir. Üniversitemizin birimleri, Bolu'dan Düzce'ye, Akçakoca'dan Gerede'ye ve Mengen'den Mudurnu'ya kadar çok genis bir alana yayilmistir. Bolu'ya 8 km uzakliktaki merkez Izzet Baysal Kampüsü benzersiz bir doga güzelliginin içinde yer almaktadir.

  Bilim üretmek, egitim yapmak ve bulundugu yöreyi aydinlatmak hedefiyle yola çikan Abant Izzet Baysal Üniversitesi, bu üç temel görevini yerine getirirken, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün “çagdas uygarlik düzeyinin üzerine çikma” direktifini gerçeklestirmeyi ana hedefi olarak görür. Bir devlet üniversitesi olan Abant Izzet Baysal Üniversitesi, Türkiye'nin en büyük hayirseverlerinden biri olan Izzet Baysal'in 70 trilyon liralik (yaklasik 42 milyon dolar) tesis ve donanim yatirimi ile kisa sürede mükemmel bir fiziki yapi ve üstün bir teknolojik donanima ulasmistir.

  Üniversitemiz, bilimsel gelisme ve teknolojileri takip edebilecek, uluslararasi rekabet gücüne sahip bir arastirma ortami hazirlamayi öncelikli görevleri arasinda kabul etmekte ve 21. yüzyil Türkiye'sine çagdas, nitelikli bir insan profili sunmayi hedeflemektedir.Bu yolda Abant Izzet Baysal Üniversitesi, kuruldugu günden bu yana büyük bir mesafe katetmis ve Türkiye'nin en hizli gelisen üniversitesi konumuna gelmistir.

  Abant Izzet Baysal Üniversitesi, Ülkemizdeki devlet ve vakif üniversitelerinin yaninda Vakif destekli devlet üniversitesi olarak üçüncü bir model olusturmaktadir. Devletimizin imkanlarina ek olarak Izzet Baysal Vakfi'nin yatirimlariyla da, kisa sürede mükemmel bir fiziki yapi ve üstün teknolojik donanima ulasan üniversitemiz, ögrencilerine çagdas ve gelismis bir akademik ortam sunmaktadir . Ayrica, Izzet Baysal Vakfi basarili ögrencilere burs destegi de saglamaktadir.


   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  EĞİTİM-ÖĞRETİM OLANAKLARI

  ARAŞTIRMA UYGULAMA MERKEZLERİ

  DİL-MER (Dil Eğitimi Merkezi)
  Bu merkez, öğrenci ve çalışanlarının yabancı dil düzeylerini geliştirmek, dil eğitim-öğretimi, araştırma ve uygulama yapmak amacıyla kurulmuştur. Fakülte ve yüksekokulların zorunlu, seçmeli ve mesleki yabancı dil dersleri, DİLMER tarafından yürütülmektedir.


  SÜRYEM (Sürekli ve Yaygın Eğitim Merkezi)
  Akademik çalışmalar dışındaki her türlü eğitim ve öğretim etkinliğini yapmakla yükümlüdür. Açtığı kurslarla üniversite elemanlarına, öğrencilere ve halka yönelik örgün eğitim etkinlikleri içerisinde yer alır.


  ABAM (AİBÜ Bitki Araştırma ve Uygulama Merkezi)
  Rektörlüğe bağlı olarak çalışmalarını sürdüren ABAM, bitki taksonomisi ve/veya bitki örtüsü (flora/vejetasyon) ile ilgili çalışmalar, araştırmalar, uygulamalar yapan, bu alanlarda yurtiçi ve yurtdışı kurumlarla, hizmetin gerektirdiği her yerde bilime ve teknolojiye dönük etkinliklerde bulunan bir kuruluştur.


  İzzet Baysal Araştırma ve Uygulama Hastanesi
  İzzet Baysal Vakfı tarafından yaptırılarak Üniversitemize armağan edilen 255 yataklı hastane, 2003 yılında hizmete açıldı.


  Düzce Araştırma ve Uygulama Hastanesi
  Düzce ilimizin Konuralp'teki binasında 200 yatak kapasitesiyle hizmet vermektedir. Yeni bina inşaatı devam etmektedir.


  BİLİŞİM
  Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin öncelikli ilkesi, çağın gelişen bilgi teknolojisinden araştırma ve eğitim amacıyla en üst düzeyde faydalanmaktır. Bu amaçla en son yenilikler takip edilmekte ve öğrencilere sunulmaktadır.
  Bütün fakülte ve yüksekokullarda 1500'den fazla kişisel bilgisayar, her kampustaki laboratuarlarda öğrencilerin kullanımına açıktır. 1995 yılından bu yana Üniversitemizin bütün kampuslarında internet bağlantısı mevcuttur. Öğrencilerin ders kayıtlarından not takibine kadar bütün işlemler bilgisayar ortamında yapılmaktadır.


  KÜTÜPHANE
  İzzet Baysal Kampusu'nda 3600 metrekarelik kullanım alanlı binada hizmet vermekte olan kütüphanede 40 binden fazla kitap bulunmaktadır. 448 ciltli ve abonesi devam eden 82 adet süreli yayın, 206 adet yüksek lisans tezi ve ayrıca görsel işitsel materyallerden oluşan koleksiyonuyla Merkez Kütüphanesi kendisine bağlı şube kütüphanelerinin işleyişini de organize ederek öğretim elemanları, öğrenci ve idari personeline hizmet vermektedir. Kütüphanede bulunan 10 terminalli bir bilgisayar sistemi aracılığıyla kütüphane içinden ve dışından yayın taraması yapmak mümkündür. Kütüphane bünyesinde abone olunan veri tabanları (Elsevier Science Direct, Ebscohost Academic Search Elite, Proquest Academic Research Library) ve 8 CD ROM aracılığı ile araştırmacılar ve öğrenciler, konuları ile ilgili araştırma ve taramalar yapabilmektedir. Merkez Kütüphanede yayınlar AACR2'ye kataloglanıp DDC'ye göre sınıflandırılıp MARC formatında bilgisayar ortamına aktarılmaktadır.


  İzzet Baysal Kampusu'ndaki merkez kütüphanenin yanı sıra diğer fakülte ve yüksekokullarda bulunan kütüphaneler de 5 bini aşkın kitapla hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz Üniversite kütüphanesinden hafta sonları da yararlanabilmektedir.
   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  LABORATUARLAR
  Üniversitemizin teknik bölümlerinde teknolojinin son versiyonlarıyla donatılmış laboratuarlar ve atölyeler mevcuttur. İzzet Baysal Kampusu'nda bulunan Fen Laboratuarları bloğundaki 33 laboratuarda ders ve araştırma yapılmaktadır. Diğer bölümlerde de eğitim ve araştırmaya yönelik yeteri sayıda laboratuar bulunmaktadır. Üniversitemizin laboratuarları, İzzet Baysal Vakfı'nın da desteğiyle çağın teknolojisine uygun bir donanıma sahiptir.

  ÖĞRENCİ DESTEK HİZMETLERİ

  SAĞLIK HİZMETLERİ
  İzzet Baysal Kampusu'nda bulunan Sağlık Merkezi, her gün 24 saat nöbetçi sağlık personeli ile görev yapmaktadır. Tam donanımlı bir ambulans da öğrenci ve personele hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz ayrıca Üniversitemiz bünyesinde bulunan Araştırma ve Uygulama Hastaneleri'nden de yararlanabilmektedir.

  Düzce'de bulunan Araştırma ve Uygulama Hastanesi 200 yatak kapasiteli, Bolu'da İzzet Baysal Vakfı tarafından yaptırılan Araştırma ve Uygulama Hastanesi 255 yatak kapasitelidir. Bu iki tam donanımlı hastanede her türlü poliklinik hizmetleri verilmektedir.

  BESLENME
  Üniversitemizin bütün kampuslarında düzenli olarak öğle yemeği servisi yapılmaktadır. Beslenme ve diyet uzmanları denetiminde düzenlenen yemek listeleri özel sektör tarafından hazırlanmakta ve ekonomik bir ücret karşılığında öğrencilerimize sunulmaktadır. M addi durumu iyi olmayan öğrencilere kontenjan dahilinde öğle ve akşam yemeği ücretsiz olarak verilmektedir.

  Ayrıca İzzet Baysal Kampusu'nda öğrenciler için uygun alışveriş olanağı sağlayan market, pastane ve kafeteryalar bulunmaktadır.
   
 4. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Abant İzzet Baysal Üniversitesi

  ULAŞIM
  Üniversitemizin merkez kampusu olan İzzet Baysal Kampusu, Bolu şehir merkezine 8 kilometre uzaklıktadır. Kampusa ulaşım özel halk otobüsleri ve belediye otobüsleri ile sağlanmaktadır. Düzce'de Orman Fakültesi ve Teknik Eğitim Fakültesi ve Düzce Sağlık Yüksekokulu Konuralp Kampusu'nda olup şehir merkezine 10 kilometre uzaklıktadır. Düzce Tıp Fakültesi ile AİBÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin bulunduğu Konuralp, Düzce'ye 5 kilometre uzaklıkta olup, ulaşım yine özel halk otobüsleriyle sağlanmaktadır.


  BARINMA
  İzzet Baysal Kampusu'nda bulunan ve Üniversitemiz tarafından işletilen 680 kişilik erkek yurdu ve 680 kişilik kız öğrenci yurdu öğrencilerimize hizmet vermektedir. Her iki yurtta sürekli açık olan öğrenci kantinleri, okuma salonları, etüt salonları, TV izleme salonları ile resim ve müzik çalışma odaları bulunmaktadır. Üniversitemiz yurtlarına başvurular, kayıtlar sırasında yapılmaktadır. Öncelikle yüksek lisans öğrencilerine yönelik hizmet veren 80 kişilik özel yurt bulunmaktadır. Yurt odaları en fazla 8'er kişiliktir. Yurtlarda kantin, berber ve kuaförün yanı sıra çamaşır yıkama hizmeti de verilmektedir. A ylık yurt ücretleri, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun eş değerdeki yurtlarıyla aynı düzeyde tutulmaktadır.


  Üniversitemizin diğer kampuslarında da Yurt-Kur'a bağlı yeterli kapasitede yurtlar bulunmaktadır.

  BURSLAR VE ÖDÜLLER
  Öğrencilerimize devletin katkıları dışında destek, öncelikle İzzet Baysal Vakfı tarafından yapılmaktadır. Vakıf, üniversitemizin 4 yıllık bölümlerine ilk sırada en yüksek puanla giren bölüm birincilerine, bu bölümlerdeki birincilerden sonra gelen en yüksek puanlı Bolu doğumlu birer öğrenciye ve ayrıca maddi desteğe ihtiyaç duyan başarılı Bolulu öğrencilere karşılıksız burs vermektedir. Ayrıca, her yıl fakülte ve yüksekokulları ilk üç sırada bitiren öğrenciler İzzet Baysal Vakfı tarafından ödüllendirilmektedir. Vakıf ayrıca bilimsel araştırmalara da maddi destek vermektedir.


  SOSYAL YAŞAM
  KÜLTÜREL ETKİNLİKLER
  Abant İzzet Baysal Üniversitesi kampusları, öğrenciler için geniş sosyal ve kültürel olanaklar sağlamaktadır. İzzet Baysal Kampusu'nda bulunan çok amaçlı Kültür Merkezi'nde 514 kişilik Mavi Salon ve 208 kişilik Pembe Salon'da; sempozyum, panel, konferans, konser, tiyatro, film gösterimi gibi etkinlikler yapılmaktadır. Mavi Salon'da aynı anda 3 ayrı dilde çeviri yapılabilecek 140 kişilik simultane sistemi kuruludur. Sergi salonu, sürekli olarak sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır.
  İzzet Baysal Tıp Fakültesi Morfoloji binasında 350 kişilik salonda da kültürel ve bilimsel etkinlikler düzenlenmektedir.


  Bolu'ya 100 milyon dolarlık bir yatırım yapan büyük hayırsever İzzet Baysal için her yıl 11 Mayıs'ta düzenlenen “İzzet Baysal'a Şükran Günleri”ne Üniversitemiz de çeşitli etkinliklerle katılmaktadır. İzzet Baysal Günleri'ni izleyen hafta, Üniversitemizde Bahar Şenlikleri yapılmaktadır. Öğrenciler tarafından bir hafta süreyle düzenlenen bahar şenliklerinde gün boyu aktiviteler ve amatör gruplarla ünlü sanatçıların sahne aldığı konserler yer almaktadır.

  SPORTİF ETKİNLİKLER
  İzzet Baysal Kampusu'nda yer alan açık ve kapalı spor alanlarıyla birlikte, ikiz kubbe salondan oluşan Spor Merkezi her türlü sportif etkinliğe ev sahipliği yapabilecek kapasitededir.


  Bolu Şehir Kampusu'nda 1 adet Spor Salonu ile futbol sahası öğrencilerimizin hizmetindedir. Bu saha ve salonlarda eğitim faaliyetleri ile birlikte ders dışı (serbest zaman) kullanım programları hazırlanarak öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır. 09.00-23.00 saatleri arasında öğrenci ve personele hizmet verilmektedir.

  Kartalkaya'da bulunan Dağcılık ve Kayak Eğitim Merkezimiz, kendi üniversitemiz ve diğer üniversitelerin öğrenci ve öğretim elemanlarına hizmet vermektedir.

  Öğrenci ve Personelin katıldığı üniversite içi spor yarışmaları bir program dahilinde bütün bir öğretim yılını kapsayacak şekilde yapılmakta ve Üniversite Sporları Federasyonunca düzenlenen üniversitelerarası yarışmalara iştirak edilmektedir .
   
 5. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  Fakülteler
  Bolu İzzet Baysal Tıp Fakültesi
  Eğitim Fakültesi
  Fen Edebiyat Fakültesi
  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  Mühendislik Mimarlık Fakültesi

  ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ ENSTİTÜLERİ

  Fen Bilimleri Enstitüsü
  Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  Sosyal Bilimler Enstitüsü

  Yüksekokullar

  Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu
  Bolu Sağlık Yüksekokulu
  Kemal Demir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu   
Abant İzzet Baysal Üniversitesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fırat Üniversitesi

  Fırat Üniversitesi

  TARİHÇE Zengin bir kültür hayatı bulunan Elazığ ve ilçelerinde eğitim ve öğretime başlayan ve daha sonrada Bingöl, Muş, Tunceli illeriyle Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde yükseköğretim kurumlarına sahip olan ve 2547, 2809, 3337 ve 3389 sayılı kanunlarla bugünkü hüviyetini kazanan Fırat Üniversitesi’nin kuruluşu, kademeli olarak gerçekleşmiştir. Büyük Önder Atatürk, 1936 yılında...
 2. Giresun Üniversitesi

  Giresun Üniversitesi

  Üniversitemizin temeli 1962 yılında Kız Öğretmen Okuluyla atılmıştır. 1976 yılında Eğitim Enstitüsüne dönüştürülmüş, 1982 yılında iki yıllık Eğitim Yüksekokulu olarak KTÜ Fatih Eğitim Fakültesine bağlanmıştır. 1992 yılında da Eğitim Fakültesi halini almıştır. 1976 yılında MEB’na bağlı olarak açılan Meslek Yüksekokulu, 1982 yılında KTÜ Rektörlüğüne bağlanmıştır. Sağlık Yüksekokulu 1992...
 3. İnönü Üniversitesi

  İnönü Üniversitesi

  Üniversitemiz, 28 Ocak 1975 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclis’inde, 25 Mart 1975 tarihinde de Cumhuriyet Senatosu'nda kabul edilen ve 3 Nisan 1975 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren yasa ile kurulmuştur. İnönü Üniversitesi, 1976-1977 Eğitim Öğretim Yılı'nda eğitime başlamıştır. 1984 yılına kadar şimdiki Malatya Fen Lisesi’ nde eğitimini sürdüren Üniversitemiz,...
 4. İzzet Altınmeşe

  İzzet Altınmeşe

  izzet altinmese filmleri izetaltınmeşe izzet altınmeşe filmleri altınmeşe nazey filmi izet altin mese 1945 Yılında Diyarbakır'ın Çüngüş İlçesine bağlı Arpadere Köyünde ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Bekir, annesi Fadime hanımdır. Altınmeşe'nin babasının sesi çok güzeldi ve...
 5. Bolulu İzzet Mehmet Paşa

  Bolulu İzzet Mehmet Paşa

  Rum Mehmet Paşa ahfadından Hüseyin Bey adında birinin oğlu olup Zonguldak nahiyelerinden Çarşamba'nın Beylik köyündendir. 1136 H. - 1723 M.'tde köyünde doğmuştur. İstanbul'a gelip yirmi yaşını geçkin bir yaşta iken I. Mahmut zamanında Darüssaade ağası maktul Hafız Beşir ağa'nın himayesiyle eski saray baltacıları ocağına alınmış okuyup yazması sebebiyle kapı hasekisi (Babı âli ile saray...

Sayfayı Paylaş