1. ezo77

  ezo77 Banned

  Kayıt:
  23 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  83
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir KARŞIYAKALI ama URLADA yaşıyo:(((gelin geldi

  Abdullah Gül Köşk'te kaldığı 7 yıl boyunca hangi kritik atamaları yapacak?

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ezo77 tarafından paylaşıldı.

  11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Köşk’te 7 yıllık görev süresinde Genelkurmay Başkanı'ndan YÖK Başkanı'na kadar çok kritik koltuklara atama yapacak

  Abdullah Gül, 7 yılda önemli atamalara imza atacak ;

  11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Köşk'te 7 yıllık görev süresinde 3 Genelkurmay Başkanı atayacak. Yargıtay Başsavcısı'nı belirleyecek, YÖK Başkanı'nı da seçecek...

  11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa'nın tanıdığı yetkileri ve verdiği görevleri yerine getirecek. İlk iş olarak bugün yeni kabineyi atayacak olan Gül, önemli atamalara imza koyacak.


  MGK SEKRETERİ: Gül'ün ilk işlerinden biri, daha önce kendi atadığı, ancak Sezer tarafından veto edilen 5 müsteşar yardımcısını "asaleten" atamak olacak. Gül, MGK Genel Sekreteri'ni de atayacak.
  KÖŞK ATAMALARI: Gül'ün Dışişleri Bakanlığı'nda danışmanlığını yapan Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Gürcan Türkoğlu'nu Köşk'te önemli bir göreve getirmesi bekleniyor. Basın Danışmanlığına ise Ahmet Sever'i atayacağı konuşuluyor.

  3 YENİ KOMUTAN: Gül 2014 yılına kadar 3 yeni Genelkurmay Başkanı atayacak. Org. Yaşar Büyükanıt'ın 1 yıl kalan görev süresini tamamlamasının ardından, 2008'de Orgeneral İlker Başbuğ'un, 2010'da Orgeneral Işık Koşaner'in Genelkurmay Başkanlığı'na atanması bekleniyor. 2013 yılının 1 numaralı Genelkurmay Başkanı adayı ise orgeneralliğe terfi eden Korgeneral Necdet Özel.

  YAŞ: Gül'ün askeri çevrelerde merakla beklenen kararı ise Aralık ayı başında toplanacak Yüksek Askeri Şura sonrasında ortaya çıkacak.

  YÜCE MAHKEME: Anayasa Mahkemesi'nin yedek üyesi Ali Güzel 2008'de emekliye olacak ve Gül Anayasa Mahkemesi'ne ilk atamayı yedek üyelik için yapacak. Asil üye Sacit Adalı, Mart 2010'da emekli olacak ve Gül asil üyelik için ilk kez isim belirleyecek. Gül, Yüksek Mahkeme'ye 2 asil ve 2 yedek üye daha atayacak.

  YARGITAY: Gül, 2011'de Yargıtay'a Başsavcısı ve Başsavcıvekilini seçecek.

  DANIŞTAY: Gül, birkaç ay içerisinde Danıştay'da boşalacak üyelikler için de atama yapacak. Gül, Uyuşmazlık Mahkemesi için üye seçimini ise 4 yıl sonra yapacak.

  ASKERİ YARGI: Cumhurbaşkanı Askeri Yargıtay üyelerinin üçte biri ile Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin hakim sınıfından olmayan üyelerinin üçte birini de Genelkurmay'ın önereceği adaylar arasından seçme yetkisine sahip bulunuyor.

  HSYK: Gül, 5 asil ve 5 yedek üyeden oluşan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun doğal üyesi olan Adalet Bakanı ile Adalet Bakanlığı Müsteşarı dışında kalan tüm asil üyelerin yerine seçim yapacak.

  YÖK BAŞKANI: YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in görev süresi Aralık ayında doluyor. Gül, 2007 bitmeden YÖK Başkanı'nın yanı sıra bir de yeni YÖK üyesi seçecek. Ayrıca 2008'de 5, 2009'da 9, 2010'da 2 ve 2011'de 1 YÖK üyesi daha belirleyecek.


   
 2. fuşya

  fuşya Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  111
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Abdullah Gül Köşk'te kaldığı 7 yıl boyunca hangi kritik atamaları yapacak?
  Yasalar önemli asıl. Anayasa' da yapılacak değişikliklerin etkileyeceği İç Tüzük' ler kurumların hareket planını ortaya koyacak, aynı zamanda makamların da. Anayasa' da yapılacak köksüz, hatalı, 84 yıllık ülkenin ilkeleri ile bağdaşman, yanlı ve diğer ilkelerle çelişkili değişiklikler menfaat dışı her akımı, her ideolojiyi destekleyebilir, bilinçli ya da bilinçsiz. İnsanlar kurumların başına geçer ve yasalara uygun hareket ederler. İnsanlar yönetimde araçtır bir noktaya kadar. Yasalara göre kumanda ederler ve yasa dışına çıkamazlar. Kişi ve kişilerin önemi, yasadan önemli değil bu bağlamda.
   
 3. azem

  azem Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  120
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Daglarda
  Ce: Abdullah Gül Köşk'te kaldığı 7 yıl boyunca hangi kritik atamaları yapacak?
  bekliyoruz :typing:
   
Abdullah Gül Köşk'te kaldığı 7 yıl boyunca hangi kritik atamaları yapacak? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Abdullah Gül

  Abdullah Gül

  59. HÜKÜMET BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI Kayseri Milletvekili-AKP KAYSERİ - 1950, Ahmet Hamdi, Adviye - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi - İngilizce, Arapça - İktisat Doç. Dr., Öğretim Üyesi - Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi, İslam Kalkınma Bankası İktisat Uzmanı - XIX, XX nci Dönem Kayseri Milletvekili - Devlet Eski Bakanı - Evli, 3...
 2. Abdullah Gül ve Ailesi Göcekte Tatilde

  Abdullah Gül ve Ailesi Göcekte Tatilde

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve ailesi, merhum 8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın meşhur ettiği tatil beldesi Göcek koylarında dinleniyor. Önceki gün rektörler atamasını yaptıkta sonra uçakla Ankara’dan ayrılan Gül Ailesi’ni taşıyan uçak 22.45’te Dalaman Havalimanı’na indi. Gül’ün Dalaman’a gelişi gizli tutuldu. Gül Ailesi, Dalaman’a 15 kilometre uzaklıktaki Sarsala Koyu’na geçti ve...
 3. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Euronews'da

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Euronews'da

  Cumhurbaşkanı Gül, 9 ay sonra Türkçe yayına başlayacak olan Avrupa kanalı Euronews'un sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hamas'ı PKK gibi terör örgütü olarak nitelendirip nitelendirmediğinin sorulması üzerine "Hamas ile PKK terör örgütü arasında bağlantı kurarsanız çok büyük yanlışa girersiniz" yanıtını verdi. Gül, terörle mücadelede kandırılarak terörist...
 4. abdullah gül kaçıncı cumhurbaşkanıdır

  abdullah gül kaçıncı cumhurbaşkanıdır

  abdullah gül kaçıncı cumhurbaşkanıdır abdullah gül Selam arkadaşlar şimdiki Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ile ilgili bir merakım var. Acaba abdullah gül kaçıncı cumhurbaşkanıdır ? Bilen var mı
 5. Abdullah Gül Erken Seçim Düzenlemesini Veto Etti

  Abdullah Gül Erken Seçim Düzenlemesini Veto Etti

  Bu konu; Abdullah Gül erken seçim düzenlemesini veto etti hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, gündemi bir süredir meşgul eden erken seçim düzenlemesine ilişkin olarak Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'den cevap geldi. İşte detaylar.. Türkiye gündeminin en önemli maddelerinden biri olan erken seçim düzenlemesini Abdullah Gül, meclise iade etti. Gül veto gerekçesi olarak...

Sayfayı Paylaş