1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.136
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Acil göz hastalıkları..

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  GÖZ YARALANMALARINDA KORUNMA VE İLKYARDIM Biliyor musunuz ki, göz yaralanmalarının (kazalarının) %90′ı önlenebilir. Yine biliyor musunuz ki göz kazalarının (yaralanmallarının) %45′ı ev oritamında olur. İster evde, ister okulda, ister işte, ister oyunda, nerede olursanız olun, görmenizi koruyacak her önlemi almalısınız. Bu küçük broşürde, gözlerinizi yaralanmalardan korumak için bazı öneriler vereceğiz. Elbette bir kaza olduğunda sorunu tek başınıza çözemeyebilirsiniz. 0 durumda en yakınınızdaki hekime başvurmanız gerekecektir. İlk yardım yapıldıktan sonra sorununuzu hekiminizle paylaşabilirsiniz.
  Göz Yaralanmasından Korunma
  Göz yaralanmasına bağlı görme kaıyıplarını önlemede ilk ve en önemli adım yaralanmayı engellemektir.
  Evde ne yapalım?
  Günlük yaşantımıızda kullandığımız pek çok madde gözle değdiğinde ciddi yanmalarlyanıklar yapar. 0 nedenle; spreyleri kullanırken (saç spreyi, sprey deodorant, spreyli temizlik araçları) Çok dikkatli olun ve gözünüze gelmemesi için çıkış deliğini dışarıya ve göz seviyesinden aşağıya ayarlayın.
  * Kimyasal sıvılar , deterjanlar, amonyak türü maddelerin (temizlikte ve diğer amaçla kullanın) kulianma kılavuzlarını dikkatlice okuyun. Her kullarııştan sonra ellerinizi iyice yıkayın ki, göze bulaşma olmasın.
  *Yağda kızartma yaparken, kızgın yağın sıçramasını önlemek için tencere ve tavaya kapak kullanın.
  * Çok kuwetli kimyasal kullanmanız gerektiğinde göze teması engellemek için gözlük {mümkünse özel gözlük) kullanın..

  *Güneş lambaları (ultraviyole) kullanırken opak camlı gözlük kullanın. *Özellikle çocuklar çevrede iken bıçak, çatal gibi araçların kullanımına özen gösterin.
  İşyerinde
  Pek Çok cisim ummadığımız şekilde uçarak gözünüze çarpabilir ve göze zarar verir.
  *İşinizde :):):):)l ya da diğer parçacıkların göze çarpma riski varsa (marangoz, demirci) mutlaka özel iş gözlüğü kullanmalısınız.
  *Kaynağa bakmak çok tehlikelidir. İşiniz bunu gerektiriyorsa özel gözlük kullanmalısınız.
  *Tanımadığınız bir aleti kullanırken mutlaka kullanım kılavuzunu okumalı ya da yardım istemelisiniz.
  *İşe başlarken “gözlerimi uçan parçacıklardan, dumandan, tozdan nasıl korurum?” diye düşünmelisiniz.
  Çocuklarla
  Uygun biçimde kullanimazsa pek çok oyun ve oyuncak göze zarar verebilir
  *Çocuklara oyuncak seçerken yaşlarını ve sorumluluk alma derecelerini gözönünde bulundurun. Özellikle çat- pat, dart ve oyuncak tabancaları satın almayın. Ayrıca çocukların kağıt külah içinden üfleyerek uzağa fırlattıkları kağıt parçaları ile oluşturdukları bir oyun ülkemizde çok yaygındır. Bu kağıt parçalarının içine iğne koyabilmektedirler. Bu çok tehlikelidir. Bu oyunu yasaklamalısınız.
  *Çocukların tehlikeli bir oyun oynadıklarını gördüğünüzde bunları engellemelisiniz: Kartopu gibi, sönmemiş kireç kalıntılarına taş atmak gibi, şişelerle koşmak gibi.
  *Çocuklara makas gibi, kalem gibi tehlikeli olabilecek cisimleri nasıl kulianacaklarını öğretmelisiniz.
  Bahçede/Tarlada
  *Buğday başakları da dahil pek çok bitki çarptığında göze zarar verir. Özellikle dikenleri varsa. AIçak dallı ağaçların yanında dikkatli olunmalıdır.
  *Odun kırma işlemi, fırlayan parçacıklar nedeniyle önemli bir yaralanma nedenidir. Özel dikkat belki de gözlük takılması gereklidir.
  Havaifışek
  Havaifişekler her yaş grubu için çok önemli bir göz yaralanması nedenidir.
  *Patlayıcı olan türleri kullanılmamalıdır.
  *Çocukların havaifişek ile ilişkisi olmamalıdır.
  *Havaifışek atılırken yakınında olunmamalıdır.
  Tüm öneriler bir uzun listeden kısa bir derlemedir. Biliniz ki; bir işi yaparken “gözü nasıl korurum?”diye düşünmeniz bile yeterli ve önemli bir önlemdir.
  İLK YARDIM
  İlk yardım ve hemen sonrası gerekli yere başvuru önemlidir.
  Göze Birşey Kaçtığında
  Asla gözünüzü oğuşturmayın. Üst göz kapağını kirpiklerden tutarak alt göz kapağının derinliklerine kaçan kaçan cismi hareket ettirecek ve birkaç kez göz kırpmak ile cisim gözden çıkacaktır. Gözlerinizi açıp soğuk suyla gözü yıkamanız da yararlı olur. Eğer çıkaramazsanız, uğraşmayın ve hekime başvurun.
  Göze Sert BIr Çarpma Olmuşsa
  *Ağrı ve şişmeyi önlemek için hemen, 15 dakika süreyle soğuk baskı uygulayın (buz ya da soğuk suya batırılmış havlu ya da bez parçası ile).
  Göz ya da Kapaklarda Kesi Varsa
  *Gözü gevşek olarak bandlayın ve hemen hekime başvurun. Asla baskı uygulamayın, gözü oğuşturmayın.
  Kimyasal Yanıklar
  Gözü hemen suyla yıkayın. Bu sırada göz kapaklarını açmanız gerekir. Başı temiz bir su kaynağının (kabın) içine sokup gözlerinizi açarak da yapabilirsiniz. Bu işlem en az 15 dakika sürmelidir. Bu arada gözün oynatılması (sağa-sola, yukarı-aşağı), iyice yıkanmasını sağlar. Kapama uygulamayın. Yıkadıktan sonra hekime başvurun.
  UNUTMAYIN erken, doğru tedavi ile görme korunur ancak yine unutmayın ki, korunma ve ilk yardım Çok daha önemlidir.


   
Acil göz hastalıkları.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarda göz hastalıkları..

  Çocuklarda göz hastalıkları..

  Çocuklarda Göz Hastalıkları Hazırlayan Doç. Dr. Huban Atilla Ankara Üniversitesi Tıp Fak. Göz Hastalıkları AD 1. Bebek ve konuşamayan çocuklarda kırma kusuru ya da gözlük için ölçüm yapılabilir mi? Çocuklar sözel yanıt vermeye başlamadan önce de gözlük gereksinimi olup olmadığının anlaşılması için ölçüm yapılabilir. Gözbebeklerini büyüten damla uygulamasının ardından retinoskopi ya da...
 2. Genel göz hastalıkları..

  Genel göz hastalıkları..

  REFRAKSiYON KUSURLARI Odaklanan isigin gormemizi saglayan retina tabakasinin onune veya arkasina dusmesi sirasiyla miyopi ve hipermetropi olarak adlandirilan gorme kusurlarina yol acar. Kornea adini verdigimiz saydam tabakanin dikey ve yatay ekseni arasindaki kirma dereceleri arasinda bir fark varsa bu durum da astigmatizma adi verilen kirma kusuruna sebep olur. Miyopinin duzeltilmesinde...
 3. göz sağlık, göz hastalık, göz kusur

  göz sağlık, göz hastalık, göz kusur

  gözde sineklenme gözün cift görmesi gözde lekeli görme leke görme leke görmek Gözde 7 Tehlike Görmenizi ciddi olarak tehdit eden hemen tüm hastalıklar… Hayatınızın ilk yarısında görmenizi ciddi olarak tehdit eden hemen tüm hastalıklar tehlike sinyalinin biri veya birkaçı ile kendini ele verir. 7 Kanser tehlike sinyalini bilmeniz gerektiği gibi bunları da bilmelisiniz. 1. Sürekli kırmızılık:...
 4. Göz Hastalığı Tavuk Karası

  Göz Hastalığı Tavuk Karası

  tavuk karası hastalığı tavuk karası tedavisi gözü hastaligi forum hastalıkları ve tedavisi Az aydınlık yerlerde, görememek şeklinde ortaya çıkan bir çeşit göz hastalığıdır
 5. Alerjik Göz Hastalıkları Nelerdir?

  Alerjik Göz Hastalıkları Nelerdir?

  Allerji toplumda sık görülen bir hastalıktır ve insanların yaklaşık 'inde allerjinin bir veya birkaç çeşidi görülür. Çevreyle direkt teması nedeniyle göz allerjik hastalıklara daha sık meyil gösteren bir organımızdır. Göz allerjileri gözde yanma, batma, kaşıntı, çapaklanma, kızarıklık, sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu meydana getirebilir. İleri allerji formlarında gözün beyaz...

Sayfayı Paylaş