gebe
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.326
  Beğenilen Mesajlar:
  2.277
  Ödül Puanları:
  113

  Ağrısız doğum

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Ağrısız doğum sancıların basınç olarak hissedildiği, ağrı ve acı çekilmeyen tamamen normal bir doğumdur. Yani normal doğumun ağrısız şeklidir. Bu yöntem, doğum sancıları sizi rahatsız etmeye başladığında sırttan yapılan bir iğne ile uygulanır. Önce cilt altı uyuşturulur, daha sonra takılan ince bir iğne ile ağrı kesici ilaç verilir. Verilen ilaç sinirlerin etrafındaki sıvının dışındaki zarın dış tarafına yapıldığı için yan etkisi ve zararı yoktur. Ayrıca bebeğe de hiçbir zararının olmadığı ispatlanmıştır. İlaç verildikten beş-on dakika sonra artık anne adayı acı ve sancıyı hissetmez. Yani normal doğum için gerekli olan sancılar vardır ama anneyi rahatsız etmez. Ağrılı sancı çekilmediği için bitkinlik ve yorgunluk olmaz. Böylece doğum daha çabuk, çok daha rahat ve kolay olur. Doğumdan hemen sonra anne bebeğini kucağına alabilir ve besleyebilir.
  Aynı yöntem sayesinde sezaryen ameliyatları da anestezi verilmeden yapılabilir. Böylece anne normal doğumda olduğu gibi bebeğinin ilk ağlamasını duyar, onu görüp sevebilir. Yöntemin diğer bir avantajı da ameliyat sonrası ağrı ve sancıların tamamen ortadan kaldırılabilmesidir. Hastamız daha erken ayağa kalkar, oldukça rahat bir şekilde yürüyebilir.

  Doğal olarak ilk çocuğuna hamile olan kadınlar doğumun ne olduğunu bilmedikleri için özellikle doğum zamanına az bir süre kaldığı zaman korkuları başlar ve normal doğum yapmak istemezler. Sezaryen bir ameliyat olduğu ve ameliyata bağlı birçok istenmeyen problemler çıkabileceği için tıbbi bir gereği yok iken sezaryen olmanın pek doğru bir yanı yoktur. Eğer sizin sağlık durumunuz normal doğum yapmaya engel ise, çocuğunuz karnınızda ters duruyor ise, gelişmesinde ve sağlığında bir problem var ise, normalden iri ise veya doğumunuz normal sürede olmuyor ise ancak o zaman hekiminizin önerisi ile sezaryen olmanız gerekir. Ağrıdan korkuyor iseniz normal doğum yapmak için bir seçeneğiniz vardır. Bu da hastanelerde yapılan “Ağrısız Doğum”dur. Ağrısız doğum ile belinizin kenarına yapılan ve sizde ve çocuğunuzda herhangi bir sakatlığa yol açmayan bir iğne ile doğum ağrılarını hiç duymazsınız. Bu sayede çok rahat, ağrısız ve konforlu bir şekilde normal doğum yapmanın mutluluğunu da hissederek çocuğunuza kavuşabilirsiniz.
  Normal doğum
  İlk gebeliğini yaşayan kadınların çoğu normal doğum yapmaktan korkar. Bu korku çok doğaldır, ancak yersizdir. Çünkü normal doğum en sağlıklı ve doğal doğum şeklidir. Normal doğum esnasında bebeğin ilk ağlayışını duymak çekilen tüm doğum ağrılarını size unutturacaktır. Normal doğumun ardından gündelik hayatınıza daha çabuk dönecek, bebeğinizi hemen emzirecek ve ertesi gün çocuğunuzu kucağınıza alıp eve gidebileceksiniz. Gerçekten sezaryen olmanızı gerektirecek durumlar tüm doğumların sadece %15’inde görülmektedir. Sezaryen bir karın ameliyatı olup narkoz ve ameliyata bağlı birtakım riskler taşımaktadır. Maalesef günümüzde herhangi bir tıbbi gereklilik olmadan yapılan sezaryen sayısı tüm risklere rağmen artmaktadır. Doğru olan sadece anne ve bebeğin sağlığı için gerekli ise sezaryenin yapılmasıdır. Ayrıca ağrıdan korkuyorsanız günümüzde ağrısız doğum ile son derece rahat ve konforlu doğum yapma imkanınız da mevcut. Bu nedenle siz de herhangi bir tıbbi zorunluluk olmadıkça normal doğum yapmaktan korkmayın ve kaçınmayın. Anne olmanın o keyifli anını mutlaka yaşayın.
  Rahat doğumun garantisi
  Ağrısız ve kolay bir doğum gerçekleştirmek tüm anne adaylarının hayali. Bunun için uyulması gereken başlıca kural spor yapmak. Ama mutlaka uzman bir doktor kontrolünde...


  Egzersizin insan hayatındaki önemi bilinen bir gerçek. Sağlıklı olmanın başlıca kurallarından biri de düzenli olarak hareket etmek, spor yapmak. Spor yapması gerekenlerin başında sanılanın aksine hamile kadınlar geliyor. Çünkü hamilelik sırasında çok fazla hareket edilmemesi gerektiği düşünülür. Oysa doktorlar hamilelerin mutlaka spor yapması gerektiğini savunuyor. Çünkü hamilelik sırasında oluşan bel ve sırt ağrıları, duruş bozuklukları bu sayede önlenebiliyor. Üstelik jimnastik sırasında öğrenilen doğru nefes alıp verme teknikleriyle kolay doğum yapmak mümkün oluyor. Elbette ki, çok ağır ve akrobatik hareketlerden kaçınılmalı. Zaten doğru bir hamile jimnastiği, uzman bir doktor kontrolünde yapılıyor. Hamile jimnastiği, bazı büyük otellerde çok fazla talep olursa uygulanıyor. Bunun dışında gidilmesi gereken başlıca adresler; hastaneler ve hamile jimnastiği uygulayan merkezler olmalı.  Aktivite şart ama her türlü spor uygun olmaz

  Hamileyken egzersiz; orta derecede fiziksel aktivite güvenli ve yararlıdır. Hem bebek hem de anne adayı için. Tabii ki doktor kontrolünde...

  Dört çeşit yararlı egzersiz vardır; aerobik, hamileler için dizayn edilen jimnastikler, rahatlama teknikleri, sırt egzersizleri.

  Boş mideyle çalışmayın, jimnastiğe uygun giyinin, doğru zeminde başlayın, herşeyi yavaş yavaş yapın.

  Sadece iyi bir atletin hamilelikte yapabilecekleri: Günde dört kilometre koşmak, çiftli tenis oynamak, kar kayağı, hafif ölçüde ağırlık kaldırma, bisiklete binme, çok dikkatli olarak buz pateni yapmak.

  Hamileyken yapılmaması gereken egzersizler: At binmek, su kayağı, dalma, havuza veya denize zıplayarak veya balıklama atlama, yokuş aşağı kar kayağı yapma, ıslak ve kaygan zeminde bisiklete binmek, futbol gibi ağır sporlar.

  Ne zaman egzersize dur demeniz gerektiğini bilin: Vücut sinyalinizi bekleyin. Herhangi bir yerde ağrı sızı, kramp girmesi, yorgunluk ve ağırlık çökmesi, nefes alma zorluğu, kasların kontrolünü kaybetmek, başağrısı, kanama ya da 28. haftadan sonra bebeğin hareketlerinde durgunluk.

  Nelere dikkat edeceksiniz: Çok sıcak veya nemli havada egzersiz yapmayın, sıcak veya çok kalabalık, eşya dolu bir odada egzersiz yapmayın, sauna, ısı odası veya solaryum gibi yerlere girmeyin ve bunaldığınızı hissettiğiniz zaman durmayı bilin.  Hamile jimnastiği yapılan yerler


  Taha Erpulat (Vakkorama Gym)

  Vakkorama Gym'de beş sene önce düzenli olarak hamile jimnastiği yaptırılıyordu. Fakat artık salonlar çok dolu. Herkes zayıflamaya çalışıyor, ya da sağlıklı yaşam için spor yapıyor. Dolayısıyla hamile jimnastiği yaptıramıyoruz. İstek olursa özel ders veriyorum. Hamile jimnastiğinin, diğerlerinden farkı şu; daha hafif programlar uyguluyoruz. Amaç vücudu hareket ettirmek, koşmadan, zıplamadan hafif tempolu yürüyüşler yaptırmak. Özellikle karın ve bel kaslarını çalıştırıcı hareketler uyguluyoruz. Marmara Üniversitesi Spor Akademisi mezunuyum. Bize tüm bunların eğitimini okuldayken veriyorlar. İki kere iki, dört eder gibi herşeyi öğreniyoruz.

  Hamile hanımları doktor kontrolünden geçmedikten sonra kabul etmiyoruz. Haftada iki, üç kere yirmişer dakikadan egzersiz yapabilirler. Böylece

  metabolizmaları ve kan dolaşımları düzene girer. 7, 7.5 aylık hamile bir bayan rahatlıkla jimnastik yapabilir. Mesela Sports International'ın genel müdürünün eşi, hamileliğinin sekizinci ayına kadar spor yaptı.

  Sedat Noyan (Sports International)

  Özel olarak hamile sınıfımız yok. Ancak talep olursa hamilelere spor yaptırıyoruz. Altı aya kadar 20-30 dakikalık yürüyüş öneriyoruz. Bir de Aqua Gym'e benzer su jimnastiği uygulatabiliyoruz. Tabii çok hafif olmak koşuluyla.


  Uzman görüşü


  Operatör Doktor H. Kübra Taman (International Hospital)

  Çok erken zamanda hamile jimnastiğine başlanırsa düşük yapma riski doğabilir. Çünkü en fazla düşük yapma riski ilk üç aydadır. O yüzden yirminci haftanın sonunda öneriyoruz. Hamile bir kadın için en güzel jimnastik yürüyüştür. Bir de yüzme diyebilirim. Ancak yüzmeyi her zaman tavsiye edemiyorum. Çünkü sudan mikrop kapılabilir. Hamilelikte, ağırlıktan dolayı duruş bozuklukları, sırt ağrıları, kasıklara doğru binen ağrılar oluyor. Hamile jimnastiği bu tür ağrıların ortadan kalkması için birebir. Çünkü hamile, dengesini nasıl sağlayacağını, ne şekilde duracağını bu sayede öğreniyor. Değişik nefes alıp verme tekniklerini, doğum esnasında nasıl relax olabileceğini gösteriyoruz.

  Zaten bilinçli annenin doğuma hazırlanması belli oluyor. Sancıları geldiğinde, jimnastik yapan bir anne ne şekilde nefes alıp, vereceğini biliyor. Üstelik hamilelik sırasında fazla kilo almıyor ve hamilelik kilolarını da kolaylıkla veriyor. Avrupa'da bütün hamile kadınlar mutlaka ama mutlaka jimnastik yapıyor. Orada baba adayları da eşleriyle birlikte kurslara katılıyorlar. Doğum sırasında eşlerini nasıl tutmaları gerektiği, eşlerine nasıl moral vermeleri gerektiği konusunda bilinçleniyorlar. Hamile kadınların sosyalleşmesi açısından da bu jimnastiğin faydasına inanıyorum. Öncelikle bir gruba dahil oluyorlar. Birbirleriyle ‘‘Şunu nereden aldın?’’, ‘‘Bunu nasıl yapıyorsun?’’ gibi karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunuyorlar. Hamilelik döneminde kadınlar çok aktif olamadıkları için kurslarımız bir çeşit terapi oluyor. Psikolojik yararları da var.


   
Ağrısız doğum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. "Kybele" Yöntemiyle Ağrısız Doğum

  "Kybele" Yöntemiyle Ağrısız Doğum

  Kadınların doğum sırasında çektikleri ağrıların, "Kybele" yöntemiyle tamamen yok edilmesine karşın, yanlış bir inanış yüzünden bu yöntemin ilgi görmediği bildirildi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı bünyesindeki Algoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükran Şahin, doğum sancısının, bir kadının yaşamındaki en ağrılı deneyimi olduğunu, bu...
 2. Doğumda Epidural (Ağrısız Doğum)

  Doğumda Epidural (Ağrısız Doğum)

  doğum sancısı başladığında ne yapmalıyım anestezi sonrası baş ağrısı nasıl geçer Doğumda Epidural (Ağrısız Doğum) Annelik duygusu gebeliğin ilk aylarında başlayıp doğum anında en yüksek düzeye ulaşır. Her anne adayının doyasıya yaşamak istediği bir süreç olan doğum, anne olanların tanımladığı olağanüstü bir duygudur. Bu süreci tam olarak yaşamak isteyen anne adayı çekeceği doğum sancılarının...
 3. Perine Ağrısı- Doğum Dikiş Ağrısı

  Perine Ağrısı- Doğum Dikiş Ağrısı

  doğum sonrası dikiş ağrıları doğumda atılan dikişler normal doğum sonrası dikiş videosu videosu normal videoları Normal doğum yapanların hemeh hemen hepsinde oluşan yırtılmalar ve doğum sonrası atılan dikişler birçok kadına günler süren acılar yaşatır dikişlerin çokluğuna göre kişiden kişiye değişen bu acılar ve ağrılara karşı kadınlar ne yapmalı bunlarla ilgili bilgileri şimdi sizlere...
 4. Prenses doğumu(ağrısız doğum) nedir?

  Prenses doğumu(ağrısız doğum) nedir?

  prenses doğumu prenses doğumun zararları doğum doğum nedir dogum Bundan birkaç sene önce prenses doğumu dedikleri doğum şeklini ilk kez ber arkadaşımın doğumunda duymuştum.Hatta ismi bana çok farklı geldi açıkcası güldüm:)Hani bazen halk olarak bizler bazı şeylere isim takarız yada uydururuz ya öyle bir şey sandım doğumun ismini ama gerçektende böyle bir doğum ismi varmış bakın bu doğuma...
 5. Ağrısız Doğum İçin Hipnoz

  Ağrısız Doğum İçin Hipnoz

  Saate bak, saate baaak tik tak... tik taaak.... şimdi uyuyon şii sana diyorum saate bakta uyu işim gücüm var daha sırada bi ton doğum yapacak insan ar ayıp ya ! :D:D Doğum yapacak hamiş meleklerimize güzel bir haber veriyoruz. Hipnoz olarak doğum yapmak hakkında güzel bir yazı var arkadaşlarım. Filmlerde gördüğümüz, öyle olduğuna inandığımız ve bu düşüncelerle şartlandığımız doğum sancıları...

Sayfayı Paylaş