1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Afelandra (Aphelandra Squarrosa)

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Afelandra (Aphelandra Squarrosa) < Konu Resmi..>
  Ayıpençesigiller'dendir. Anavatanı Güney Amerika'nın tropikal bölgeleridir. 50 civarında türü vardır. Bu bitkinin koyu yeşil renkli, parlak ve iri boyutlu yapraklarında, fildişi renkli, kalın ve dikkat çeken damarlar bulunur. Bitkinin tepesinde yaz mevsiminde açan sarı veya yeşilimsi-sarı renkli çiçekleri solunca bu çiçekler koparılır ama çok hoş olan yapraklarını sergilemesi için bitkinin yeri değiştirilmez.

  Bitkinin üretimi; sürgünlerin kesilip daldırılmasıyla veya yaprak çelikleriyle çoğaltılır.


  Afelandra Bitkisinin Yetiştirilmesi için Gerekli Şartlar:

  Toprak: Bitki için humusça zengin bahçe toprağına yaprak çürüntüsü, yanmış çiftlik gübresi, kaba dere kumu ve biraz da kil karıştırılarak uygun toprak hazırlanmış olur.

  Su: Bitki yazın bol su ve nemli bir ortam ister. Bitkiye verilen su kireçsiz, mümkünse yağmur suyu olmalıdır. Arada bir yapraklarına su püskürtülmeli, ancak bu arada çiçeklerine su sıçratılmamalıdır.

  Işık: Yarı gölge ama aydınlık yerleri seven bitki, üzerine doğrudan gelen güneş ışığı karşısında bırakılmamalıdır.

  Sıcaklık: Gelişme döneminde 22 derece sıcaklık isteyen ve daha sonra da ılık ortamları isteyen bitki, kışın en düşük 10 dereceye kadar dayanabilir.

  Gübre: İlkbahardan sonbaharın başına kadar bitkiye haftada bir kez standart sıvı gübre verilir.

  Saksı Değiştirme: Bitki 70 cm uzunluğuna erişinceye kadar, her ilkbaharda uygun toprak eklenerek bitkinin saksısı bir numara büyüğü ile değiştirilmelidir. Boyu 75 cm olunca ilkbaharda dikkatlice yerinden sökülüp, kökleri kırpılıp, uygun toprak eklenerek aynı saksıya dikilir.


   
Afelandra (Aphelandra Squarrosa) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aphelandra

  Aphelandra

  APHELANDRA Familya:Acanthaceae Anavatanı:Orta ve Güney Amerikadır. kırmızı ve sarı renkte çiçek açarlar. Çiçeklenme zamanıHaziran-Ekim arası çiçek açabilirler. Yer seçimi:Yıl boyunca direk güneşe komnmamakla birlikte sıcak ve aydınlık bir yerde tutulmalı ,kışınsa toprağı hafif ılık ve nemli olmalıdır. Su ve besin ihtiyacı:ilkbahar ve yaz aylarında bolca sulanlalı sulamada sert veya soğuk...

Sayfayı Paylaş