1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Agave

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Agave [​IMG] Agavegillerdendir. Anavatanı Kuzey ve Güney Amerikadır. 50 civarı türü vardır. Toprağa yakın rozet oluşturan yaprakları, türüne göre yeşil, yeşil-mavi, veya alacalı renklerdedir. Yaprak kenarları testere biçiminde dişli, kimi zamanda yaprak kenarları ve ucu dikenlidir. Yaprak rozetinin ortasından uzayan çiçek sapı bazı türlerde metrelerce uzayabilir. Yeşil yaprakları donuk yeşil veya koyu yeşil renkli ve yaprak kenarları beyaz çizgilidir. Çiçekçilerde çok küçük boylardayken satışa çıkarılır.

  Agavelerin üretimi; ender olarak tohumuyla, genel de anaç bitkiden ayrılan yavru bitkilerin daldırılmasıyla çoğaltılır.

  Agave Bitkisinin Yetiştirilmesi için Gerekli Şartlar:

  Toprak: Zengin karışımlı toprakları severler. Uygun toprak hazırlamak için bahçe toprağına bir miktar yaprak çürüntüsü, kaba dere kumu, yanmış çiftlik gübresi ve kil karıştırılır.

  Su: Agaveler birçok etli ve sulu bitki türüne göre yazın daha çok su ister. Bu yüzden 2-3 günde bir bolca sulanır. Kışın sulama iyice azaltılır.

  Işık: Bol güneşli ve aydınlık yerleri isterler.

  Sıcaklık: Serin ortamları severler. Kışın en düşük 5 dereceye kadar dayanabilirler.

  Gübre: İlkbahar ve yaz mevsimlerinde ayda bir defa sıvı gübre verilir.

  Saksı Değiştirme: Kökleri saksıyı doldurmuşsa, iki yılda bir ilkbahar mevsiminde agavelerin saksısı bir numara büyüğü ile değiştirilir. Saksıya uygun toprak ilave edilir. Bitki boylanıp da saksısı artık değiştirilmek istenmezse, bitki saksıdan zedelenmeden sökülür, kökleri kırılır ve uygun toprak verilerek aynı saksıya dikilir.
   
Agave konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Agave Bitkisinin bakımı

  Agave Bitkisinin bakımı

  agave Agave Bitkisi; Akdeniz ülkelerinin vazgeçilmezidir. Bol güneş ve yüksek ısı sağlıklı gelişimi için gereklidir. Su isteği fazla değildir. Gelişimini yavaş tamamlar. Yaşamları boyunca bir kez çiçek açar. Geçirgen, kuru ve humuslu topraklarda mutlu olur. Aşırı soğukta zarar görür. Agave Bitkisi; şubat ayında tohumla, yaz döneminde ise dipten çıkan kök parçalarından çelik alarak üretim...
 2. Agave bitkisi ve faydaları

  Agave bitkisi ve faydaları

  agave bitkisi agave bitkisinin faydaları agav bitkisi sabır otu Bu bitkiyi bir belgeselde görmüştüm:)Kaktüsün bir değişik çeşidi diye biliyorum:)Bu bitkinin bir çok faydası varmış.Bu bitkiyi bilen gören yada yetiştiren varsa bence faydalarını bilmeniz gerekiyor:):) Buyrunuz.. Agave bitkisi anavatanı Orta Amerika olan bir kaktüs çeşididir. Yaklaşık olarak 130 dan fazla çeşidi bulunur. Agave...

Sayfayı Paylaş