ABD Başkanı Obama, Türkiye'de

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
ABD Başkanı Obama, Türkiye'de
nadanTN_ufo.jpg


ABD Başkanı Barack Obama'nın tarihi Türkiye ziyareti dün akşam başladı.

Kapıdan el sallayarak çıkan Obama hızlı adımlarla merdivenlerden indi.
Obama'yı taşıyan 'Air Force One' uçağı saat 21.10 sularında Ankara Esenboğa Havaalanı’na indi.

Uçağın aprona yanaşmasının ardından yaklaşık 20 dakika içeride bekleyen Obama, bütün güvenlik önlemlerinin alınmasından sonra uçak kapısında belirdi.

Kapıdan el sallayarak çıkan Obama hızlı adımlarla merdivenlerden indi ve aşağıda kendisini karşılayanları selamladı.

Obama'yı havaalanında Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Mehmet Emin Alpman, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve diğer yetkililer karşıladı.

Obama, gelişinin hemen ardından apronda kendisi için bekleyen limuzine binerek geceyi geçireceği Sheraton Oteli'ne doğru yola çıktı.

Obama'nın yanında eşi Michelle Obama yer almadı. First Lady'nin çocuklarıyla ilgilenmek için Avrupa ziyaretinin ardından ABD'ye döneceği daha önce açıklanmıştı.

Obama'nın geceyi geçireceği Sheraton Oteli'nde de geniş güvenlik önlemleri alındı. Otelin 24 katlı kule bölümü tamamen boşaltıldı ve bu bölümdeki 300 oda Obama ve ekibine ayrıldı.

ABD Başkanı'nı Ankara'da 4000 polis koruyacak. İstanbul'da ise bu sayının 8800 olduğu belirtildi.


İLK DURAK ANITKABİR

Obama, başkent Ankara'daki temaslarına bugün ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret ederek başlayacak. Saat 10.45’de Anıtkabir’i ziyaret ederek Atatürk mozolesine çelenk koyacak olan Obama’nın programında bu ziyaret yarım saat olarak belirlendi.

Obama, 11.30’da Çankaya Köşkü’ne gelecek ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile baş başa görüşecek, bu görüşmenin ardından da düzenlenecek ortak basın toplantısına katılacak.

Saat 13.45 ile 14.15 arasında gerçekleştirilecek ortak basın toplantısın ardından Obama TBMM’ye geçecek. Saat 15.30’da TBMM’de olması planlanan Obama'nın burada Genel Kurula hitap etmesi, ayrıca muhalefet partilerinin liderleriyle görüşmesi bekleniyor.

Obama TBMM'deki temaslarının ardından 16.45'de Başbakanlık'ta olacak. Başbakanlıkta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek olan ABD Başkanı Obama'nın bu görüşmenin ardından saat 18.15 itibariyle Ankara'dan ayrılmak üzere Esenboğa Havalimanına gitmesi ve İstanbul'a hareket etmesi öngörülüyor.

Obama’nın İstanbul’da kültürel ve dini liderler ve öğrencilerle buluşması öngörülüyor.

Istanbul’da Ayasofya ve Sultanahmet’i ziyaret etmesi planlanan Obama ayrıca 6-7 Nisan günlerinde İstanbul’da gerçekleşecek olan “BM Medeniyetler İttifakı’nın İkinci Forumu” kapsamındaki yemeğe katılacak.


TÜRKİYE'YE GELEN BEŞİNCİ ABD BAŞKANI

Barack Obama, Ankara’nın ağırladığı beşinci ABD başkanı oldu. Obama ayrıca göreve başlamasının ardından en kısa sürede Türkiye'ye gelen ABD Başkanı oldu.

Ankara’yi ziyaret eden ilk ABD Başkanı, 6-7 Aralık 1959 tarihlerinde Türkiye'de temaslarda bulunan Dwight Eisenhower olmuştu.

Ankara ayrıca, 1990 yılında George H.W. Bush’u, 1999 yılında Bill Clinton’u, 2004 yılında ise George W. Bush’u da ağırlamıştı.

MÜSLÜMAN DÜNYAYA MESAJ

Obama’nın, Türkiye ziyareti sırasında, “el uzatma” kararlılığını defalarca ifade ettiği Müslüman dünyasına “mesaj” vermek için çeşitli fırsatları olacağına dikkat çekiliyor.

Çankaya Köşkü’nde Obama ve Gül tarafından düzenlenecek ortak basın toplantısı, Obama’nın TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşması ile İstanbul’daki dini liderler ve öğrenciler ile buluşmaları aracılığıyla Müslüman dünyasına yankı yaratacak mesajlar vermesi için fırsatlar oluşturacağı kaydediliyor.

OBAMA KİMLERLE GÖRÜŞECEK?

 • Abdullah Gül
 • Köksal Toptan
 • Muhalefet liderleri
 • Başbakan Recep Tayyip Erdoğan
 • İstanbul’da kültürel ve dini liderler ve öğrenciler
 • Müslüman ile dini azınlıkların liderleri
KRİTİK GÜNDEM MADDELERİ

 • Stratejik ortaklığıın geliştirilmesi
 • İnsan hakları reformları ve azınlıklar konusu
 • Afganistan sorunu
 • PKK ile mücadele
 • Ermenistan 'soykırım' meselesi
 
Üst