1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Adnan Menderes anılıyor

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  Eski Milletvekili Aydın Menderes, 27 Mayıs 1960 ihtilalinin ardından 17 Eylül 1961'da idam edilen babası Adnan Menderes ile diğer siyasetçiler Fatih Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ı andı. Aydın Menderes, idamlarının 64. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı anma mesajında, “Aziz şehitlerimiz Hasan Polatkan, Fatin Rüştü Zorlu ve Adnan Menderes'i tükenmez bir acı ve hasretle, Cenab-ı Hak'tan rahmet niyazıyla, fatihalarla, yasinlerle ve hatimlerle bir kere daha anıyoruz” dedi. Menderes, Demokrat Parti'nin Türkiye için verdiği hizmetlerin Türk milletinin hafızasında ve vicdanında yer aldığını belirterek, “Gayrı meşru bir darbe, 27 Mayıs 1960'tan 17 Eylül 1961'e kadar her an ayaklar altına alınmış insan hakları ve hukukun bütün evrensel ilkeleri, zulüm, işkence ve 16 Eylül ile 17 Eylül 1961'de gerçekleştirilmiş üç siyasi cinayet vardır” dedi.
  Aydın Menderes, babası Adnan Menderes, Zorlu, Polatkan ve Demokrat Parti'nin Türkiye için vermiş olduğu büyük hizmetlerin milletin vicdanında korunduğunu belirtti.

  TBMM BAŞKANI TOPTAN: MİLLETİN GÖNLÜNDE TAHT KURDU

  TBMM Başkanı Köksal Toptan da, Menderes'in ölüm yıldönümü nedeniyle oğlu Aydın Menderes'e gönderdiği mesajda, Menderes'in ülke demokrasisinin tüm kurum ve kurallarıyla yerleşmesi ve milletin devlet yönetiminde tek söz sahibi olması yönünde unutulmaz hizmetlerde bulunduğunu ifade etti.
  Toptan, mesajında şunları kaydetti:
  “Demokrasi mücadelesinin, yoksulluğun yenilmesi, herkesin iş, aş ve ekmek sahibi olması yolundaki hizmetleriyle taçlanıran merhum babanız, bu hizmetleriyle kadirşinas milletimizin gönlünde erişilmez bir taht kurmuştur.

  Hizmetleriyle gönüllerde yaşamaya devam eden merhum Menderes'i ölüm yıldönümünde bir kez daha rahmet ve derin saygıyla anıyorum, milletimizin ve ailenizin çektiği acıları yürekten paylaşıyor, merhuma Allah'tan rahmet diliyorum.”

   
Adnan Menderes anılıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Adnan Menderes Üniversitesi

  Adnan Menderes Üniversitesi

  Üniversitemiz 03.07.1992 tarihli 3837 sayılı "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin değiştirilerek kabulüne dair 2809 Sayılı Kanun ile 78 ve190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında Kanun" ile kurulmuştur. FakültelerÖğrenim Süreleri - Eğitim Fakültesi4 Yıl - Fen Edebiyat Fakültesi4 Yıl - Nazilli İktisadi ve...
 2. Adnan Menderes

  Adnan Menderes

  Adnan Menderes (tam adı: Ali ADNAN Ertekin MENDERES, 1899–1961), 1950-1960 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti başbakanlığı görevinde bulunmuştur. 1899'da, Aydınlı zengin bir çiftçinin oğlu olarak doğdu. Büyük babası Hacı Ali Paşa Kırım Tatarlarından olup Eskişehir çevresinden Tire taraflarına göç etmiştir.İbrahim Ethem Bey'le,Tevfika Hanım'ın oğludur.Kızkardeşi Melike küçük yaşta...
 3. Adnan Şenses

  Adnan Şenses

  Baba Muhsin anne Emine'den 21.8.1935 de Bursa'da dünyaya gelen Adnan Şenses babasının memuriyeti dolayısıyla Ankara'ya taşındı.İlkokula Ankara İsmet İnönü ilkokulu'nda başlayan Şenses tahsilinin devamını İstanbul'a taşındıkları Karagümrük İlk ve Ortaokulunu tamamlayıp, ailesinin ısrarı ile marangozluk sanatına başlamıştır. Atelye çalışmaları zamanı sesinin güzelliği ile çevresinin dikkatini...
 4. Adnan Menderes bir veda mektubu yazmış, bilginiz varmı ?

  Adnan Menderes bir veda mektubu yazmış, bilginiz varmı ?

  Yakında Adnan Menderesle ilgili bir dizi izleyeceğiz. BU dizinin haberini aldıktan sonra ufak bir araştırma yaptım.Menderse bir veda mektubu yazmış sanırım bu mektupla ilgili bilginiz varmı ?
 5. Ben Onu Çok Sevdim (Adnan Menderes) Mehmet Aslantuğ Kimdir?

  Ben Onu Çok Sevdim (Adnan Menderes) Mehmet Aslantuğ Kimdir?

  ben onu çok sevdim mehmet aslantuğ, ben onu çok sevdim oyuncuları, mehmet aslantuğ kimdir Sevgili melekler, bazı problemler sebebiyle geçen sezon yayına giremeyen Ben Onu Çok Sevdim dizisinin çekimlerine başlandı. Diizde Adnan Menderes rolünü usta oyuncu Mehmet Aslantuğ canlandıracak. Bakalım Mehmet Aslantuğ kimmiş, şöyle bir hatırlayalım... Oyuncu Mehmet Aslantuğ 25 Eylül 1961...

Sayfayı Paylaş