Adile Naşit biyografisi ve merak edilenler

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Adile Naşit biyografisi ve merak edilenler
Adile Naşit

Asıl adı Adile Keskiner olan Türk sinemasının ünlü oyuncusu Adile Naşit, 17 Haziran 1930da İstanbulda doğdu.
Tiyatro oyuncusu Amelya Hanım ile ünlü komedyen Naşit in kızı olan Adile Naşit, babasının ölümü üzerine öğrenimini yarım bırakarak, 1944 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Tiyatrosu na girdi.

Herşeyden Biraz oyunuyla sahnede olduğu yıl, Halide Pişkin in grubuyla İstanbul da turneye çıktı. Daha sonra Muammer Karaca nın tiyatrosuna girdi ve 1948 de komedi oyuncuları Aziz Basmacı ve Vahi Öz le birlikte kurdukları toplulukta 1951 yılına kadar çalıştı. Yine 1948 yılında Lüküs Hayata filmiyle sinema oyunculuğuna başladı.

1950 de, kendisi gibi tiyatrocu olan Ziya Keskiner ile evlendi. 1954 te yeniden Muammer Karaca tiyatrosuna döndü ve 1960 a dek burada çalıştı.

1961 de, eşi Ziya Keskiner ve abisi Selim Nasit Özcan ile birlikte, Naşit Tiyatrosu nu kurdular. Bu topluluğun dağılmasından sonra 1963 te girdiği Gazanfer Özcan - Gönül Ülkü tiyatrosunda, 1975 e kadar aralıksız olarak çalışmışdı.

Adile Naşit, sinemaya ikinci ve asıl girişini 1970 lerde yaptı. 1976 da İşte Hayatı adlı filmdeki rolüyle, Antalya Altın Portakal Film Festivali nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Rıfat Ilgaz ın eserlerinden sinemaya aktarılan Hababam Sınıfı filmlerinin birçoğunda, müstahdem kadın rolüyle yeraldı ve buradaki oyunculuğuyla da büyük beğeni kazandı. 1978 de Uluslararası Sanat Gösterileri nin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya başladı

1981 yılında TRT televizyonunda Uykudan Önce isimli bir çocuk programı yapmaya başladı. Bu programda anlattığı masallar ve öykülerle, çocukların gönlünde taht kurdu. Gerek sinema filmlerinde, gerekse oyunlarda, basit, saf, iyi yürekli kadın tiplemesini başarıyla oynadı ve kendine has bir üslupla yenileyerek karakteristik hale getirdi.

Adile Naşit, 11 Aralık 1987 de İstanbul da öldü.

adilenasit4kp.jpg
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
2
Görüntüleme
942
Misafir
M
M
Cevaplar
2
Görüntüleme
2K
LaViNYaM
LaViNYaM
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Misafir
M
Bilge Gökçen
Cevaplar
6
Görüntüleme
1K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Üst