1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  ABD’deki gibi bankacıların maaşlarını açıklayabiliriz

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Amerika’da halka açık bankaların yöneticilerinin ücret, bonus ve jestiyonlarının internetten duyurulduğuna dikkat çeken BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, Türkiye’de de bunu yapabileceklerini söyledi. Bilgin, böylece bankalarla işyapanların, bu ücretlere bakarak bankalara ilişkin bazı sonuçlar elde edebileceğini söyledi.
  BANKACILIK
  Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, bankacıların maaşlarını açıklayabileceklerini söylerken, "Bankalarla iş yapan milyonlarca insan belki de bu ücretlere bakarak bankalara ilişkin sonuçlara gidebilir" dedi. Bilgin, bu uygulamaya halka açık bankalardan başlanabileceğini belirtti.

  RAPORLARDA YAYINLANABİLİR: Türkiye’de yeni yayına başlayan Fortune Dergisi’ne verdiği röportajda sektörle ilgili değerlendirmeler yapan BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, maaşlardan transferlere kadar pek çok konuya değindi. Amerika’da halka açık bankaların yöneticilerinin ücret, bonus ve jestiyonlarının internetten duyurulduğuna dikkat çeken Bilgin, "Geçmişteki örnekler de göstermiştir ki, yüksek ücret daha agresif olmayı beraberinde getirebilmektedir. Bankalarla iş yapan milyonlarca insan belki de bu ücretlere bakarak bankalara ilişkin sonuçlara gidebilir. Biz de bu uygulamaya halka açık bankalardan başlayabiliriz. Ücretleri bağımsız denetim raporlarında yayınlayabiliriz" dedi. Bu arada sektörde son dönemde yaşanan transferlere dikkat çeken Bilgin, "Bir çalışan diğer bankaya giderken müşterisini de, banka sırlarını da beraberinde götürebiliyor. Bankalarımızın kendi aralarında bu sorunu çözmesi lazım" diye konuştu.

  REYTİNGLERİN AÇIKLANMASI DOĞRU: "Ne zaman olur bilmiyorum ama reytinglerin açıklanmasını doğru buluyorum" diyen Bilgin, bu konudaki görüşlerini şöyle dile getirdi: "Reytinglere göre bankalarımızın yükümlülüklerinin farklılaştırılması gerikiyor. Bankalara 5 puan üzerinden not veriyoruz. Bir ’çok iyi’, iki ’iyi’ diye devam eden puanlamalar oluyor. Örneğin 2 puan alan bankalarımızla 4 puan alan arasında farklar yaratıp, reytingi yüksek bankaya ödüller vermeyi düşünüyoruz. Reytinglerin açıklanması en büyük ödüldür ama örneğin Merkez Bankası yükümlülükleri 2 puan alan bir banka için, düşürülebilir. Sigorta primleri daha da düşürülebilir. Tabii bu konu TMSF’nin takdirindedir. Bugün için reytinglerin açıklanması için şartlar uygun değil. 2001’de bankaların üzerinden dozer geçmişken biraz zamana ihtiyacımız var. Reytinglerin açıklanması zaten devrim olur." İdari para cezaların da açıklanması gerektiğini savunan Bilgin, "Zaten bu konuyu ara sıra kurulda da değerlendiriyoruz. Cezaların açıklanmasını yakın zamanda hayata geçiririz" diye konuştu.

  SAYEMİZDE BANKALAR PRİM YAPTI: Bilgin, "Bazıları yeni banka lisansı vermediğimiz için bizi eleştiriyor ama bence stratejimiz doğrudur" derken, "Bu strateji sayesinde arz-talep kuralı çerçevesinde, bankalar yüzde 30 primle satılıyor" dedi. "İleride hiç lisan vermeyecek misiniz" sorusuna, "Eğer ülke ihtiyaç duyuyorsa, kaldırılabilecek durumdaysa ince eleyip sık dokuyarak yeni lisans veririz" diyen Bilgin, sözlerine şöyle devam etti: "Ama benim şahsi düşüncem, Halk Bankası ve bazı bankaların durumu dikkate alınarak bu meseleye dair söz söylemek lazım. Yeni kuruluş ya da dönüşüm lisansı verildiğinde de belli koşullar getirilmesi lazım."

  Portakal yetişen her ülkede insanlar parayı bankada değil, elde seviyor

  MEVDUATIN yüzde 90’ının 1 ile 3 ay vede arası değişmesini değerlendiren Tevfik Bilgin, "Aslında Akdeniz ülkelerinin genelinde mevduat vadeleri kısadır. Bu durum belki insanların kültür ve değer algılamasıyla ilgili. Portakal yetişen hemen her ülkede insanlar parayı bankada değim, elde görmeyi seviyor. İnsanlar bankadaki parayı üç ayda bir şöyle bir görüp yeniden bankaya yatırıyor" diye konuştu. Bankaların bugün 5 yıl veya daha üstü vadeleri ya roll edilen (hesabın yenilenmesi) mevduatı parçalayarak ya da dışarıdan temin ettikleri kaynakla finanse ettiklerine dikkat çeken Bilgin, şöyle konuştu: "Bankalarımız seküritizasyon ve sendikasyon yoluyla dışarıdan oldukça başarılı biçemde yan uygun vade ve neredeyse baz puanlara yaklaşan faizlerle borçlanıyorlar. Borç vadeleri ortalama 4 yıl. Yani durum oldukça sağlıklı görünüyor ve eleştirmemek lazım. Mevduatın vadesini uzatamıyorsanız, BDDK elinde sopayla beklerken başka ne yapacaksınız?"

  Bazı reyting şirketlerinin itibarı kumarhane kralından bile düşük

  ULUSLARARASI piyasalarda yaşanan ABD merkezli dalgalanmayı, "trend değişikliği" olarak tanımlamayı tercin eden Tevfik Bilgin, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bence bankaclık hedge fonlarla değil hadge ürünlerle gelişmeyi öğrenmeli. Hedge fonların yaptığı, alarak satarak 1 liralık üründen 10 liralık malzeme çıkarmak. Bunu da çarpan etkisiyle üretiyorlar. Mesela 100 liralık mentul kıymeti paketleyerek satıyorsunuz. Alanlar bunu başkalarına satıyor. Alım satımlarla reel olarak 100 liralık mal 1000 liralık değere ulaşıyor. Türkiye’de henüz ikincil piyasalar yok ama süreç kapitalist düzende reel sektörle finansın koptuğu ana işaret ediyor. Maalesef bu hedge fonlar ya da çok hızlı hareket eden fonlar ya da çok hızlı hareket eden fonlar, bizim bankacılık sektöründe üzerine titrediğimiz belli ilkelere uygun davranmıyor. Ve gerçek riskleri gizledikleri de ortaya çıktı. Amerika’da anlı şanlı pek çok reyting şirketinin itibarı kumarhaneler kralı Cesarts’dan daha düşük. Eğer FED (Amerikan Merkez Bankası) Başkanı konuşuyorsa ben durumun vehametini düşünürüm. Bu durum trend değişikliğini gösteriyor."


   
ABD’deki gibi bankacıların maaşlarını açıklayabiliriz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vakıfbank bin bankacı alacak

  Vakıfbank bin bankacı alacak

  Türkiye Vakıflar Bankası (Vakıfbank), yıl sonuna kadar 100 yeni şube açarak, bin personel işe alacak. Vakıfbank’ın Kayseri’deki altıncı, Türkiye genelindeki 384. şubesi Sivas Caddesi Aşık Veysel Bulvarı’nda hizmete açıldı. Açılış törenine katılan Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Feyzi Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar ülke genelinde 100 civarında şube...
 2. ABD’deki ruhsatsız silahların hurdaları Türkiye’ye satılıyor

  ABD’deki ruhsatsız silahların hurdaları Türkiye’ye satılıyor

  ABD’nin New York şehrindeki yasadışı ruhsatsız silahların parçalanıp hurda metal haline getirildikten sonra, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelere satıldığı ortaya çıktı. New York Times gazetesinde yer alan haberdeki iddiaya göre, hurda metal olarak gönderilen silah parçaları, Türkiye’de beyaz eşya ve su borusu üretiminde kullanılıyor. Kilosu 50 sente gönderiliyor Gazete, New York...
 3. baba maaşı

  baba maaşı

  sigortalı baba vefat ederse eşinden ayrılmış hiç bir maddi geliri olmayan kızı babasının emekli baaşını alabilirmi...
 4. Yaşlılık maaşı

  Yaşlılık maaşı

  yaşlılık maaşı ne kadar 2011 78 yaşındayım. Maaşım ve herhangi bir gelirim yok.yüksek tansiyon ve kalbimde stend takıldı.daimi kullandıgım tansiyon ilaçları var.büyük oğlumun sigortasından sağlık hizmeti alıyorum.yaşlılık maaşına başvurdum bu sebebden dolayı bağlanmadı.ne yapmam gerekir bundan başka bir gelirim yok nerelere başvurmam gerekir.lütfen beni bilgilendirin?

Sayfayı Paylaş