Ağrı

M

Misafir

Forum Okuru
#1
Ağrı
Bir Efsanedir Ağrı Dağı***

Doğubayazıt ovasının kuzeydoğusunda yükselen ve 5165 metreyle sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda Avrupa’nın en yüksek zirvesi olan Ağrı dağı, ülkemizin dağ turizmi bakımından en yüksek potansiyeline sahip volkanik dağlarından biridir.

Ağrı dağı, dağcılık sporuyla ilgilenenlerin aradığı bütün özelliklere sahiptir. Amatör dağcıların rahatlıkla çıkabileceği kolay güzergahları olduğu gibi, profesyonel dağcıların aradığı tırmanılması zor tarafları da bulunmaktadır. Tırmanış mesafesinin yüksek olması ve çıkışın başladığı yere kadar motorlu araçlarla gidilebilmesi de önemli bir avantajdır.

Yüzyıllardır gezginlerin, bilginlerin ve kavimlerin dikkatini çeken Ağrı dağı ülkemizde ve dünyada türkülere, efsanelere, araştırma ve mitolojiye en çok konu olan dağdır. Nitekim Nuh tufanı öncesinde, Hz. Nuh ve beraberindekilerin bindiği geminin, sular çekilince bu dağda karaya oturduğu asırlardır söylenegelmiştir.
Ağrı dağının bir diğer özelliği ise kaidesinin oturduğu ovadan bakıldığında, yekpare bir kitle halinde birden yükselivermesidir. Himalaya ve Ant gibi yüksek dağlarda bu yükselme aşama aşama olduğu için Ağrı dağının bu görkeminden yoksundurlar.
İşte bu gizemli ve heybetli dağa ulaşmak için Doğubayazıt sadece en önemli eşik değil, aynı zamanda en büyük olanaktır. Çünkü asırlardır bir çok gezginin uğrak yeri olan belde, dağ turizmi açısından uzun yılların donanımı ve deneyimine sahiptir. 
M

Misafir

Forum Okuru
#2
Cevap: Ağrı
Doğubayazıt’a gelenler onun sadece tarihi ve doğal değerleriyle değil, aynı zamanda zengin mahalli mutfağıyla da tanışırlar. Örneğin, Türkiye’nin hiç bir yerinde benzerini dahi bulamayacağınız iri bir portakal büyüklüğündeki “Abdigör Köftesini burada tadabilir, közde demlenen semaver çayını keyifle yudumlayabilirsiniz.
 
M

Misafir

Forum Okuru
#3
Cevap: Ağrı Buz Magarası: Doğubayazıt


Doğubayazıt’ ın kuzey doğusunda Küçük Ağrı dağının eteklerinin bittiği düzlükte bulunmaktadır. Örneğine çok az rastlanabilecek doğal bir anıt niteliğindedir. Mağara toprağın 7-8 metre altında yer almaktadır. 100 metre uzunluğu ve 50 metre genişliğindeki mağara içinde bir limon büyüklüğünden insan büyüklüğüne kadar, buzdan birçok sarkıt ve dikitler bulunmaktadır.
Işık tutulduğunda kristal gibi parlayan ve renkten renge giren buz parçalan seyredenleri hayretler içinde bırakmaktadır. Mağaranın en önemli özelliklerinden biri de yazın soğuk, kışın sıcak olmasıdır. Mağaranın kapısında sürekli sıcak ve soğuk hava akımları bulunur.
 
M

Misafir

Forum Okuru
#4
Cevap: Ağrı
Dogubayazıt Sazlığı
Doğubayazıt ilçesi ile Ağrı dağı arasındaki boşlukta yer alan iki gölü ve bunların arasında uzanan bataklıkları kapsar. Bu sazlık da Türkiye’nin en önemli 100 kuş alanı arasında bulunmaktadır. Sazlık, Balık Gölünden ve Tendürek Dağlarından gelen derelerle beslenir. Bölgede yaygın kuş türleri ise çayır delicesi, erguvani, balıkçıl, boz ördek, pasbaş, turna, patka, kızılgaga, ve kızılbacak olarak sayılabilir.
 
M

Misafir

Forum Okuru
#5
Cevap: Ağrı Doğubayazıt Balık Gölü

Doğubayazıt’ ın 60 Km. Kuzeybatısında yer alır. 2241 metre rakımıyla Türkiye’nin en yüksek göllerinden biridir. Çevresindeki dağlardan gelen küçük dereler, kıyıdaki pınarlar ve yeraltı sularıyla beslenir.
Gölün kuzey tarafında, üzerinde tarihi kalıntılar da bulunan 4 dekar büyüklüğünde bir ada bulunmaktadır. Bu ada üzerinde kuluçkaya yatan kadife ördek popülasyonuyla göl, Türkiye’nin en önemli 100 kuş alanından biri olarak kabul edilir. Ancak balık gölünün bölgedeki asıl ünü yetiştirdiği kırmızı benekli alabalıktan kaynaklanır. Fakat tamamen doğal bir ortamda yetişen bu balığın sofralara gelişi o kadar kolay olmamaktadır. Çünkü göl kış aylarında metrelerce kalınlıkta buz tabakasıyla kaplanır. Balıkçılar işte bu kalın buzda açtıkları deliklerden balık avlayabilirler
 
M

Misafir

Forum Okuru
#6
Cevap: Ağrı NUH’un Gemisi MitolojisiDoğubayazıt’ a bağlı Telçeker ve Üzengili köyleri arasındaki bir bölgede yer alan doğal bir anıttır. Türkiye-İran transit yoluna 4 Km. uzaktadır. Bu anıt, gemi biçimli bir siluet şeklindedir. Bu benzerliğinden dolayı Nuh tufanı sonucunda karaya oturan geminin burada kaldığı ve siluetin bu gemiye ait olduğu söylenmektedir. Bu söylentiden hareketle çok sayıda bilim adamı bölgeye gelerek araştırmalarda bulunmuştur.

Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen bu doğal anıt bugün doğal sit alanı ve açık hava müzesi olarak koruma altına alınmıştır.
 
M

Misafir

Forum Okuru
#7
Cevap: Ağrı
Meteor Çukuru (Bayazıt - Ağrı)

Doğubayazıt’ ın 35 Km. doğusunda İran sınırına 2 Km. uzaklıkta kolayca ulaşılabilen bir yerdedir. 1892 yılında düşen gök taşının meydana getirdiği bir çukurdur. Dünyada büyüklük ve derinlik itibariyle Alaska’dakinden sonra ikinci büyük meteor çukurudur. Genişliği 35 m. Derinliği 60 m.dir.
 
M

Misafir

Forum Okuru
#8
Cevap: Ağrı
İshak Paşa Sarayı (Doğubayazıt)1789′ da vezir olan Hasan Paşanın oğlu İshak Paşanın Doğu Bayazıt’da bir tepe üzerinde, yaptırdığı saray, 360′ı bulan oda ve salonları ile Osmanlı saray teşkilatına uymaktadır. 760 m2‘lik bir alanı kaplayan sarayın yapımının 99 yıl sürdüğü söylenmektedir. ”U” şeklinde, iç içe iki avlu çevresinde toplanmış binalarının mimarisinde (cami-harem daireleri-aşevi-hamam, selamlık-merasim ve eğlence salonu-türbe vs.) mükemmel taş işçiliği, oymacılığında ve duvar süslemelerinde ise Fars, Selçukluve Osmanlı medeniyetlerinin ortak etkisi görülür.İshak Paşa Cami, sarayın ikinci avlusunda, harem ile selamlık daireleri arasında yer alır. Beden duvarları sarayın iki katı yüksekliğindedir. Cami, kubbesi ve minaresi ile bütün saraya hakimdir. Sivri kemerli, mukarnaslı büyük portalleri Osmanlılardançok Selçuklu mimarisini hatırlatır. Taş üzerine iri plastik natüralist bitki süslemeleri Türk sanatına yabancı, Kafkaslardan gelen etkileri gösterir.Tamamen Türk üslubu ile yapılmış kare planlı minaresi başlı başına bir abide görünümündedir. Caminin kıble tarafında dış duvarlarının hemen kenarına inşa edilmiş olan sekizgen türbe, Selçuklu türbe mimarisi geleneğine uygun olarak iki katlıdır.
Dıştan tamamen (kubbe dahil) kesme taştan yapılmış cami ve türbelerin pencere kenarları ve bazı yüzeyleri ağaç ve çiçek tasvir eden Rokoko tarzı işlemelerle süslenmiştir
 
  Baş ağrısı neden olur ? Baş ağrısının nedenleri ve tedavisi nasıldır ? hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Yumurtalık kisti ve belirsiz ağrılar Yumurtalık kisti ve belirsiz ağrılar
Merhaba, 3 aydır regl görmüyorum. 2 hafta önce bir kadın Doğum hekimine gittiğim de yumurtalık kistin var denildi kötü huylu olmadığını söyledi. Yoğun çalıştığım için de tekrar hekime gidemedim maalesef:( fakat son zamanlarda alt karın bölgem çok...
Soru-Cevap 1
Ağrı kesici kullanıp adeti gecikenler yardım hamilemiyim Adetim gecikti Ağrı kesici kullanıp adeti gecikenler yardım hamilemiyim Adetim gecikti
Merhaba eşimle bebek düşünüyoruz bu ayın başında dişçi çekimi randevum vardı iki üç gün ağrı kesici kullanmak zorunda kaldım adetimden iki gün önce ve on beş gün sonra pembe kahverengi kana benzemeyen karışık akıntım oldu sadece iki gün sürdü ara...
Soru-Cevap 1
Bel ağrısına ne iyi gelir ? Bel ağrısına ne iyi gelir ?
Artrit, yapısal veya sinir problemi, yanlış duruş, çok ağır bir şeylerin kaldırılması bel ağrısına neden olabilir. Bel ağrısı ile mücadele ediyorsanız, şunu bilin: Kesinlikle yalnız değilsiniz.Çoğu insan hayatının bir noktasında bel...
Tüm Sağlık Konuları 1
Omuz ağrısına ne iyi gelir ? Omuz ağrısı nasıl geçer ? Omuz ağrısına ne iyi gelir ? Omuz ağrısı nasıl geçer ?
Omuz ağrısı, omzunuzdaki ve etrafınızdaki birçok kas, bağ veya tendonun herhangi birinde oluşabilir. Omzunuz incinmeye başladığı zaman, başka herhangi bir şeye konsantre olmak zor olabilir.Her yaştan insanlar omuz ağrısı yaşayabilir...
Tüm Sağlık Konuları 0
Baş ağrısı neden olur ? Baş ağrısının nedenleri ve tedavisi nasıldır ? Baş ağrısı neden olur ? Baş ağrısının nedenleri ve tedavisi nasıldır ?
Baş ağrısı en yaygın tıbbi şikayetlerden biridir; Çoğu insan hayatlarının bir noktasında bu ağrıyı tecrübe eder. Yaşı, ırk ve cinsiyet gözetmeksizin herkesi etkileyebilir. Baş ağrısı, stres kaynaklı olabilir veya migren , yüksek tansiyon...
Tüm Sağlık Konuları 1

Benzer Konular