Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Adet hesaplama

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  adet hesaplama programı adet günü hesaplama otomatik regl günü otomatik adet hesaplama, takvimi, programı, günü, nasıl yapılır, cetveli, tablosu ve dahası burada arkadaşlar


  Özelliklede gebe kalmak isteyenleri yakından ilgilendirecek bilgiler bunlar Melek'lerim. Başlığımızdan da anladığınız gibi adet günü hesaplaması hakkında bilgiler paylaşıyoruz bu yazımızda.


  < Konu Resmi..>
  Gebe kalmaya çalışırken adet düzeniniz ile ilgili birkaç ipucu..

  Bazal vücut ısısı: Yumurtlamayı tespit için önemli faktördür. Yumurtlamadan önce ısıda 0.4-0.6 derecelik artış olmaktadır. Adet takvimi hesaplama için önemli bir bulgudur.  Servikal (rahimağzı) değişikler: Eğer serviks aşağıda, kuru, sert ve kapalı ise adetinizin döllenmeye elverişli olmayan dönemindesiniz.Ne zaman ki serviks yukarıda, kısa ,yumuşak,açık ve ıslak ise adetinizin döllenmeye müsait dönemindesiniz. Rahim ağzı değişikliklerini değerlendirme adet takvimi hesaplama için önemli bir bulgudur.


  Servikal mukus(salgı): Servikal mukus serviksten salgılanan bir yapışkan sıvı olup spermlerin rahimde kalmasını sağlamakta ve döllenmeye yardımcı olmaktadır .Adetin başından sonuna kadar sırayla;

  ü Kuru: Adetten sonraki 4-5 gün az veya hiç sıvı(döllenmeye müsait dönem değil)

  ü Yoğun-Koyu: 2-3 gün süre ile adet döneminde salgı bu şekilde olmakta ve döllenme bu sırada pek uygun olmamaktadır.

  ü Krem şeklinde (süt gibi): 2-4 gün süre ile adetin bir döneminde bu şekilde olmakta ve el kremine benzer yapı taşımaktadır.Bu dönem döllenmeye müsait bir dönemdir.

  ü Yumurta beyazı şeklinde: Döllenmenin en uygun olduğu dönem.Şeffaf ve yumurta beyazı görünümünde,elastik kıvamda.Yumurtlama genellikle bu dönemde olmaktadır.

  ü Kuru (tekrar): Adet öncesi döneme gelmekte, ovulasyonla hormonlar tekrar düşmekte ve gebe kalma şansı tabii ki çok azalmaktadır.

  Adetin ilk günü : Adet gününü referans aldığımızda tüm hesaplamalar ve ilaç kullanımında adetin ilk günü önem taşımaktadır. Adetin ilk günü ile kastedilen kanamanın başladığı ilk gün olmaktadır.

  Adet uzunluğu : Normal olarak kabul edilen 28 gün olmakla birlikte bazı kadınlarda daha uzun veya daha kısa sürmektedir ,+/- 7 gün değişkenlik gösterebilir.

  LH artışı : Tipik olarak yumurtlama ile birlikte artar ve yumurtlamanın tespiti için testlerde bu artış izlenebilmektedir.

  Foliküler faz: Ovulasyon (yumurtlama) öncesi dönem olup normalde 14 gündür,süre değişkenlik gösterebilir.

  Luteal faz : Bu dönem ovulasyondan sonra diğer adet başlayana kadar olan dönemdir.Süresi sabit olup 14 gündür.

  Ovulasyon: Yumurtalıktan yumurtanın bırakılıp fallop tüpleri tarafından yakalanma sürecidir.

  Döllenme dönemi: Yumurta atıldıktan sonra 24-48 saat yaşamakta, buna rağmen sperm ise 3-5 gün kadar kadının rahminde canlı olarak kalabilmektedir Döllenmenin en güçlü olduğu dönem yumurtlamanın 3 gün öncesi ve 2 gün sonrasıdır.

  Adet dönemi : Gebelik oluşmadığı zaman kalınlaşan endometriyumun rahim içi dokusundan kanayarak atılmasıdır.  Ovulasyon ne zaman meydana gelir ve ne kadar sürer ?

  Düzenli adeti olanlarda ovulasyon adetin 14’üncü günü olmakta, fakat genelde kadından kadına değişiklik göstermektedir.Atılan yumurta tüpler tarafından yakalanmakta ve oluşan hormonal değişikler ile 24 saat içinde döllenmeye hazır olmaktadır.Bu sırada servikal mukus değişmekte ve vücut ısısı artmaktadır.Kadın vücudunda yumurtlama ile değişik bulgular olmakta ve bu belirtiler kadından kadına değişmektedir.Ovulasyonla birlikte:

  ü Servikal mukus değişikliği ,bazal vücut ısısı artışı

  ü Kasık alt kısmında ağrı (mittelschmerz)

  ü Bazı kadınlarda gaz şikayeti , baş ağrısı ve göğüslerde gerginlik şikayetleri

  ü ****** istekte artış

  ü 1-2 damla kanama olabilir.

  Kaynak: e-gebelik.net


   
Adet hesaplama konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Adet Dönemi Hesaplama Tablosu bekleyenler

  Adet Dönemi Hesaplama Tablosu bekleyenler

  Bu konu adet dönemi hesaplama tablosu bilgilerine yer vermektedir. Bebek sahibi olmak isteyenlerin bizden en çok istedikleri bilgilerden biri olan adet dönemi hesaplama tablosu ile regl dönemlerini hesap edebilir, yumurta takibinizi yapabilirsiniz. Hamile kalmak isteyenleri yakından ilgilendiren tablo sizlerle.... Adet hesaplayıcı doğru kullanıldığı takdirde hamile kalmak için en uygun...
 2. Beklenen adet tarihi hesaplama

  Beklenen adet tarihi hesaplama

  Beklenen adet tarihi hesaplama hususunda yardıma ihtiyacım var arkadaşlarım sitenizde var ise otomatik hesaplama beni oraya yönlendirin yoksa bilen bir kişi bana tek tek ranıs hesaplama yapılacağını anlatabilirse sevinirim.
 3. Adetlerim düzensiz yumurtladığımı nasıl anlıycam?

  Adetlerim düzensiz yumurtladığımı nasıl anlıycam?

  Düzensiz adet görenlerin yumurtlama zamanını bilmesi ve kesin olarak belirlemesi oldukça zordur. Zaten yumurtlama düzensiz bir şekilde olduğu için adet görmeside düzensiz olacaktır. Bunu kesin olarak anlayabilmeleri için eczane’lerden alacaları eliza testi ile idrar yolu ile yapacakları LH dediğimiz pik’ini ölçen cihazlar tespit edebilir ve anlayabilirler. Yumurtlama gününü tahmin etmek için...
 4. Adet günü nasıl hesaplanır ?

  Adet günü nasıl hesaplanır ?

  Adetin düzenli olması , üreme için gereklidir. Zira düzenli adeti olan bir bayan , ovülasyon günlerini kolaylıkla saptayıp , gebe kalma şansını artırır. Adetin düzenli olması , hormonların doğru çalıştığını, gösterir. Gebeliğin sağlanabilmesi için tabi sadece adetin düznli olması yetmiyor. Kaliteli yumurta üretimi, rahmin gebeliğe elverişli olması gerekmektedir. Rahimsel bazı problemler...
 5. adet hesaplamalarıma gore 29 aralıkta en son adet oldum.

  adet hesaplamalarıma gore 29 aralıkta en son adet oldum.

  adet hesaplamalarıma gore 29 aralıkta en son adet oldum.. ınternettekı hesaplamalara gore 19 ocakta olmam gerekıyordu hamılemıyım acaba?

Sayfayı Paylaş