1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ağaçküpeleri (Abutilon)

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Ağaçküpeleri (Abutilon) [​IMG] Ebegümecigillerdendir. Anavatanı Brezilya olup, 10 civarında doğal türü vardır. Akçaağacınınkilere benzeyen kalp biçimindeki yaprakları beyaz veya sarı lekeli olur. Borumsu biçimli sarkan yapılı çiçekleri, ilkbahardan sonbahara kadar beyaz, sarı, pembe veya kırmızı renklerde bol bol açar.

  Ağaçküpelerinin üretimi; ilkbahar sonunda yarı odunlaşmış yan süngerleriyle çoğalır. Bitkide zaman zaman yaprak biti ve kırmızı örümcek görülebilir. Uygun bitki koruma ilacı kullanılarak bunlarla mücadele edilmelidir.

  Ağaçküpeleri Bitkisinin Yetiştirilmesi için Gerekli Şartlar:

  Toprak: Ağaçküpeleri zengin karışımlı toprağı sever. Uygun toprak hazırlamak için bahçe toprağına yaprak çürüntüsü, yanmış çiftlik gübresi ve biraz kil karıştırılır.

  Su: Ağaçküpesinin su isteği yeterli düzeyde olup kış mevsiminde bitki daha da az sulanmalıdır.

  Işık: Güneşli ve çok aydınlık yerleri severler.

  Sıcaklık: Ilık ortamları severler. Çok sıcak yerlerde yaprakları dökülür. Ertesi yılda çiçek açması durur.

  Gübre: Bitkiye yaz mevsiminde ayda iki kez standart sıvı gübre verilir.

  Saksı Değiştirme: Ağaçküpeleri büyük saksıyı sever. Bitkinin kökleri saksısını doldurmuşsa, ilkbaharda uygun toprak eklenerek saksısı bir numara büyüğü ile değiştirilir.

  Budama: Aşırı büyüyüp yayılmaması için bitkiye şekil verecek biçimde yeni sürgünler koparılmalı, ilkbahar mevsiminde de biçimsizleşen gövdeleri budanıp çıkarılmalıdır.
   
Ağaçküpeleri (Abutilon) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Abutilon

  Abutilon

  ABUTİLON Anavatanı:Batı avusturalyadır. Çiçeklenme zamanı:Yıl boyunca. yer seçim:Yazı dışarda aydınlık yada yarı gölge bir yerde geçirebilir.SOnbahardan itibaren içeri alınmalı kışı ise aydınlık fakat daha serin bir yerde geçirmelidir. Su ve besin ihtiyacı: İlkbahar başından yaz sonuna kadar bol sulanıp,haftada iki kez besin verilmelidir. bakım:İlkbaharda budanıp yeni saksıya...

Sayfayı Paylaş