1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Agop Dilaçar

  Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Agop Dilaçar (1895 - 1979)


  İstanbul'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gedikpaşa'da , misyonerlerin açtığı bir ameriken okulunda yaptı. İngilizce, rumca, ispanyolca öğrendi. Robert kolej'i bitirdi (1915). Latince, yunanca, almanca, rusca, bulgarca üzerinde çalıştı.

  Birinci dünya savaşı'na katıldı. Kafkas cephesinde gösterdiği başarıdan dolayı madalya ile ödüllendirildi. Robert Kolej'de ingilizce öğretmenliğine başladı (1919). Sofya'da Svabodan Üniversitesi'nde eski doğu dilleri ve osmanlıca okuttu. Avrupa'da ve İstanbul'da çıkan ermenice gazetelerde yazdı. Yazının doğuşu (1928), Albion bahçesi (1929) adlı kitaplarını yayımladı.

  Atatürk tarafından, Birinci türk dil kurultayı'na çağrıldı (1932). İlk kurultayda "türk, sümer ve hint dilleri arasındaki rabıtalar"; ikincisinde "türk-paleoetimolojisi" konulu bildirilerini sundu.

  Türk dil kurumu başuzmanlığına atandı (1934).

  Atatürk'ün isteğiyle Dilaçarsoyadını aldı (1935).

  Ankara Üniversitesi dil ve tarih-coğrafya fakültesi'nde dilbilim tarihi ve genel dilbilim okuttu (1936-1951). Türk ansiklopedisi'nde başdanışmanlık ve başredaktörlük yaptı (1942-1960). Eski türk dilleri ve lehçeleriyle ilgili araştırma ve incelemelerini ölümüne dek sürdürdü. Dilin özleştirilmesine ve çağdaş kavramları karşılayacak bir bilim ve kültür dilinin yaratılmasına çalıştı. Başlıca yapıtları: Devlet dili olarak türkçe (1962), Wilhelm Thomsen ve Orhon yazıtlarının çözülüşü (1963), Türk diline genel bir bakış (1964), Türkiye'de dil özleşmesi (1965), Dil, diller ve dilcik 1968), Kutadgu Bilig incelemesi (1972), Anadil ilkeleri ve Türkiye dışındaki başlıca uygulamalar (1978).

  alıntı   
Agop Dilaçar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. agop ayvaz kimdir

  agop ayvaz kimdir

  Agop ayvaz kimdir, biyografisi ve hakkında kısa bilgiler araştırmaktayım. Bilgi verirseniz sevinirim.
 2. Agop Ayvaz Hayatı Biyografisi İle İlgili Bilgiler

  Agop Ayvaz Hayatı Biyografisi İle İlgili Bilgiler

  agop ayvaz hayatı biyografisi tiyatro hayatı ile ilgili bilgiler burada melekler. Birinci Dünya Savaşı yıllarından başlayan hayatını Türk tiyatrosuna adamış , özellikle osmanlı tiyatrosuna büyük emekleri dokunan tiyatrocu Agop Ayvaz hayatı biyografisi ile ilgili bilgiler vermek istiyoruz size melekler :) Tiyatro oyuncusu. 1911 yılında doğdu. Eseyan Okulu’nda Yetişenler Derneği’nde tiyatro...
 3. agop arad kimdir

  agop arad kimdir

  agop arad kimdir biyografisi hayatı ve hakkında kısa bilgiler arıyorum verirseniz memnun olurum.
 4. Agop Arad Hayatı Biyografisi Eserleri

  Agop Arad Hayatı Biyografisi Eserleri

  agop arad kimdir hayatı biyografisi eserleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Türkiye'nin yetiştirdiği usta ressamlardan Agop Arad bu yazımızın konusu melekler . Meşhur ressamımız İbrahim Çallı 'nın da atölyesinde çalışan Agop Arad hayatı biyografisi ise şöyle; 1913 yılında Eskişehir'de doğdu.Gedikpaşa Saint Assomption Koleji'ni bitirdikten sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar...

Sayfayı Paylaş