Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Acil Şartlarda Doğum

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Gebe bir kadının zihnini meşgul eden onlarca sorunun arasında en korkutucu olanlardan biriside doğum sancıları başladığında hastaneye yetişememe korkusudur. Özellikle erken doğum olaylarında bu duruma sıkça rastlanır. Sancılar birden bire başlayabilir, aniden bebeğin suyu boşalabilir ve kişi ıkınma hissi duyabilir. Bebek hiç hesapta yokken dünyaya merhaba demek isteyebilir. Bu tür tablolara kırsal alanda sıkça rastlanırken büyük şehirlerde doğumlar genelde hastane şartlarında ve doktor kontrolünde gerçekleşmektedir.Ancak trafik problemi nedeni ile azımsanmayacak sayıda kadının arabada doğum yapmak zorunda kaldığı gerçeğini de gözardı edemeyiz.Hemen hepimiz Türk Filmlerinde gebe bir kadının sancılarının başladığını, yaşlı bir kadının hemen gebenin yanına geldiğine ve etrafdakilerden sıcak su ve temiz havlu istediğine şahit olmuşuzdur. Filmin sonunda doğum hiçbir problem olmadan gerçekleşmekte ve bir sonraki karede "kocaman" bir bebek ağlamaktadır.Eğer böyle bir durum sizin başınıza gelirse neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz ? Eğer vakitsiz olarak doğum sancılarınız başlar ise ve hastaneye yetişecek kadar vaktiniz yok ise ilk önce doğumun normal bir olay olduğunu aklınıza getirmeye çalışın. Asla panik olmayın. Sakin olmanız tek başınıza bile olsanız doğuma konsantre olmanızı sağlar. Eğer mümkünse doktorunuzu arayın ve ambulans çağırın. Bunu kolaylaştırmak için gebeliğinizin en başından başlayarak doktorunuzun, acil yardımın ve size en yakın ambulans şirketlerinin telefon numaralarını kolaylıkla ulaşabileceğiniz yerlerde tercihan telefonun yanında tutun. Yanlız iseniz size yardımcı olabilecek bir komşunuzu ya da arkadaşınızı çağırın.
  Eğer varsa pantolonunuzu ve iç çamaşırınızı hemen çıkartın, Sancılar arasında derin derin nefes alıp vermeye çalışın, sancılar esnasında ise yavaşça ıkının. Size yardımcı olacak kişiye bebeğin başını görüp göremediğini sorun. Eğer baş görünmüyor ise daha vaktiniz var demektir ve profesyonel yardımın gelmesini bekleyin. Baş görünüyor ise yardımcınıza bebeğin kafasını hafifçe korumasını isteyin. Asla ve asla bebeğin başını çekmesne izin vermeyin.
  Bebek doğduktan sonra başaşağı tutularak ağzındaki ve burnundaki sıvıları dışaı atması sağlanmalıdır. Ağlaması amacı ile poposuna hafifçe vurulabilir, sırtı sıvazlanbilir ya da ayak tabanları sıkıştırılabilir.
  Göbek kordonu bağlanmadan asla kesilmemelidir. Bu hem annede hem de bebekte kan kaybına ve hayati tehlikeye neden olabilir. Kordon birer santim ara ile temiz bir ip ile sıkıca bağlanmalı ve bu iplerin arasından temiz bir makas ile kesilmelidir. Eğer mümkün ise kordonun hiç kesilmemesi daha uygundur.Bebek doğduktan sonra kordon asla çekiştirilmemelidir.
  Plasenta da ayrılıp doğduktan sonra atılmamalı, gelecek olan hekime gösterilmelidir. Kanamayı azaltmakmaksadı ile annenin kasık bölgesine dışarıdan sertçe masaj yapılması faydalı olur. Doğumdan hemen sonra bebek vücut ısısını ayarlayamayacağı için battaniye yada havluya sarılmalıdır. Ancak bu maddeler bebeğin canını acıtacak kadar sıcak olmamalıdır.
   
Acil Şartlarda Doğum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte acil doğum..

  Hamilelikte acil doğum..

  hamile doğurtma oyunları hamileyi doğurtma oyunu hamile doğurma oyunları hamileleri oyunu doğumda sıcak su ne işe yarar Gebe bir kadının zihnini meşgul eden onlarca sorunun arasında en korkutucu olanlardan biriside doğum sancıları başladığında hastaneye yetişememe korkusudur. Özellikle erken doğum olaylarında bu duruma sıkça rastlanır. Sancılar birden bire başlayabilir, aniden bebeğin suyu...
 2. ''Suyumuz bitiyor acil önlem şart''

  ''Suyumuz bitiyor acil önlem şart''

  Türkiye'de kurulan ilk soroptimist kulübü olan İstanbul Soroptimistleri’nin 60’ıncı yılı nedeniyle düzenlenen toplantıda her geçen gün önemi artan "Su" tartışıldı. 1999-2001 yılı Avrupa Federasyon Başkanı Ayla Selçuk, 57 ülke soroptimistleriyle bir araya gelerek su projeleri geliştirdiklerini belirterek, "Tüm dünyada durum çok ama çok ciddi" dedi. İTÜ Maçka Sosyal...
 3. Ağrısız doğum için spor şart

  Ağrısız doğum için spor şart

  rüyada ağrısız doğum yapmak Ağrısız şekilde doğum yapmak isteyen arkadaşlarımızın aşağıdaki hareketleri mutlaka ama mutlaka yapmalarını tavsiye ediyoruz. BAŞLAMADAN ÖNCE MUTLAKA DOKTORUNUZA DANIŞIN ARKADAŞLARIM. • Günümüz toplumunda egzersiz yavaş yavaş günlük hayatın bir parçası olmaya başladı. Hamilelik dönemlerini daha sağlıklı geçirmek isteyen kadınlar da hamilelik sürecine egzersizi...
 4. Normal Doğum Şart

  Normal Doğum Şart

  Annelik insanın ulaşabileceği en kutsal mevkidir.Bunu en iyi anneler bilir ve yine dünyaya bir çocuk getirmenin ne demek olduğunu da hiç kimse bir anneden iyi ifade edemez.Dünyaya bir canlı getirmenin zor olduğunu düşünen anne adayları ise bunun zorluğunu tahmin ettiklerinden olsa gerek artık çoğu zaman doğumun kolayını tercih etmekteler.Yani sezeryanle doğumu ! Günümüzde...
 5. doğum borçlanması şartları nelerdir ?

  doğum borçlanması şartları nelerdir ?

  Doğum borçlanmasında yapılan yeniliklerden dolayı bu işin nasıl yapıldığını yada şartlarının neler olduğu nu bilmiylorum bu konu hakında lütfen bana bilgi verir misiniz.

Sayfayı Paylaş