Adetliyken İlişkiye Girmek Zararlı mı?

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Adetliyken İlişkiye Girmek Zararlı mı?
Adetliyken İlişkiye Girmek Zararlı mı? başlıklı konumuzda adetliyken ilişkinin zararı olup olmadığı, kısırlık yapar mı? Bu dönemde ilişkiye girince hamile kalma olasılığı var mıdır? Bunların hepsine ilişkin yazımızın içeriğinde bilgiler sunacağım. Bu konuyu merak edenler aslında doktorların da sunduğu şu bilgiye göre adetliyken birleşmenin hiçbir sakıncası yok. Yani bir kadın regl olurken ilişki yaşamasında tıbben de ne erken ne kadın açısından zarar yoktur.

adetliyken iliskiye girmek.jpg


Kadınların adet döneminde daha çok ilişkiye meyilli olduğu söylenir. Tıbben bir yasak yoksa çiftlerde kendi din inanış ahlaki değerlerine göre kendi istekleri doğrultusunda ilişkide bulunabilirler. Ama şu da unutulmamalı adet döneminde ilişkiye girmek bazı enfeksiyonları da beraberinde getirebilir. Eğer bir sakınca yasak yoksa ilişki anında prezervatif ile ilişkiye girmek en doğrusu. Adet döneminde ilişkide bulunmak bizim dinimiz gereğince yasak kabul edilmiştir. En doğrusu ve günah olmayanı adet tamamen bittikten sonra temizlenip boy abdesti almak suretiyle temizlenmiş şekilde ilişkiye girmek en güzelidir. Tabii burada biz kimsenin özeline inanışına karşı çıkamayız. Herkes nasıl isterse o şekilde hayatını idam ettirmek. Dediğim gibi bu çiftlerin kişilerin inanışına dinine isteklerine kalmış bir şey.

Peki adet döneminde ilişkiye girmek hamile kalmayı kolaylaştırır mı? Buna çok çok düşük ihtimal belki de hayır cevabını verebilirim. Hamile kalınabilecek kadın için 1 ayda tek bir gün vardır o da daha önceki yazılarımda sürekli anlattığım yumurtlama (ovulasyon) denilen durumdur. Bunun için adetinizin başından sayarak yaklaşık adet döngünüzün ortalarına denk gelir. Örneğin 28 günde bir adet olan kadın 14. gün yumurtlaması gerçekleşir. Siz her ihtimale karşı 14. günün 3 gün öncesi 3 gün sonrasında da gün aşırı ilişkiye girerseniz hamile kalma olasılığınız artmış olur. Bu 3 gün öncesi ve sonrası ilişkiye girme durumu sizin hamile kalma olasılığınızı artırmış olur şöyle ki sperm hücreleri 3 gün canlı kalabildiğine göre yumurtlamadan 3 gün önce girilen ilişkide vajinanın içine dökülen spermler 3 gün boyunca canlı kalacaktır. Ve yumurta çatladığında ise onu dölleyebileceklerdir.

adet doneminde iliskiye girmek zararlimi.jpg


Dediğim gibi adetliyken kadınlarda cinsel istek artabilir ama kanama durumu iki tarafı da rahatsız edip zevk duymaya engel olabilir. Bir inanışa göre de adetliyken ilişkide bulunmak kısır yapar düşüncesidir. Bu aslında yanlış bir düşüncedir. Belki de bizim inancımıza göre genç çiftlerin günaha girmemesi için söylenmiş bir uyarı söylemi de olabilir. Gerçek anlamda kadının temiz olduğu durumlarda cinsel ilişki daha doğru ve günahsız olur. Bir diğer yanlış bildi de şudur ki adetliyken kadından akan kanın pis kan olduğu kanısıdır. Bu kan kirli pis bir kan değil aksine rahim içinde bulunan bir dokunun dökülme işlemidir. Bu doku da pis değil temiz bir kandan meydana gelir. Nihayetinde adetliyken ilişkiye girmek ne kısırlık yapar ne de tıbben bir zararı vardır ama ayrıca hamile kalmak ta neredeyse imkansızdır bu dönemde. Ama dinimiz gereği adetli bir kadının ilişki yaşaması doğru bir olgu değildir hatta günah olarak bilinir. Seçim size kalmış artık..
 
Son düzenleme:
Üst