1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Açık artırmacı Altivi’nin patronuna gözaltı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  Altivi adlı internet açık artırma sitesinin sahiplerinden Mehmet Germiyanlıgil ile şirkette çalışan 32 kişi dolandırıcılık suçlaması ile gözaltına alındı.
  Anlaşmalı şebeke üyelerine ihale edilen ürünlerin tekrar tekrar ihaleye çıkarıldığı, katılımcı ücretleriyle milyonlarca YTL vurgun yapıldığı ve ihaleyi kazanan kişilere ürünlerinin teslim edilmediği iddia edildi.

  Yüzde 70 ucuz

  Polisin yaptığı tespitlere göre otomobilden beyaz eşyaya kadar çok sayıda ürün piyasa fiyatının yüzde 70’i kadar ucuza altivi.com adlı internet sitesinde açık arttırmaya çıkarıldı. Açık arttırmaya katılmak isteyenlerden 5 ile 100 YTL arasında katılım ücreti alındı. Belirlenen katılımcı sayısına ulaşıldığında en yüksek ve benzersiz teklifi veren kişi, ürünü almaya hak kazandı. Piyasa değeri yaklaşık 50 bin YTL olan bir otomobil yüzde 70 ucuza, 14 bin YTL tavan fiyatla açık arttırmaya çıkarıldı. 20’şer YTL katılım ücreti alındı. İlk başlarda siteye ilgiyi arttırmak için ihaleyi kazananlara ürünleri teslim edildi. Ancak daha sonra şebeke devreye sokuldu. Sitenin belirlediği katılımcı sayısı olan 3 bin 100’e ulaştığında teklifler açıldı. Şebeke üyesi arttırmada en iyi teklifi veren kişiyle aynı teklifi vermesi sağlandı. Aynı fiyatı veren 2 katılımcı olunca, bu kez en yüksek fiyata yakın en iyi fiyatı veren diğer şebeke üyesine ürün verildi. 3 bin 100 katılımcıdan toplanan 62 bin YTL’de site sahiplerine kaldı. Bazı ihalelerde ise gerekli katılımcı sayısına ulaşılamadığı gerekçesiyle iptal edildi. Katılımcıların parası yine site sahiplerine kaldı. Site sahipleri ayrıca son 3 ayda ihaleyi kazanarak banka hesaplarına paraları yatıran kişilerin ürünlerini de teslim etmedi. Site sahiplerinin anlaşmalı şebekeyle milyonlarca YTL vurgun yaptıkları iddia edildi. Sitenin yaklaşık 10 bin üyesi bulunduğu belirtildi.

  6 aylık araştırma

  Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla 6 ay önce olayı araştırmaya alan Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü ekipleri önceki gün İstanbul, Ankara ve Eskişehir’de operasyon başlattı. altivi.com’un Beşiktaş’taki merkezindeki bilgisayarlar ve ürünlere el konuldu. Sitenin kurucuları arasında yer alan reklamcı Alinur Velidedeoğlu ve yapımcı Fatih Aksoy’un 2 ay önce ortaklıktan ayrıldıkları öne sürüldü. Operasyonla birlikte site ihalelere ara verdi.

  Aksoy: Kurucuydum ortaklıktan ayrıldım

  SİTENİN kurucuları arasında bulunan Fatih Aksoy, dün bir internet sitesine yaptığı açıklamada sadece kurucu ortak olduğunu ancak daha sonra ayrıldığını anlattı. Şirketi uzun süredir Mehmet Germiyanlıgil’in tek başına yönettiği bilgisini de veren Aksoy, şunları söyledi: "Alinur Velidedeoğlu, Emre Ergani ve benim Altivi.com ile ile hiç bir ilişkimiz bulunmuyor. Ben burada zaten küçük ortaktım ve çok para kazanamayacğımı anlayınca da çekildim. Daha önce de buna benzer bir konu gündeme gelmiişti. Ancak mahkeme sürecinde hatırladığım kadarı ile yasal bir suça rastlanmamıştı."

  kaynak:hürriyet.com


   
Açık artırmacı Altivi’nin patronuna gözaltı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gözaltı morlukları

  gözaltı morlukları

  Gözaltı morlukları için: Papatya çayı ya da lavanta çayını, göz kapaklarınızda 5 er dk. bekletin
 2. gözaltı kırışıklıkları

  gözaltı kırışıklıkları

  göz altı kırışıklıkları göz altı kırışıkları kırışıklık gözaltı kırışıkları gözaltı kırışıklıkları Göz çevresi kırışıklıkları için: 1 yemek kaşığı soya yağı, 1 yemek kaşığı bademyağı bir kapta karıştırın. göz çevresine masaj yaparak sürün. Gece yatmadan evvel yapın. Göz altı kırışıklıkları, genellikle, yaşlanmanın ilk belirtisidir. Yaş ilerledikçe cildimiz incelir ve esnekliğini kaybettiği...
 3. gözaltı

  gözaltı

  Rüyada gözaltinda oldugunu gören hayra ula-sir. Kendi evinde bulunuyorsa daha da hayirlidir. Göz hapsinden kurtuldugunu görmek de, iyidir.Bazi tabircilere göre; göz hapsi koruyucular ve korunmakla ta-bir olunur. Rüya sahibi kendisini göz hapsinde tutanlarin hallerine ve tavirlarina bakarak bu rüyayi tabir etmelidir. Eger gözaltin-daki kimseyi gözetenler güzel yüzlü, hayir sahibi kimseler ise...
 4. Açık

  Açık

  Açık kapı baht açıklığına, iş arayanın bunu bulmasına, maksadın gerçekleşmesine, Açık pencere gönül huzuruna yahut küçük bir rahatsızlık geçirmeye delalet eder.
 5. Çilekeş - Gözaltı

  Çilekeş - Gözaltı

  Yanlış yolda kayboldu Doğrular hiç oldu içim dolu kural kesti kolu Ölü dağlardan battal gazi Komiser olamaz kovalar mazi Dağda ovada işkence var Sana da bana mabusta tek çare kapuska Apışma kel yapışma len karışma sen yoluma giden ben özgürsem Hakimiyet kimde kalır rüşvet satın alır Paraya tapın yaraya bakın İnfaz ölümden sonrada var Yan gelip yatın bende kaybolan her gencin adı Damağında...

Sayfayı Paylaş