gebe
 1. Monera

  Monera Forum Okuru

  ABD’deki mortgage krizi Türk mermer ihracatına darbe vurdu

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Monera tarafından paylaşıldı.

  Türkiye’nin en çok doğaltaş (mermer) ihraç ettiği ülke olan ABD’ye bu konudaki ihracat uzun aradan sonra ilk kez gerileme eğilimine girdi.
  ABD’de yaşanan mortgage krizi nedeniyle inşaat sektörünün darbe yemesi düşüşte etkili oldu. ABD’ye 2007 Ocak-Haziran döneminde 211.8 milyon dolarlık doğaltaş ihraç eden Türkiye, bu yılın aynı döneminde 176.4 milyon dolarlık satış yapabildi.

  İSTANBUL Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu, ABD’de yaşanan mortgage krizinin etkisiyle bu ülkeye yapılan doğaltaş ihracatının ilk kez gerilediğini açıkladı. Gerilemede Türkiye’deki üretim maliyetlerinin yükselmesinin ve YTL’nin değerlemesinin de etkli olduğunu söyleyen Kahyaoğlu, Türk madencilerinin ’kárlı’ çalışma ortamını kaybettiğini anlattı. Kahyaoğlu, "İhracatta büyük hedeflerimiz var ancak şartlar bizi çok zorluyor. Uzun süre yıllık bazda yüzde 25-35 arası ihracat artışı kaydettiğimiz ABD pazarında gerilemeye başladık. 2008 Ocak Haziran döneminde ABD’ye doğaltaş ihracatımız geçen yılın aynı döneminde yüzde 17 geriledi. ABD’ye 2007 Ocak Haziran döneminde 211.8 milyon dolarlık doğaltaş ihraç etmiştik. Bu yılın aynı döneminde 176.4 milyon dolara düştü" dedi.

  Hükümet bizi yalnız bıraktı

  Ali Kahyaoğlu, sektörün sorunlar karşısında yalnız bırakıldığını söyleyerek, "Bir yıl öncesine kadar kárlı olan işimizi, şu anda para kazanmadan yapıyoruz. Biz ihracatımızdaki artışı sürdürelim, devlet en azından yakıtta ÖTV desteği versin. Ayrıca maden arama ve çıkarma faaliyetlerinde büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Devlet bizi adeta yalnız bırakıyor" diye konuştu. Madencilerin çalışma yaptıkları her alan için fidan parası, kira gibi ödemeler yaptığını, maden sahası için yol, elektrik, su gibi ihtiyaçlarını genellikle kendilerinin giderdiğini hatırlatan Kahyaoğlu, şöyle devam etti: "Köylüler bize sürekli problem çıkarıyor. Biz bu işi doğaya dost olarak yapıyoruz. Ancak valilerden, siyasetçilerden destek alamıyoruz. Biz istihdam yaratıyoruz, ülkemezi zenginleştiriyoruz ama onlar hep bize karşı olan köylüleri destekliyor. Kaz Dağları’nda Türkiye’ye yetecek kadar petrol olsa kim çıkartılmasına itiraz ederdi."

  ABD’ye İran bile satıyor

  İMİB Yönetim Kurulu Üyesi Bilger Güneş de, dünya doğaltaş rezervelerinin yüzde 30-40’ının Türkiye’de olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "İran, Meksika, Mısır, Peru dünya pazarlarından pay almaya başladı. İran, ABD’ye ’mal satamaz’ diyorduk. Dubai üzerinden öyle güzel satıyorlar ki. ABD’de İran mermeri başka isimlerle yerini alıyor. Çünkü fiyat avantajı var. İran’da enerji maliyeti sıfır, teşvik var. Bizde elektriğe yüzde 22 zam geldi. Avrupa ve ABD’deki müşterilerimize her ay farklı fiyat söylemekten güvenilmez olduk. ABD’ye ihracatımız gerilerken Çin’ e ihracatımız artışa geçti. Ancak Çin’e ihracat daha çok kütük olarak yapılıyor. O nedenle ABD’ye ihracat kadar değerli değil."

  Madenciler TİM yönetimine asılmaya kararlı

  İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, yeni yönetim kurulu olarak madenciler için projeler geliştirdiklerini de belirterek, şunları söyledi: "Madenciye özel telefon hattı, indirimli kredi kartı, maliyet muhasebesi için standart yazılım, ortak satın alma şirketi, sektörel dış ticaret şirketi, doğaltaş markalaştırma projesi gibi konularda çalışma başlattık. Ayrıca maden sektörü olarak Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne (TİM)’ ya başkan ya da başkan yardımcısı çıkarmakta kararlıyız. Benim yeniden başkan oluşum bir inat değil, sektör istediği için döndüm. Oğuz Satıcı TİM’i marka yapan kişidir. Ancak 3 dönemdir başkanlık koltuğunda oturuyor. Oğuz Satıcı haricinde bu işi benden daha iyi yapacak biri olacaksa onun yardımcılığını yaparım. TİM kurulduğundan beri tekstilciler tarafından yönetildi. Tekstilcilere karşı değil ama TİM’de artık başka bir sektör başa geçmeli. Seçime biz de asılacağız. "

  Hürriyet


   
ABD’deki mortgage krizi Türk mermer ihracatına darbe vurdu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İngiltere'de mortgage krizi korkusu!

  İngiltere'de mortgage krizi korkusu!

  İngiltere'de tutsat (mortgage) aylık ödemelerinin son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı bildirildi. Ekonomistler, 1992 yılında yaşanan büyük krizin ardından tutsat faizlerinin ilk kez bu kadar yükseldiğine dikkat çekerken, aylık ödemelerdeki yükselmenin pek çok kişiyi tutsat almaktan kaçınır hale getirdiğine dikkat çekti. Ülkede emlak piyasasında bir durgunluğa yol açan bu...
 2. Kriz sanatçıları da vurdu.

  Kriz sanatçıları da vurdu.

  Sanatçıları bilmem ama halkın gerçekten krizden etkilendiği ve kara kara düşündüğü ap açık ortada... Ayrıntılar haberimizde... KRİZ YÜZÜNDEN FİYAT İNDİRDİLER DOLAR YERİNE YTL'YE GEÇEN SANATÇILAR, ÜCRETLERİNDE İNDİRİME GİTTİ. Bugün gazetesinin haberine göre, geçtiğimiz aylarda her hafta Türkiye'nin birkaç yerinde birden fazla konser veren Serdar Ortaç, Hande Yener, Demet Akalın,...
 3. Tarkan'ı da kriz vurdu!

  Tarkan'ı da kriz vurdu!

  200 bin YTL'den aşağı konsere çıkmayan Tarkan'ı da kriz vurdu! Popçunun indirimli tarifesi 120 bin YTL Albüm satışlarının düşmesiyle sarsılan, ümitlerini konser ve ekstralara bağlayan sanatçılara bir darbe de ekonomik kriz vurdu! Organizasyon, festival, etkinlik ve bayi toplantılarının iptal edilmesiyle, iş bulmakta zorlanan sanatçılar fiyatlarını düşürmeye başladı. Oluşan yeni...
 4. Kriz vurdu

  Kriz vurdu

  ekonomik kriz herkesi etkiledi ünlü şarkıcı Gülşen çareyi nasıl bulmuş...... KRİZ NEDENİYLE LONDRA'YA KAÇTI! ÜNLÜ ŞARKICI GÜLŞEN EKONOMİK KRİZDEN SIKILDIĞI İÇİN LONDRA'YA GİTTİĞİNİ SÖYLEDİ... Gülşen, 'Hangi kanalı izlesem, hangi gazeteyi okusam hep kriz haberleri görüyordum. Çok sıkıldım ve buraya kaçtım' dedi. Çevresindeki olumsuzluklar karşısında üzüldüğünü belirten Gülşen kriz...

Sayfayı Paylaş