1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ağlayan, Terleyen Hatta Aşık Olan Bitkiler

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  TÜBİTAK’ın Popüler Bilim Kitapları serisinin son kitabı "Bitkisel Hayat", bitkilerle ilgilenen, araştıran ya da sadece merak eden herkesi aydınlatacak bir el kitabı. Okudukça bitkilerin oluşum özelliklerini, yaşam biçimlerini öğrenmekle kalmıyor, aynı zamanda bitkiler álemindeki canlıların birbirleriyle ve çevreleriyle olan ilişkilerini de anlayabiliyorsunuz.
  Örneğin ağlayan, terleyen ve hatta áşık olan bitkilerin varlığından haberdar oluyorsunuz. Cenk Durmuşkahya’nın hazırladığı 216 sayfalık kitaptaki kolay okunur ve anlaşılır metinlere, birçok bitki fotoğrafı eşlik ediyor.

  Kitabın ismine bakıp konusu hakkında yanlış bilgi edinebilirsiniz. Çünkü "Bitkisel Hayat" bilindiği gibi şuurunu kaybetmiş ve hayati fonksiyonları en aza inmiş hastalar için kullanılan tıbbi bir terim. Komadaki hastalar için bu terimin kullanılmasının nedeni, bitkilerin hiçbir şeye tepki vermeyen varlıklar olduğunun düşünülmesi. Fakat Cenk Durmuşkahya’nın kitabı, hiçbir tepki göstermediğini sandığımız bu canlıların, aslında biyolojik olarak bizlere çok benzediğini ortaya koyuyor. Anatomik, fizyolojik, embriyolojik, genetik, filogenetik, sosyolojik, ekolojik ve ekonomik özellikleri açıklanıyor.

  KARANFİLLE GÜLÜN FARKI ÁŞIK OLMA HALLERİNDE

  21. yüzyılda yapılan birçok çalışmada, bitkilerin duyguları olduğu, sevgi gösterilen bitkilerin daha iyi geliştiği hakkında çok sayıda araştırma yapılmış olsa da, henüz bu canlıların duygusal yönleri tam olarak anlaşılamamıştı.

  [​IMG][​IMG]

  Kitap, bitkilerin de birbirleriyle bir tür aşk yaşadığını söylüyor. Bu elbette bizim anladığımız anlamda Ferhat-Şirin ya da Kerem-Aslı aşkı değil. Ama nasıl insanlar áşık olduğunda vücutlarında kimyasal değişiklikler oluşuyorsa, eşeyli yani bir eşle üreme söz konusu olduğunda bitkilerde de benzer kimyasal değişiklikler oluyor.

  Biz her ne kadar her papatyayı, karanfili veya gülü birbirine benzetsek de aslında her bir çiçek diğerinden çok farklı. Bunun nedeni de áşık olmaları.
  Bu sayede ortaya yavruları çıkıyor. Eğer bitkiler áşık olmadan yani eşeysiz (eş olmadan) üremeye devam etselerdi, çevremizde gördüğümüz aynı tür bitkilerin birbirlerinden hiçbir farkı olmayacak, kopya olarak yaşama devam edeceklerdi.

  KOŞUN DURUN AMA BU ÇİMLER HİÇ YORULMAZ MI?

  Çim sahaları görmeyeniniz yoktur içinizde. Yeşil bir halı gibi kaplar spor sahalarını, parkları, bahçeleri. Peki bu zayıf otlar nasıl oluyor da hiçbir destekleri olmadan ayakta dimdik durabiliyorlar? Hiç yorulmazlar mı?

  Kitaptan öğrendiğimize göre; bitkilerin ayakta kalmasını sağlayan kuvvetin kaynağı, hücre içindeki su nedeniyle oluşan turgor basıncı. Çimler buğdaygiller ailesinden olan, bir veya birkaç yıllık bitkiler. Odun dokuları olmadığı için otsu formda oluyorlar. İncelendiklerinde, bu canlıların sadece su basıncı ya da turgor basıncı sayesinde ayakta kaldıkları anlaşılmış.

  Bünyelerine aldıkları su ve bu suyun yarattığı basınç ile dik bir şekilde durabiliyorlar. Eğer bahçeniz varsa ve oraya çim ektiyseniz göreceksiniz ki, sulamayı ihmal ettiğinizde, kısa süre sonra eğilmeye başlayacaklar.

  DAMLAYARAK, YAŞARARAK SALGILAYARAK AĞLIYORLAR

  Ağlamak nedir sorusunun cevabını doğada arayacak olursak cevap çok basit. Ağlamak ya da gözyaşı dökmek, canlının rahatlaması için gerekli olan su kaybetme mekanizmasıdır. Böyle bakacak olursak, basit anlamıyla bitkiler de ağlıyor. Bitkilerde ağlama, kök basıncıyla gerçekleşiyor. Buna paralel olarak bitkilerde sıvı kaybı üç şekilde meydana geliyor: Damlama, yaşarma ve salgılama. En yaygın olan ağlama şekli, damlama.

  Bitki biliminde gutasyon olarak adlandırılan bu olay, kök basıncı ile yukarı itilen suyun, yaprak kenarlarına yerleşmiş olan ve hidatod adı verilen özel su deliklerinden damlacıklar halinde çıkmasıyla meydana geliyor.
   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: Ağlayan, Terleyen Hatta Aşık Olan Bitkiler
  çok ilginç ve çok hoşuma gitti ya.eline sağlık rüyacım
   
 3. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Ağlayan, Terleyen Hatta Aşık Olan Bitkiler
  çok ilginç yaaa .... emeğinee sağlık canım
   
Ağlayan, Terleyen Hatta Aşık Olan Bitkiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aşık Veysel - Seherde Ağlayan Bülbül

  Aşık Veysel - Seherde Ağlayan Bülbül

  Aşık Veysel - Seherde Ağlayan Bülbül şeherde ağlayan bülbül sen ağlama ben ağlayım ciğerim dağlayan bülbül sen ağlama ben ağlayım bülbül... aşık der ki hale böyle gideriz biz yola böyle felek bildiğini işler hemen yüzyıl talep eyle bülbül... bülbülün doları sarı ben ağlarım zarı zarı sende mı yitirdin yarı sen ağlama ben ağlayım bülbül... aşık değir ki uyandım uyandıkça...
 2. anne babaya aşık olan çocuklar

  anne babaya aşık olan çocuklar

  Kızınız babasına veya oğlunuz size karşı neredeyse "aşk" diyebileceğiniz türden bir ilgi göstermeye mi başladı? Kızınız sizi babasının yanına yaklaştırmak istemiyor, oğlunuz babasıyla sohbet etmenizi bile kıskanarak, araya giriyor ve ilginizi kendi üstüne çekmeye mi çalışıyor? Genellikle çocukların karşı cins ebeveyne yönelik "romantik" duygular sergilemeye başlamaları...
 3. Ağlayan, Terleyen Hatta Aşık Olan Bitkiler...

  Ağlayan, Terleyen Hatta Aşık Olan Bitkiler...

  su olmadan bitki yaşarmı ağlayan bitki TÜBİTAK’ın Popüler Bilim Kitapları serisinin son kitabı "Bitkisel Hayat", bitkilerle ilgilenen, araştıran ya da sadece merak eden herkesi aydınlatacak bir el kitabı. Okudukça bitkilerin oluşum özelliklerini, yaşam biçimlerini öğrenmekle kalmıyor, aynı zamanda bitkiler álemindeki canlıların birbirleriyle ve çevreleriyle olan ilişkilerini de...
 4. Aşıklara Yardım Hattı!

  Aşıklara Yardım Hattı!

  Hoslandıgınız/aşık olduğunuz kisiye acılamıyor musunuz? Aldatıldıgınızı mı düsünüyorsunuz? Ona ne hediye alacagım diye düsünmekten yoruldunuz mu? Evlenme teklifini nasıl yaptırsam :Ddiye çıkmaza mı girdiniz? Tüm bunların cevabını artık Yardım Hattı'mızda bulabileceksiniz. Bu bölümde yardımla ilgili tek tek konular acılmayacak,tüm yardIm talepleri bu başlık altında devam edecektir....
 5. çocuklarına aşık olanların köşesi

  çocuklarına aşık olanların köşesi

  evet kızlar tüm anneleri buraya dawet ediyorum ewlat aşkıyla yanıp tutuşmak ne harika bişey hadi ewlatlarımızı birbirimize anlatıp gülelim:)sizleri bekliyorum

Sayfayı Paylaş